Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Vakte meydan okuyor, ecdadın hayvan sevgisini gözler önüne seriyor

Kültür Sanat Yayın: 06.09.2023 04:24
İhlas Haber Ajansı

Tokat’ta tarihi Ulu caminin sütununda bulunan kuş yuvası, ecdadın hayvan sevgisini gözler önüne seriyor.
Tokat’tın tarihi Sulu sokağında bulunan Ulu Cami, birinci olarak 12’nci yüzyılda, Danişmentliler tarafından inşa edildi. 1679 yılında, Sultan 4’üncü Mehmed vaktinde Ulu cami büsbütün yıkılarak yenilendi. Ulu Cami doğu ve batı tarafında 2 adet son cemaat yerine sahip olmasıyla Anadolu’da tek olma özelliği taşıyor. 9 asırdır ayakta duran cami, Güneydoğu cephesinde bulunan taştan oyma kuş konutuna sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Cami ile birebir yaşta olduğu düşünülen kuş konutu, ecdadın hayvanlara olan sevgisinin en değerli delillerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Vakit zaman kuşların tekrar geldiği yuva vakte meydan okuyor.
“Camiyi yapan adamın imzası üzere orada duruyor”
Doğduğundan itibaren caminin karşısında bulunan konutta yaşadığını belirten Recai Yıldıray(79), “Bildiğim kadarıyla cami 635 yıldır ayakta duruyor kitabesinde herşeyi yazıyor. 3 imparatorluğu da görmüş, bugüne kadar da ayakta kalmış bir yapıdır. İnşallah ebediyen de camimiz ayakta kalır. Bir defa tamir edildi, uzun yıllar kapalı kaldı akabinde açıldı. Cami açılalı 15 yıl oldu. Camiyi ve kuş yuvasını yapandan Allah razı olsun, camiyi yapan adamın imzası üzere orada duruyor. Bu eser benim diyerek övünerek imzasını atmış. Bizim çocukluğumuzda yuvanın önünde havuz vardı, kuşlar banyo yapardı orda, şuan da gelen giden kuşlar var. Camiyi ve kuş yuvasını soran çok fazla kişi var. Buranın tamir edilmesiyle bu sokaklarda insanların uğrak noktası oldu. Kul yuvasının Önde ki havuzunun çökmesi dışında bir tahribatı olmadı, olduğu üzere durmaya devam ediyor” halinde konuştu.


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Spor Yayın: 18.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Samsunspor’da “Kurban Bayramı” nedeniyle geleneksel bayramlaşma töreni gerçekleşti.

Nuri Asan Tesisleri’nde yapılan bayramlaşma törenine Samsunspor Futbol Kulübü İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, Samsunspor Futbol Kulübü Operasyon Direktörü ve İcra Komitesi Üyesi Soner Soykan, TFF Bölge Müdürü Haluk Tan, İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Güven, Samsunspor Kulübü yönetimi, Samsunspor divan kurulu üyeleri ve taraftarlar katıldı.

Bayramlaşma töreninde konuşma yapan Samsunspor İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, “Samsunspor adına hepinizin bayramını kutlarım. İnşallah böyle nice bayramları Süper Lig’de olarak hep beraber kutlarız” dedi.

Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Paylaş: