Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

AKLIN YOLU BİR

Köşe Yazıları Yayın: 04.08.2023 13:05
AKLIN YOLU BİR

CHP’nin ağır toplarından Murat Karayalçın, dün yaptığı açıklamada, “değişim tartışmalarının sürdüğü CHP’de tarafların “evet” demesi durumunda geçici genel başkan olabileceğini” söylemiş.

Bizce, CHP hakkında son günlerde söylenmiş en doğru bir söz bu. Parti içindeki tarafların, açıklamalarıyla, yalpalayan bir gemi görünümü veren CHP’nin rotasını doğru bulabilmesi için, yapılması gereken bir uygulamadır bu.

Biz de buna benzer bir öneriyi 2 Temmuz 2023 tarihinde, Karabük Gündem’de yazdığımız bir yazıda dile getirmiştik.

“Çözüm Nedir” başlığıyla yazdığımız yazıda, partiye bir ağabeyin gerekli olduğunu, bunun için de en doğru ismin Murat Karayalçın olacağına işaret etmişiz.

Murat Karayalçın, dün yaptığı açıklamada,  bizim önerilerimize benzer bir fikir yürütmüş. Bizce, çok doğru yapmış. Murat Karayalçın, seçimlerdeki başarısızlığın nedenlerinden birisinin de, parti örgütünün tam olarak kapasitesini kullanılamadığının olmasını dillendirmiş. Bu saptaması da çok yerindedir ve doğrudur. Çünkü, parti tüm gücünü seçimlerde sahaya sürememiştir. Bunda yerel örgütlerin payı kadar üst yönetimin de kusuru vardır.

Örneğin Karabük ve ilçelerine bakınız. Mevcut yönetimler, kazanmak için her güçten yararlanmak yerine, dışlama, yok sayma siyasetine sarılmışlardır. Bunu Türkiye geneline yaydığınız zaman, başarısızlığın olmasının olağanlığı ortaya çıkar.

Bu partinin gücü bu değildir. Önemli olan, gücü yerinde, zamanında ve akıllıca kullanmaktır. Parti içi meseleleri göz önünde tutarak, izlenen yol, başarısızlığa mahkumdur.

Lafı fazla uzatmayalım ve 2 Temmuz 2023 tarihli Karabük Gündem’deki yazımızı buraya aktaralım.

ÇÖZÜM NEDİR?

Yerel seçim öncesi yaşanan bir kurultay yarışı, umutsuzlukları artırıp, partiyi güçsüz duruma düşürebilir. Hatta ve hatta partinin bölünüp parçalanması gündeme gelebilir.  Kısacası, seçimlere dört ay kala yapılacak seçimli bir kurultay partiyi, yıpratır.

Lider, çok çalışmanın yanında, örgütü de çalıştıran bir kişilik olmalıdır. Parti içinde böyle birileri vardır. Onlardan birini bulup, partiyi yerel seçimlere hazırlamak işin doğrusudur.

Bize göre, partiye ağabeylik yapabileceklerin başında Murat Karayalçın gelmektedir.

Birçok düşüncesine katılmasak bile Murat Karayalçın, partiyi derleyip, toparlayıp, ivme kazandırabilecek bilgiye, birikime, donanıma, deneyime sahiptir.

Sonbaharda yapılacak kurultayda,  Murat Karayalçın, partinin başına getirilip, ortalık sakinleşinceye kadar parti görevi yapmalıdır. O Karayalçın ki, İstanbul İl Başkanlığını bile üstlenmiş ve örgütü derleyip, toparlamıştır.

Bu süreçte, yapılacak bir yarış, kavgaları da beraberinde getireceğinden, kırgınlıkları artıracak ve güç zafiyetine neden olacaktır.

Başka partilerle uzlaşma ortamını sağlayan Kılıçdaroğlu, kendi partisinde de bir uzlaşıya öncülük etmelidir. Tamamen değişecek parti yönetiminin başında Murat Karayalçın adı üzerinde uzlaşmayı sağlamalıdır.

Murat Karayalçın, Türk siyasetinde şaibesi olmayan, yolsuzluğa, arsızlığa bulaşmamış ender kişiliklerden birisidir.

Şu süreçte, CHP için de bir şanstır.

Hatice’ye değil, neticeye bakarsak, CHP’nin her anlamda yenilenmeye gereksinimi vardır. Murat Karayalçın, yapısal anlamda da yenileşmeyi sağlayabilecek birikimdedir. CHP, bu fırsatı iyi değerlendirmeli ve kaçırmamalıdır.

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bayern Münih, Thomas Tuchel ile yolların ayrılacağını açıkladı

Spor Yayın: 21.02.2024 13:39
İhlas Haber Ajansı
Bayern Münih, Thomas Tuchel ile yolların ayrılacağını açıkladı

Alman ekibi Bayern Münih, teknik direktör Thomas Tuchel ile sezon sonunda yollarını ayıracaklarını duyurdu.

Almanya Bundesliga’da lider Bayer Leverkusen’in 8 puan gerisine düşen Bayern Münih, teknik direktör Thomas Tuchel’in sezon sonunda takımdan ayrılacağını açıkladı. Konuyla ilgili Bavyera ekibinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada Bayern CEO’su Jan-Christian Dreesen, “Açık ve güzel bir görüşme sonrasında işbirliğimizi yaz aylarında karşılıklı olarak sona erdirme kararına vardık. O zamana kadar kulüpteki her birey, Şampiyonlar Ligi ve Bundesliga’da mümkün olan en yüksek seviyeye ulaşmak için elinden geleni yapacak” ifadelerini kullandı.

Tuchel de ayrılık kararı hakkında yaptığı açıklamada, “Bu sezonun bitmesiyle birlikte yollarımızı ayırma konusunda anlaştık. O zamana kadar ben ve teknik ekibim, maksimum başarıyı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Geçtiğimiz sezon Julian Nagelsmann’dan Bayern Münih teknik direktörlüğünü devralan 50 yaşındaki Tuchel, 45 maçta 28 galibiyet, 11 mağlubiyet ve 5 beraberlik aldı.