Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

YAP BOZA KALDIĞI YERDEN DEVAM !

Köşe Yazıları Yayın: 18.08.2023 12:14
YAP BOZA KALDIĞI YERDEN DEVAM !

Her gelen Milli Eğitim’de harikalar yaratıyor! Bugüne kadar adeta reform(!) niteliğinde uygulamalara şahit olduk. Reformlar ardı ardına gelmeye devam ediyor maşallah.

LGS – OKS – 5.5 YAŞ – FATİH PROJESİ – AKILLI TAHTA – SBS – ÖSS – YGS – LYS – 4+4+4 – TEOG – HGS- OGS

Bu tuhaf kısaltmaları doğru saydım mı bilmiyorum. Sayarken kafam karıştı.

Hızımı alamayıp kaptırmışım.

HGS ile OGS otoyol ve köprü geçişleri için olacaktı herhalde.

Şaka bir yana, ne milli eğitim miş arkadaş!

1923 den günümüze 60 hükümet kurulmuş, tam 79 bakan göreve gelmiş. 2002 den bugüne ise 9 bakan değişmiş. Sanırım, bakan değişme rekoru milli eğitimde. Bakanlardan

kaçının ismini sayabilir siniz? Kaçı eğitim kökenli idi? Asıl meslekleri ne idi?

1 asır geçti bir türlü rayına oturtamadık şu milli eğitimi. Oturtacağımızda yok! Korkarım, böyle giderse, sonunda kıç üstü oturtacağız.

Sürekli bir yap boz!

Şimdi bir yenisi gündemde .

Liselere giriş sınavı LGS tekrar uygulanacak mış. Başarısız öğrencilere sınıf tekrarı  getirilecekmiş. Devamsız öğrencinin okulla ilişiği kesilecekmiş. İyide kardeşim neden kaldırdınız? Şimdi neden koyuyorsunuz ?

Öğretmenlere uzmanlık sınavı getirilmişti. Ne oldu? Çözdük mü eğitim sorununu?

1 milyon 200 bin öğretmenin kaçını uzman yaptık? Öğretmenlik başlı başına zaten bir uzmanlık mesleği değil mi?

 

Haa, aklıma gelmişken,

☆ Yıllarca reklamı yapılan Fatih Projesi ne oldu? Hani  eğitimde çığır açacaktı! Bakanın biri bu projeye 4 milyar lira harcandığını söylemişti. Gerçek rakamın 30 milyar olduğunu söyleyenler de var. Akıllı tahta, tablet ve teknik altyapıya harcanan bu para boşa mı gitti? Akıllı tahtaların birçok okulda teknik alt yapı yetersizliği nedeniyle kara tahtaya döndüğü söyleniyor. İster istemez “Bu proje ile birileri ihya mı edildi?” Sorusu geliyor akla!

☆ MEB; Fatih projesi, EBA (Eğitim Bilişim Ağı) kapsamında, ülkemizin çok bilindik bir beyaz eşya şirketi  ile Mart 2021 de 28 bin adetlik yeni bir akıllı tahta ihalesi daha imzalamıştı. Takip ettiğim kadarıyla, bu şirket; hızla ve başarılı bir şekilde bu akıllı tahtaların kurulumunu yapmıştı.

Başlangıçta ihaleyi alan firma yarım bıraktığı işi neden bitirmedi? Neden başka bir firmaya gerek duyuldu?

☆ 2021 de ihale yeni bir firmaya verildiğine göre, bu durumda, daha önce yapılan; 1.439.000 tablet. 450.000 akıllı tahta ihalesi için harcanan  milyarlar boşa mı gitti ? Bunların ne kadarını okullarımızda aktif olarak kullanıyoruz? Yoksa, istediğimiz sonucu alamadık mı?

Dönemin bakanının açıklamasına göre; 4 milyar 282 milyon TL, Muhalefete göre 8 milyar TL. Bazı kaynaklara göre 30 milyar TL den söz ediyoruz. Hangisi doğru bilemem.

☆ 21 yılda; 191 kez ihale kanununu değiştiren devlet; ihale şartnamesi hazırlamasını bilmiyor olamaz herhalde !

☆ İhalelerde; proje tamamlandığında; geçici kabul ve kesin kabul aşamaları vardır. Kesin kabul aşamasından sonra şartnameye uygunluk sağlandığında, yüklenici firmaya paranın tamamı ödenmiş olur.

Geçici ve kesin kabullerde projenin uygunluğu neye göre onaylandı? Firmaya neye göre ödeme yapıldı?

Bu proje için, bu güne kadar toplam ne kadar ödeme yapıldı ?

☆ 2014 de tamamlanması gereken  proje; 2021 için 1 milyar TL daha kaynak ayrılarak, neden 2023 e sarktı?

☆ Alt yapının usulüne uygun yapılmadığı, teknik şartnameye uygun malzeme kullanılmadığı, planlama yapılmadığı, akıllı tahtalar ile tabletlerin bağlantı kuramadığı, 7 milyon öğrencinin uzaktan eğitimden yararlanamadığı iddia ediliyor. Bu iddiaları muhalefet vekilleri zaman zaman dile getiriyor. Bu tür haberler medyada da yer alıyor. Bu iddialar doğru mudur? İddialar doğru ise;  Devletin kontrol ve denetim mekanizmaları neden işletilmemiştir?

☆ Öyle anlaşılıyor ki; bu proje için milyarlarca TL. para harcanmış ve doğru düzğün verim alınamamış. Adeta heba olan bu büyük kaynak ile kaç fen lisesi yada meslek lisesi açılırdı? Yada kaç işsizimize iş imkanı sağlayacak fabrikalar kurulabilirdi?

Yazık değil mi bu ülkenin çocuklarına? Yazık değil mi zaten sınırlı olan  kaynaklarımıza?

Yorumlar

  1. Taki Cantürk

    Deneme yanılma yaparakYeniden keşfetmek,para gani ya

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”