Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Yılmaz: “İşçi sağlığı ve iş güvenliği  ihmal edilemez, ertelenemez”

Gündem Yayın: 15.11.2021 13:10
Yılmaz: “İşçi sağlığı ve iş güvenliği  ihmal edilemez, ertelenemez”

Özçelik-İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Kenan Yılmaz, Kurtuluş Mahallesi’nde bir haddehanede meydana gelen iş kazası sonrası işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda sosyal medya hasebandan açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından son iş kazasında hayatını kaybeden genç işçinin fotoğrafını paylaşarak açıklama yapan Başkan Yılmaz, “İşçi sağlığı ve iş güvenliği hususu; ihmal edilemez, ertelenemez, üzerinde önemle durulması gereken bir konuma gelmiştir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği; çalışma hayatının en önemli bölümüdür. Sanayi devrimi ile başlayan yeni sanayileşme çağı, makineleşme, hızla gelişen teknoloji, yeni üretim şekilleri ve uluslararası rekabetten doğan hızlı çalışma temposu işçi sağlığı ve iş güvenliği hususunu; ihmal edilemez, ertelenemez, üzerinde önemle durulması gereken bir konuma getirmiştir.

İş yerinde işin yürütülmesi esnasın da çeşitli nedenlerden kaynaklanan sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak amacı ile yapılan sistemli ve bilimsel çalışmalar, olarak tarif edilebilen işçi sağlığı ve iş güvenliği; Anayasamızda ve çalışma hayatı ile ilgili yasalarımızda yer almıştır. Yürürlükte olan 4857 sayılı iş yasasının 77. maddesi bu konu ile ilgilidir.

Yine ülkemizde 2012 yılında yürürlüğe giren 6331 sayılı iş sağlığı ve iş güvenliği yasası ile Avrupa Birliği uyum süresince hayatımıza girmiştir.

Karabük’ümüz hem Kardemir hem özel işyerleri sebebiyle iş sağlığı ve iş güvenliğinin üzerinde önemle durulması gereken bir konumdadır. İşçi sağlığı ve güvenliği sorumluluğu hem işveren hem işçi tarafına müşterek bir sorumluluk yüklemektedir, maskaratlı ayakkabıdan barete; baretten gözlüğe ve eldivene uzanan tedbirler zinciri en kutsal değer olan insan hayatı ve sağlığının korunması için basit gibi görünen hayati ve çok önemli tedbirlerdir. İşveren ve işçi tarafları olarak bu konuda müştereken yapılacak her çalışmanın ve programın destekleyicisiyiz. Özçelik-İş Sendikası olarak konunun öneminin farkındayız, meydana gelen iş kazalarından, kayıplardan büyük üzüntü duyuyoruz; Herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğine inanıyoruz.

Tüm emekçilere alın teri dökenlere kazasız belasız sağlıklı bereketli çalışmalar diliyoruz. İş kazalarının engellenmesinin eğitimle dikkatle ve üzerinde önemle ve ısrarla durulması ile azalacağına ve biteceğine olan inancımızı ifade ediyoruz. Bu vesile ile elim bir iş kazası sonucu hayatını kaybeden genç emekçi kardeşimiz Serdar Demirel’ e Allah tan rahmet kederli ailesine başsağlığı diliyorum.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trafik denetimleri sıkılaştırıldı

Gündem Yayın: 23.07.2024 20:22
İhlas Haber Ajansı

Bolu-Mudurnu kara yolunda jandarma ekipleri denetimlerini sıkılaştırdı. Özellikle yaz aylarında çiftçilerin sıkça kullandığı yolda traktör sürücüleri reflektör konusunda uyarıldı.

Bolu İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Mudurnu İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Bolu-Mudurnu kara yolunda denetim yaptı. Yaklaşık 2 saat süren denetimlerde onlarca araç denetlendi. Özellikle yaz aylarında çiftçilerin sıkça kullandığı güzergah üzerinde tarlasından balya taşıyan traktör sürücüleri reflektör konusunda uyarıldı. Jandarma ekipleri tarafından reflektörlerin temiz olması gerektiği vurgulandı. Ayrıca güzergah üzerinde emniyet kemeri takmayan sürücülere de cezai işlem uygulandı.

Ekiplerin denetimleri sıkılaştırarak devam ettireceği öğrenildi.

Paylaş: