Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Vergili : “Sözümüzü Yerine Getireceğiz”

Gündem Yayın: 20.05.2014 14:48

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, seçim döneminde verdikleri sözleri yerine geti,receklerini belirterek, projeleri planlamaya başladıklarını söyledi.  Geçen dönemde yapacakları işleri sırayla bitirdiklerini bu yıl için ana sorunları ele alacaklarını ifade eden Vergili,  “ 100. yıl pazaryeri, spor vadisi, araç çayı düzenlemesi, DDY arazinin rehabilitasyonu gibi projeler var. Bunları çok hızlı bir şekilde planlamaya başladık. Spor vadisi yıl sonuna kadar başlayacak duruma getireceğiz. 100. Yıl mahallesinde 2 ay içerisinde ihale yapacağız. Yeşil alan ve park yapımlarına devam edeceğiz. DSİ Bölge Müdürü ile görüştük. Araç çayının Üniversite alanına kadar olan bölümü ile Bulak deresinin rehabilitasyonun tamamlama konusunda görüşlerimizi ilettik. Ayrıca arıtma suyuna ilave tesislerin yapılamasını da öngördük. Çünkü 2 yıl sonra Üniversitenin de gelişiminden dolayı Karabük’te su ihtiyacı bir hayli fazla olacak. Onun için bu gibi planlarımıza devam ediyoruz. Bunları yaparken, kaynak sorunumuz ve maddi sıkıntı içerisinde değiliz. Bir tek işimiz bu işleri hızlandırmak istiyoruz. Karabüklülere verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz” dedi.

“KARABÜK’ÜN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK”

Yapacakları projelerin büyük olduğunu ve bunun içinde finans programının çok farklı olduğunu da belirten Vergili, “Elimizdeki kaynakları ve parayı nasıl kullanılması, devletten gelebilecek gelirler ne kadardır diye planlama yapıyoruz. Bunlara göre önce nazari hesaplar yapılarak pratik uygulamada tutup tutması önemli. Geçmiş dönemdeki tecrübemizde yapmış olduğumuz finans programında hiç aksaklık olmaması biz bu anlamda bir hayli rahatlatıyor. Seçimler geçeli 1.5 ay oldu ve bunun bir ayı tebrik kabulleri ile geçti. Son 10 gündür hızlı bir şekilde çalışmaya başladık. Hiçbir sıkıntımızın olmadığını ve çok daha rahat edebileceğimiz noktaları bulduk. Ana yapım işlerin dışında Karabük’ün çehresi bir kez daha değişecek. Karabük bambaşka bir şehir olacak. Buna da ana artel yolların yapımı ile buna başlayacağız. Yeşil kuşak parkların yapımı ile kentin çehresini tamamen değiştireceğiz. Öncelikle programımız Atatürk Bulvarı. Yeşil mahallenin oradan geçen eski karayolu muazzam bir şekilde yapılarak gezi yoluna dönecek. Kaldırımları, ışıklandırmaları ve suların dranaj edilmesi asfaltın yapılması gibi çalışmalar olacak. Ardından 200 evler yol bağlantısı aynı mükemmel bir şekilde olacak. Şirinevler mahallesindeki programda Enerjisa ile birlikte çalışıp elektrik tellerini yer altına alacağız. Halim deresi yolu yıl sonuna kadar baştan yeniden yapılacak. 100 yıl bölgesinde yol mükemmel bir hale getirilecek. Bunlar şehri değiştirecek. Bunun yanında SYM’lerin yapımı da devam edecek. Yıl sonu gelmeden 100. Yıl pazaryeri projesi başlayacak, ardından spor vadisinin de yıl sonuna ihalesine çıkacak konuma geleceğiz. Bu arada derelerin ıslahı ile DSİ ile çalışmalarımız devam edecek. Hızlı bir şekilde çarşı merkezindeki haddehanelerin şehir dışına çıkması için programlarımız devam edecek. Ben inanıyorum ki 5 yıllık dönemde şehir merkezindeki haddehaneler şehir dışına çıkacak. DDY arazi ile görüşmeler daha başlamadı. Bir ön protokolümüz vardı ve çok yakında on la ilgili çalışmalara başlayacağız. Haddehanelerin şehir dışına çıkılması ile DDY’nin arazisini de buraya katarsak Karabük’te bir mükemmeliyet ortaya çıkacak. Öğrenci yurtları yapılmak için yer tahsisleri yapacağız. Yıl sonuna çok farklı bir çehrede Karabük’ü ortaya çıkaracağız.Kent meydanı da yeniden ihalesi var bütün eksikleri tamamlanacak. Bazı eksik üniteler vardı, giriş kapıları şadırvan gibi bunlar tamamlanacak. Karabük’ün çehresini değiştirmek için kesinlikle kararlıyız. Bu yapmış olduğumuz işlerin kapsamlı ve ekonomik olarak az değil” dedi.

OSB İÇİN YATIRIMCI SIRADA BEKLİYOR

Başkan Vergili, bugüne yapmış olduğu hiçbir işle övünmediğini de belirterek, “ OSB’de yatırımcının şuan yer taleplerinde sıraya girmesinin ana sebeplerinden bir tanesi şahsım ve firmamın buraya yaptığı elektrik indirim tesisidir. OSB’de kaç kişi çalışıyorsa firmamız ve şahsım olarak payımız var. Biz bunu bugüne kadar söylemiyorduk. OSB’de şuan 13-14 yatırımcı yer bekliyor. Bu çok güzel bir şey. OSB’nin hızlı bir şekilde gelişmesi ile bu yatırımcılar biran önce yerini alacaktır. Benim istediğim gelişmeyi sağlaması da mümkün değil. Çünkü yer ve arazi olarak kısıtlı. Eskipazar’daki 9 bin dönümlük alanın Karabük OSB olarak ilan edilmesi lazım. Eflani’ye de havalimanı programa alınması lazım. Üniversitemiz gelişiyorsa bunların programlarının ciddi bir şekilde yapılması lazım. İki ay içerisinde şehir içindeki hurdacıları şehir dışına çıkarıyoruz. Şuanda yaptığımız yeni hurdacılar yeri bir şehir gibi oldu. Karabük’ün boyutları ve şekilleri ile düşünce yapılarını hızlı bir şekilde değiştirmemiz lazım. Biz buna katkı veriyoruz ve buda bizi mutlu ediyor” dedi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Avcı, “Kamuda istihdam edilen şehit madenci sayısı 496’ya ulaştı”

Zonguldak Yayın: 01.10.2023 04:48
Kaynak: İHA
Avcı, “Kamuda istihdam edilen şehit madenci sayısı 496’ya ulaştı”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı kamuda, şehit madenci yakınlarının istihdam edilmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Vekil Avcı yaptığı açıklamada kamuda istihdam edilen şehit madenci yakınını sayısının 496’ya ulaştığını ifade ederken, işlemleri devam eden 255 kişinin ise kısa sürede iş başı yapacağını ifade etti. Avcı açıklamasında şöyle dedi:

“Bilindiği üzere; hükümetimiz tarafından getirilen yasal düzenleme ile birlikte; yer altı kömür madenlerinde bugüne kadar yaşanan kazalarda yaşamlarını yitiren madenci kardeşlerimizin yakınlarına bir kişilik istihdam hakkı tanınmıştı. Hayatını kaybeden kişinin yakınlarından biri kamuda sürekli işçi olarak iş başı yapmasına ilişkin süreç hızla devam ediyoruz Düzenlemeye göre; istihdam hakkından sırasıyla ölen madencinin eş ve çocuklarından birisi, eşi ve çocuğu yoksa kardeşlerinden biri yararlanıyor. Düzenlemenin Resmi Gazete ’de yayınlanması ile birlikte; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları, Bakanlığımız yakın takipleri ile alımlar devam ediyor. Zonguldak, Bartın ve Karabük’te yapılan başvurular neticesinde; 21 Eylül 2023 tarihi itibari ile 496 şehit madenci yakını kamuda iş başı yaptı. Başvuru süreci devam eden 255 kardeşimizde kısa sürede inşallah iş başı yapacaklar. Önemle belirtmek istiyorum ki; her daim minnet duyacağımız şehit madencilerimizi hiçbir zaman unutmayacağız. Bu vesileyle, tüm şehit madencilerimizi tekraren minnetle yâd ediyorum, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Aziz hatıraları daima yaşayacak. Mekânları cennet olsun. Cumamız mübarek, Allah’ın rahmet, bereketi üzerimize olsun.”