Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Vergili:  “DDY Arazisi ve DSİ ile Olan Sorunu Hallettik”

Gündem Yayın: 18.03.2017 15:03
Vergili:  “DDY Arazisi ve DSİ ile Olan Sorunu Hallettik”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Başbakan Binali Yıldırım’ın Belediyeyi ziyaretinde yaptığı görüşmenin detayı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.  Başkan Vergili: “Başbakanımız DDY Arazisi ve Karasu’dan gelen ishale hattının ödeme planı konusu bizlere yardımcı oldu” dedi

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili , Başbakan Binali Yıldırım’ın Karabük Belediyesine yapmış olduğu ziyareti  değerlendirdi.  Ziyarette, Başbakan Binali Yıldırım’a Devlet Demir Yolları arazilerinin Karabük Belediyesine verilmesi konusunda yaşanan sıkıntı dile getirdiklerini belirten Başkan Vergili “Başbakanımız Ulaştırma Bakanını arayarak, burada ki sıkıntıların en kısa sürede giderilmesi konusunda talimat verdi” dedi.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Başbakan Binali Yıldırım’ın Karabük Belediyesine ziyaretinde konuşulanları şu şekilde açıkladı “ Başbakanımızı karşılamaya gittiğimizde kendisine miting sonrası belediyemize ziyaret ederek bir kahve içmesi ricasında bulundum. O da miting sonrası bizleri kırmayarak belediyemizi ziyaret etti. Tabiî ki bu ziyarette Başbakanımıza birkaç sıkıntımızda bahsettim.  Öncelikle başbakanımıza demiryolu ile ilgili uzun zamandan beri bir çalışmamız var. Son anda Devlet Demir Yollarında  ile bir fikir değişikliği oldu Karabük Belediyesini zorlayacak şekilde. Biz bu konuyu Mehmet Ali Şahin Bey’le sık sık paylaşıyoruz. Bu konuda Mehmet Ali Şahin Bey bize en güzel şekilde destek veriyor. Bizlerde Başbakanımızın belediye ziyaretinde burası ile ilgili sıkıntıyı kendisine ilettik ve aynı anda Ulaştırma Bakanının arayarak, demir yolları ile ilgili konunun en kısa sürede bitmesi için gerekli talimatları verdi. Ben önümüzdeki günlerde Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğüne giderek bu işlerin bir an önce bitmesi için anlaşmaları yapacağız. Ben arzu ediyorum ki bu dönümde Devlet Demir Yolları arazilerini Karabük Belediyesine kazandırmış olacağız. Yine Devlet Su İşleri ile ilgili ufak bir problemimiz daha vardı . Karasudan gelen ishale hattının ödeme planı çıkartılmamış aradan geçen 7-8 yıl içerisinde toplu bir para ödememiz gerekiyor bundan ne Karabük Belediyesinin ne de Safranbolu Belediyesinin haberi yoktu. Bunun yapılandırmasını istemiştik gerekli bakandan. Orada dosyamız duruyordu, Milli Eğitim Bakanımız Veysel Eroğlu bakanımızı aradı ve Mehmet Ali Şahin Bey’le görüştürdü. Bu işimiz de halledilmiş oldu. Başbakanımızın ziyaretinde bu iki işimizi halletmiş olduk” dedi.

ESKİPAZAR OSB ALANI 3 BİN DÖNÜMDEN 10 BİN DÖNÜME ÇIKACAK

Miting alanında da Sanayi Bakanı ile  görüşme fırsatı yakaladıklarını belirten Başkan Vergili;  “Eskipazar ile ilgili buranın 3 bin dönüm olarak değil 10 bin dönüm olarak çalışmalara başlayalım diye bir ricada bulundum. Kendisi de tabiî ki olabilir diye cevap verdi. Gerekli müracaatlarınızı yapın dedi. Karabük Ticaret ve Sanayi Odası en kısa sürede gerekli müracaatı yapacaktır. Yani Eskipazar’a kurulacak olan organize sanayi bölgesi 3 bin dönüm üzerine değil de 10 bin dönüm üzerinden başlanması söz konusu oldu. Bu Karabük için son derece verimli geçen bir miting oldu. Böyle mitingler olsunda her gün olsun” dedi

 

 

 

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Dünya Yayın: 23.07.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı
Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Kamış Gölü kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Flamingolar başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan gölde şimdi köylüler traktörle geziyor.

Tokat’ın Sulusaray ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Uylubağı köyü eteklerindeki Kamış Gölü, bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yaparken, kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Kuşların göç yolundaki önemli duraklarından biri olan gölün kuruması hem vatandaşları hem de kuşları olumsuz etkiledi. Kuruyan göl nedeniyle köyde sivrisinek popülasyonunda da artış görüldü. Bir zamanlar kuşların dans ettiği gölette şimdi köylüler traktörle geziyor.

“Eskiden burası hiç kurumazdı”

Son 20 yılda göldeki suyun yavaş yavaş kuruduğunu söyleyen Uylubağı Köyü Muhtarı Mustafa Bozkurt, “Bu köy çocukluğumuzda kendimizin girdiği, hayvanları otlattığımız yer olduğundan burada hiç su eksik olmazdı. Kendimiz de sıcakladıkça suyun içerisinde girerdik. Ama son 20 yıldır su kuruduğu için kuşlar gidiyor. Burada çok çeşitli kuşlar oluyordu. Ördek, toy, angut, turna, karabatak ve baharın ilk başlarında sürüyle flamingo geliyordu. Hepsinin ayrı ayrı ses tonları olurdu. Haziran 18 deyince su kalmıyor. Yavruların da kimisi yumurtadan çıkmamış oluyor kimisi de uçmamış oluyor. Her biri bir yerde telef oluyor. Su gidince kuşlar geri gidiyor. Bu içler acısı bir durumdur. Köyden kuşların seslerini dinliyoruz. Her biri bir otun dibinde ölüyor. Eskiden su hiç kurumazdı. Genelde arazilerden gelen sularla besleniyor. Tabandan çıkan herhangi bir su yoktur. Çevreden gelen sular da baraj, gölet ve vatandaşın vurduğu sondajdan dolayı burası kurudu. Su boşa akıyor yine de komşu köylerimiz buraya vermiyorlar. Aşağıda iki tane büyük çeşme var. Eski tabirle bir değirmenlik su var. Boşa akıtıyorlar yine de bize vermiyorlar. Bu suyu kışın 11’inci ayda verseler 5’inci aya kadar hiçbir sorun olmaz. Boş akıyor yine de vermiyorlar” dedi.

“Su kuruduğu için köylü de kuşlar da barınmıyor”

Suyunun da uyuz hastalığına iyi geldiğini iddia eden köy sakinlerinden Halil Bozkurt ise, “Şu anda Uyuz Gölü’ndeyiz. Burası daha önceleri su dolu olurdu. Kuş çeşitleri çok olurdu. Yaban kazları ördekler, flamingolar, toylar hatta ismini bilmediğimiz kuş çeşitleri çok oluyordu. O zamanlar bu göl hiç kurumazdı. Şu anda köyümüz kuruyor. Ne bir kuş ne de insan kalıyor. Ayrıca kuruduğu için köylü vatandaşımız da sivrisinekten duramıyor. Buraya su bağlanarak hem kuş hem de çiftçi için arazi sulamasında kullanılması gerekiyor. Geçmiş zamanlarda buraya uyuz hastalığı olan insanlar gelerek batağı ve suyundan şifa görürlerdi. Şu anda gelen de yok. Köylü de barınamıyor, kuşlar da barınamıyor. Tamamen bataklık oldu. Hiçbir bakan da yok” diye konuştu.