Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

ZAMLAR REKABETE SON VERECEK Mİ?

Gündem Yayın: 13.11.2021 12:53

Artan  maliyetler yaşanan kuraklıkla buğday verimi ve üretiminde büyük düşüş yaşandı.Yaşanan kayıplar una zam olarak yansırken, ekmeğe zam da yolda gibi görünüyor. Diğer yandan gelen zamların fırıncılar arasındaki rekabetin sona ermesinde etkili olup olmayacağı merak ediliyor.

Haber (N: Soylu) Son zamanlarda başta akaryakıt, doğalgazelektrik olmak üzere temel tüketim maddelerine yapılan zamlar halkı zor durumda bırakıyor. Zam furyasına un da eklenirken, yıl içerisinde una defalarca zam yapılması dikkat çekti.

Salgın öncesi 90 TL’ye alınan bir çuval unun fiyatı, 280 liraya yükselmiş durumda. Lüks ekmeklik 50 kiloluk bir çuval un 350 TL olurken,  ekmeklik normal 50 kiloluk çuval ise 280 lira oldu.

Çoğu sektörde olduğu gibi un sektöründe de fahiş fiyat artışının önüne geçilememesinden yakınırken bu duruma tepki gösteren fırıncı esnafı, üst üste una yapılan zamlara anlam veremediklerini belirtti.

 “DOLARDAKİ YÜKSELİŞ UN FİYATLARINI DA ETKİLİYOR”

Dolardaki durdurulmayan artış kalem kalem tüm her şeye yansırken. maliyetlerin ekmeğe zam olarak yansıyacağı belirtilirken,  Ekmek fiyatının yükselmemesi durumunda ekmek gramının düşürülebileceği belirtiliyor. Diğer yandan Karabük Fırıncılar Odası tarafından önümüzdeki günlerde geniş katılımlı toplantı yapılarak konunun değerlendirileceği, fırıncılar arasındaki rekabetinde masaya yatırılacağı belirtiliyor.

Diğer yandan un fiyatlardaki artışın bu yıl ki ekim döneminde yaşanan kuraklığa bağlayan Karabük Ziraat Odası Başkanı Hasan Benlioğlu, bu yıl buğday rekoltesinin oldukça düşük olduğunu,  gelecek sene daha da düşeceğini belirterek; “Kuraklık sadece buğday değil tüm ürünlerde  etkili oldu. Önümüzdeki sene üreticimizi daha zor günler bekliyor gibi görünüyor. Uzmanlarda bu konuda sürekli uyarıyor. Çiftçimize bu yıl yaşanan kuraklık nedeni ile destek verildi. Kuraklık üretici için, hepimiz için bir tehdit. O yüzden gerekeli çalışmalar hızlandırılmalı” dedi

Önümüzdeki hafta Fırıncılar Odası tarafından yapılacak toplantıda kendi aralarında rekabet yapan fırıncıların artan maliyetler karşısında rekabete son mu verecekleri yoksa devam mı edecekleri de merak ediliyor.

 

 

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ruhsatsız maden ocağının önünde yüksekten düşen işçi hayatını kaybetti

Gündem Yayın: 17.07.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak’ta iddialara göre ruhsatsız işletilen maden ocağının önünde yüksekten düşerek yaralanan Satılmış Gedik isimli işçi, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

İddialara göre olay Kilimli ilçesine bağlı Damarlı Mahallesi Açık İşletme mevkiindeki orman sahasında meydana geldi. Sahadaki ruhsatsız işletilen maden ocağında çalışan Satılmış Gedik (32) isimli maden işçisi, kendisini hastaneye getiren D.Y.’nin iddiasına göre maden ocağının önünde yüksekten düşerek yaralandı. Kilimli Semt Polikliniği’ne getirilen Satılmış Gedik yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Otopsi için Atatürk Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

TTK ekibi ve Olay Yeri İnceleme Müdürlüğü ekipleri olay yerinde çalışma başlattı.

Paylaş: