Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Yargıtay 7 kişinin müebbet mahpus cezasına çarptırılmasını talep etti, mahkeme eski cezada direndi

Gündem Yayın: 11.08.2023 00:26 |Güncelleme:25.08.2023 15:50
İhlas Haber Ajansı

Samsun’da sokak artasında bir kişiyi tabanca ve tüfekle vurup, daha sonra tabanca ve tüfek kabzası ile başına vurarak vefatına yol açtığı olayla ilgili 6’sı tutuklu 8 kişinin yargılandığı davada, 3 kişi müebbet mahpus cezasına, 4 kişi de 10’ar yıl mahpus cezasına çarptırılırken, 1 kişi beraat etmişti. Yargıtay bu kararı bozarak 7 kişinin de tıpkı cezaya çarptırılmasını talep etti. Mahkeme, yine görülen davada daha evvel verdiği kararda direnerek sanıkları yeniden tıpkı mahpus cezasına çarptırıldı.

Olay, Samsun’un Canik ilçesi Karşıyaka Mahallesi Kanije Sokak’ta 19 Ağustos 2020’de meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, Hüsame Ünveren (24) isimli genç sokak ortasında silahlı akına uğradı. Saldırganlar yaralı gence yerde yatarken başına silah kabzası ile tekraren vurup tabanca ve tüfekle tekrar ateş etti. Bütün bu anlar cep telefonu ile saniye saniye görüntülenirken, saldırganlar daha sonra kaçtı. Silahlı taarruz sırasında Canik Belediyesi MHP Meclis Üyesi Cemil G. de kazara bacağından yaralandı. Bedeninin çeşitli yerlerine kurşun isabet edip, başına da darbe alarak ağır yaralanan Hüsame Ünveren sıhhat grupları tarafından özel bir hastaneye, Cemil G. ise Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hüsame Ünveren yapılan müdahalelere karşın kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Samsun polisi olayla ilgili şüphelileri yakalayarak gözaltına aldı ve 6 kişi tutuklanırken, 2 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakıldı. ’Vahşi cinayet’ ile ilgili tutuklu sanıklar Ahmet Cerrah (29), Gökhan Cerrah (36), Serkan Torunoğlu (20) Caner Şahin (24), Cengiz Akyıldız (20), Engin Can Deniz (27) ile tutuksuz olan Berna G. (27) ve Emre Can Eroğlu’nun (23) yargılanması 08.08.2021 tarihinde sona erdi. Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava tutuklu sanıklardan Ahmet Cerrah, Gökhan Cerrah ve Serkan Torunoğlu “kasten adam öldürmek” hatasından müebbet mahpus cezasına çarptırıldı. Ahmet Cerrah ayrıyeten “bir kişiyi taammüden yaralama” cürmünden da 1 yıl 28 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Caner Şahin, Cengiz Akyıldız, Engin Can Deniz ve Emre Can Eroğlu’nu “kasten öldürmeye yardım etmek” hatasından 10’ar yıl mahpus cezasına çarptırdı. Öbür bir hatadan tutuklu olup bu hatadan tutuksuz olan Emre Can Eroğlu’nun tutuklanmasına karar verildi. “Suç kanıtlarını gizlemek” hatasından tutuksuz olarak yargılanan Berna G. ise beraat etti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi mahallî mahkemenin sanıklar hakkında verdiği kararı bozarak “olayın iştirak halinde olduğuna” dikkat çekti. “7 sanığın da müebbet mahpus cezasına çarptırılmasını” talep eden Yargıtay, kararı bozup belgeyi yine yargılama için Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Mahallî mahkemede tekrar görülen davada, mahkeme evvelki kararında direnerek yeniden tıpkı mahpus cezasını uyguladı. Belgenin Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gönderileceği ve kararı genel heyetin vereceği öğrenildi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

KARBARTINDER’den kadın mahkumlarına yönelik proje

İlçe Haberleri Yayın: 25.05.2024 00:52
İhlas Haber Ajansı
KARBARTINDER’den kadın mahkumlarına yönelik proje

Karabük Bartınlılar Derneği tarafından hazırlanarak hibe desteği almaya hak kazanan “Kadın Emeği Üretime Dönüşecek” projesi imza töreni Vali Mustafa Yavuz’un katılımıyla gerçekleşti.

Karabük Bartınlılar Derneği tarafından hazırlanan “Kadın Emeği Üretime Dönüşecek” projesi hibe desteği almaya hak kazandı.

Projenin imza töreni Valilik Makam Toplantı Salonunda gerçekleşti. Projeyle Karabük T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan kadın mahkumlara yönelik düzenlenecek mesleki eğitimler ile hayatlarına yararlı olabilecek beceriler kazanmaları ve tekrar suça karışmalarının önlenmesi hedefleniyor.

İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Fikret Erdoğan ve Müdürlük personelinin de yer aldığı imza töreninde, Vali Mustafa Yavuz, “Derneğimizi tebrik ediyorum. Projelerin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Paylaş: