Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Zonguldak UMKE’den büyük proje

Zonguldak Yayın: 21.07.2016 08:31
Yazar:
Zonguldak UMKE’den büyük proje

ZONGULDAK Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının 2016 yılı Teknik Destek Kapsamında Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Koordinatörlüğünde hazırlanan UMKE Suda Kurtarma Eğitim Projesi hibe almaya hak kazandı. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Şube Müdürlüğünün Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı 2016 yılı Teknik Destek Kapsamında, Bartın İl Sağlık Müdürlüğü ve Karabük İl Sağlık Müdürlükleriyle ortaklaşa hazırlamış oldukları “UMKE Suda Kurtarma Eğitimi” isimli proje hibe almaya hak kazandı. Üç İl Sağlık Müdürlüğünün ortaklaşa yaptıkları oldukları projede 10 gün süre ile toplam 20 UMKE gönüllüsüne ”UMKE Suda Kurtarma Eğitimi” su altı ve su üstü kurtarma eğitimi verilecek.Boğulma vakalarının sıklıkla olduğu bölgelerde UMKE Ekipleri karada olduğu gibi suda da hayat kurtarmaya başlayacak. Eğitim Zonguldak merkezde gerçekleşecek olup, Zonguldak UMKE’den 10 kişi, Bartın UMKE’den 5 kişi, Karabük UMKE’den 5 kişi katılım sağlayacak.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Dünya Yayın: 18.04.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı
Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü çam ağaçlarına zarar veren böceklere karşı biyoteknik mücadele yapıyor.

Biyoteknik mücadele kapsamında Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü Narlısaray İşletme Şefliği ile Gölköy İşletme Şefliğince çam ağaçlarının verimin düşmesine sebebiyet veren böceklere karşı “feromon tuzakları” kuruyor. İşletme müdürü Cengiz Koçak “Ağaçlardaki verim kaybının önlenerek geleceğe daha verimli orman sahaları kazandırmak amacıyla zararlı böceklere karşı biyoteknik yöntemle geliştirilen ve ’aşk tuzağı’ olarak nitelendirilen ’feromon tuzağı’ yerleştiriliyor. Feromon tuzağı bir huni içerisine böceğin karşı cinsinin kokusunu içeren bir ilaç sıkılıyor. Bu ilacı hisseden böcek ağaç yerine huniye yönelip tuzak içerisindeki kavanoza girerek hapsoluyor ve bir daha çıkamıyor” dedi.

Paylaş: