Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Yaz Kur’an Kursları Bugün Başlıyor

Gündem Yayın: 23.06.2014 06:59
Yazar:

Diyanet İşleri Başkanlığınca okulların tatile girmesiyle birlikte düzenlenen yaz kursları  bugün yapılacak açılış programlarıyla başlayacak ve 22 Ağustos’ta sona erecek.

İl Müftüsü Halil Bektaş yaptığı açıklamada; “Bu yıl “Camiye Koşalım, Kur’anla Buluşalım”  sloganıyla yaz kurslarını başlatıyoruz. Bütün mahalle ve köy camileri ile Kuran Kurslarında açılacak yaz kurslarına katılmak isteyen öğrencilerde yaş sınırı aranmamaktadır. Yaz kursları haftada beş gün ve günde üç saat olarak gerçekleştirilecek.

Yaz Kuran Kurslarında, Kuranı Kerim okuma, namaz sureleri ve duaları ile anlamları, inanç, ibadet ve ahlakla ilgili temel dini bilgiler öğretilmektedir.  Öğrencilerin yaz tatilinde olduklarını dikkate alınarak, kurslarımızda çeşitli kurum ve kuruluşlarla yaptığımız protokoller çerçevesinde sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere de yer verilmektedir.

Kurslarda okutulan Elifba, ders kitapları ve Kuranı Kerimler bütün öğrencilere Müftülüğümüzce ücretsiz olarak verilmektedir. Öğrencilerin bilgi ve yaş seviyeleri dikkate alınarak kendilerine uygun sınıflar oluşturulmaktadır.

Temel dini bilgilerin öğrenilmesinde camilerde açılan yaz kursları çok büyük önem arz etmektedir. Bu vesile ile gençler ve çocuklar aynı zamanda cami ile tanışmakta ve buluşmaktadırlar. Bu kurslardan beklenen verimin alınabilmesi için velilerin teşvik edici ve ödüllendirici olmaları büyük öneme sahiptir.

Peygamber Efendimizin “Sizin en hayırlılarınız Kuranı öğrenen ve öğretenlerdir”  hadisi şerifinin kapsamına girmek için öğrencileri, aileleri ve velileri “Camiye Koşalım, Kuranla Buluşalım” seferberliğine davet ediyoruz” dedi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Rektör Özölçer 263 madenciyi andı

Zonguldak Yayın: 05.03.2024 12:36
İhlas Haber Ajansı

ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer 3 Mart 1992 tarihinde Kozlu’da meydana gelen ve 263 maden işçisinin şehit olmasına neden olan grizu faciasının 32. seneidevriyesinde Maden Şehitlerini Anma Mesajı yayınladı.

Rektör Özölçer mesajında şu ifadelere yer verdi: “3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’ımızın Kozlu ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğüne ait maden ocağında meydana gelen Grizu patlaması felaketi sonucu 263 canımızı toprağa verdik. Emeğin ve alın terinin başkenti Zonguldak; tarih boyunca “Ekmeğini Taştan Çıkaran İnsan” sözüne karşılık, yüzünde karaelmasın isi ve ellerinde kazması ile oluşmuş hayat izlerinin görüntüsüyle zihinlerde yer edinmiştir. Madencilerin piri Uzun Mehmet ile başlayan Zonguldaklı madencilerin kömür yolunda mücadelesi; ailesinin geçimi, şehrinin geleceği ve vatanının müreffeh hâle gelme ilkesiyle canla başla çalışarak bir asırdan fazla süredir devam etmektedir. Bu aziz şehrin nice canları, bir avuç kömür için yerin yüzlerce metre altında oluşan kazalar sonucu hayatını yitirmesi bizleri derinden yaralamaktadır. Cumhuriyet tarihinin en büyük kazalarından biri olan ve 263 madencimizi kaybettiğimiz kara gecenin acısını 32. yıl dönümünde ilk günkü gibi hissediyor ve bu acıyı yüreğimizde hâlâ aynı korla paylaşıyoruz. Kozlu Grizu faciasının 32’nci seneidevriyesinde, emeği başında şehadete erişen maden işçilerimizi saygı, minnet ve dualarla yâd ediyor, böyle acıların bir daha yaşanmamasını Cenabıhak’tan niyaz ediyorum.”

Paylaş: