Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Vali Çeber Ovacık ve Eskipazar’da incelemelerde bulundu

Gündem Yayın: 05.09.2017 13:57
Vali Çeber Ovacık ve Eskipazar’da incelemelerde bulundu

Karabük Valisi Kemal Çeber Ovacık ve Eskipazar ilçesinde incelemelerde bulunarak devam eden ve biten yatırımlarla ilgili olarak yetkililerden bilgi aldı.

İLK ZİYARET OVACIK İLÇESİNE

Vali Kemal Çeber, Ovacık Kaymakamı, Belediye Başkanı, İl Genel Meclis üyeleri, il ve ilçe müdürleri ile birlikte Ovacık ilçesinde incelemelerde bulundu.

DSİ 23. Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında yer alan Hatipoğlu Sulama Göletinde devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Vali Çeber, yetkililerden bilgiler aldı.

Daha sonra Ambarözü Köyünde devam eden yol çalışmalarını ve taş kırma tesislerini inceleyen Vali Çeber, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun’dan bilgiler aldı. Yol sıkıştırma çalışmalarını da yerinde inceleyen Vali Çeber, köylüler ile sohbet etti.

Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) destekleriyle turizme kazandırılan Karagöl’de de incelemelerde bulunan Vali Çeber daha sonra ilçeden ayrıldı.

ESKİPAZAR İLÇESİNE ZİYARET

Vali Kemal Çeber, Eskipazar Kaymakamı, Belediye Başkanı, İl Genel Meclis üyeleri, il ve ilçe müdürleri ile birlikte Eskipazar ilçesinde incelemelerde bulundu.

Bulduk Köyü ve Aşağı Keçeler Mahallesinde devam eden yol çalışmalarını inceleyen Vali Çeber, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun’dan bilgiler aldı.

Hadrianapolis Antik Kentte de incelemelerde bulunan Vali Çeber, Antik Kent ile bilgiler alarak Eskipazar ziyaretini tamamladı.

 

 

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Dünya Yayın: 23.07.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı
Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Kamış Gölü kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Flamingolar başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan gölde şimdi köylüler traktörle geziyor.

Tokat’ın Sulusaray ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Uylubağı köyü eteklerindeki Kamış Gölü, bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yaparken, kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Kuşların göç yolundaki önemli duraklarından biri olan gölün kuruması hem vatandaşları hem de kuşları olumsuz etkiledi. Kuruyan göl nedeniyle köyde sivrisinek popülasyonunda da artış görüldü. Bir zamanlar kuşların dans ettiği gölette şimdi köylüler traktörle geziyor.

“Eskiden burası hiç kurumazdı”

Son 20 yılda göldeki suyun yavaş yavaş kuruduğunu söyleyen Uylubağı Köyü Muhtarı Mustafa Bozkurt, “Bu köy çocukluğumuzda kendimizin girdiği, hayvanları otlattığımız yer olduğundan burada hiç su eksik olmazdı. Kendimiz de sıcakladıkça suyun içerisinde girerdik. Ama son 20 yıldır su kuruduğu için kuşlar gidiyor. Burada çok çeşitli kuşlar oluyordu. Ördek, toy, angut, turna, karabatak ve baharın ilk başlarında sürüyle flamingo geliyordu. Hepsinin ayrı ayrı ses tonları olurdu. Haziran 18 deyince su kalmıyor. Yavruların da kimisi yumurtadan çıkmamış oluyor kimisi de uçmamış oluyor. Her biri bir yerde telef oluyor. Su gidince kuşlar geri gidiyor. Bu içler acısı bir durumdur. Köyden kuşların seslerini dinliyoruz. Her biri bir otun dibinde ölüyor. Eskiden su hiç kurumazdı. Genelde arazilerden gelen sularla besleniyor. Tabandan çıkan herhangi bir su yoktur. Çevreden gelen sular da baraj, gölet ve vatandaşın vurduğu sondajdan dolayı burası kurudu. Su boşa akıyor yine de komşu köylerimiz buraya vermiyorlar. Aşağıda iki tane büyük çeşme var. Eski tabirle bir değirmenlik su var. Boşa akıtıyorlar yine de bize vermiyorlar. Bu suyu kışın 11’inci ayda verseler 5’inci aya kadar hiçbir sorun olmaz. Boş akıyor yine de vermiyorlar” dedi.

“Su kuruduğu için köylü de kuşlar da barınmıyor”

Suyunun da uyuz hastalığına iyi geldiğini iddia eden köy sakinlerinden Halil Bozkurt ise, “Şu anda Uyuz Gölü’ndeyiz. Burası daha önceleri su dolu olurdu. Kuş çeşitleri çok olurdu. Yaban kazları ördekler, flamingolar, toylar hatta ismini bilmediğimiz kuş çeşitleri çok oluyordu. O zamanlar bu göl hiç kurumazdı. Şu anda köyümüz kuruyor. Ne bir kuş ne de insan kalıyor. Ayrıca kuruduğu için köylü vatandaşımız da sivrisinekten duramıyor. Buraya su bağlanarak hem kuş hem de çiftçi için arazi sulamasında kullanılması gerekiyor. Geçmiş zamanlarda buraya uyuz hastalığı olan insanlar gelerek batağı ve suyundan şifa görürlerdi. Şu anda gelen de yok. Köylü de barınamıyor, kuşlar da barınamıyor. Tamamen bataklık oldu. Hiçbir bakan da yok” diye konuştu.