Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Uzmanından ‘Eris’ açıklaması: ‘Önümüzdeki haftalar belirleyici olacak’

Sağlık Yayın: 09.08.2023 10:29 |Güncelleme:21.09.2023 10:55
Uzmanından ‘Eris’ açıklaması: ‘Önümüzdeki haftalar belirleyici olacak’

Covid-19’un yeni varyantı olduğu belirtilen Eris(EG.5.1)’in İngiltere ve ABD’de yayılımı tedirginliğe neden olurken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Altuntaş Aydın, ”Şu anda ABD’de en sık, İngiltere’de en sık görülen 2’nci varyant konumunda. Dünya Sağlık Örgütü henüz endişe edici varyant olarak tanımlamıyor, izleme almış durumda. Önümüzdeki haftalar sanırım tahminde bulunmamız konusunda daha belirleyici olacak. Covid’in ilk zamanları gibi değil ama yine dalgalanmalar olacak” dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü son aylarda etkisini azaltmışken İngiltere’den gelen haber dünya ülkelerinde tedirginliğe neden oldu. Covid-19’un Omicron varyantının alt türü olduğu belirtilen Eris’in (EG.5.1) İngiltere’de ülke genelinde yayıldığını duyururken, her 7 yeni vakadan birini oluşturduğu ifade ediliyor. Bilim insanları Covid-19 vakalarındaki artışın kapalı ortamlarda bulunmaların artması, sosyal mesafe kurallarının unutulması ve bir aradalığın sıcak havalarla birlikte artması gibi nedenlere bağlıyor.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Özlem Altuntaş Aydın da Eris varyantına ilişkin bilgi verdi. Aydın, virüsün ABD ve İngiltere’de sıklıkla görüldüğünü ifade ederken henüz Dünya Sağlık Örgütü tarafından endişe edici varyant olarak tanımlamadığını söyledi.

“Dünya Sağlık Örgütü henüz bir endişe edici varyant olarak tanımlamıyor”

Covid 19’un yeni varyantı Eris hakkında konuşan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Özlem Altuntaş Aydın, “Yeni isimlendirilmiş Eris varyantı olarak EG 5.1 ismi bu şekilde, Omicron’un bir alt varyantı ama yeni tanımlanmış. Özellikle temmuz ayının başlarında hem Asya hem İngiltere’de artan vakalar üzerine dikkat çekilip daha sonra yapılan araştırmada farklı bir alt tür olduğu tanımlanmış ve belirlenmiş olan bir varyant. Şu anda İngiltere’de en sıklıkla görülen 2’nci, ABD’de en sık görülen varyant konumunda. Belirtiler benzer, önceki Covid dalgalarında gördüğümüz gibi baş, boğaz ağrısı, bunda burun akıntısı, hapşırık, yorgunluk biraz daha baskın olduğu söyleniyor.

İngiltere’de şu anda bu varyantın biraz artış göstermesinin sebebi aslında iklim değişiklikleri sebebiyle biraz daha o bölgede havaların soğuk gitmesi, insanların kapalı ortamda bulunmaları, bazı sosyal aktiviteleri maskesiz, korunmasız olarak yapmaları beraberinde aşı geçmişi olan kişilerin aşısının üzerinden zaman geçmiş olması, covid geçirme dönemlerinin üzerinden de zaman geçmiş olması yani bağışıklıklarının azaldığı bir dönem bunların hepsinin tetikleyen faktör olduğu düşünülüyor. Henüz okulların açılmamış olması, sosyal aktivitelerin biraz seyreltilmesiyle bu dalganın sönümleneceği bekleniyor ama endişe edilen eylül ayı. İngiltere’de okulların açılmasıyla bu dalganın bir artış gösterebileceği endişesi var. Vaka sayılarında şu an da bir artış var, bu hastanelerdeki yatışa da yansımış durumda ama Dünya Sağlık Örgütü henüz bir endişe edici varyant olarak tanımlamıyor, izleme almış durumda” şeklinde konuştu.

“Önümüzdeki haftalar bir tahminde bulunmamız için daha belirleyici olacak”

Yeni varyantın Türkiye’de görülüp görülmediğine ilişkin “Henüz o konuda bir bilgimiz yok” diyerek sözlerini sürdüren Prof. Dr. Özlem Altuntaş Aydın şöyle konuştu: “Vaka sayılarında artış olabilir, çok ciddi bir artış olur mu; şu anda yayılım açısından onu göstermiyor ama önümüzdeki haftalar sanırım bir tahminde bulunmamız konusunda bizim için daha belirleyici olacak.

Dünyada hem ABD hem İngiltere’de nasıl bir seyir izlediğini görmek bizim bir öngörüde bulunmamızı sağlayacak. Bu beklenen bir durum, virüs yapı değiştiriyor. Çeşitli varyantlar olacak, neler yapmalıyız; aslında hep benzer korunma önlemleri. Kişi halsiz, yorgun, covid benzeri semptomları hissettiği zaman kendini izole etmeyi bilecek. Aşılarını olacak, kapalı ortamda çok fazla vakit geçirmemeye çalışacak. Çok hızlı bir yayılım olduğunu, çok hızlı bir hastaneye yatışı getirdiğini gösteren bir bulgu yok, önümüzdeki haftalar daha belirleyici olacak. Covid’in ilk zamanları gibi değil, panik düzeyinde değil ama yine dalgalanmalar olacak” (İHA)


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üniversite öğrencisi, Kastamonu’nun tarihi ve turistik yerlerini enstrümanıyla tanıtıyor

Kültür Sanat Yayın: 24.06.2024 16:15
İhlas Haber Ajansı

Kastamonu Üniversitesi’nde Müzik Öğretmenliği bölümünde eğitim gören üniversite öğrencisi, şehrin tarihi ve turistik yerlerinin tanıtımına keman çalarak katkıda bulunuyor.
Kastamonu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümü öğrencisi Merve Ay, lise öğrencisiyken çalmayı öğrendiği kemanla Kastamonu’nun doğal güzelliklerini ve tarihi mekanlarını tanıtıyor. Farklılık oluşturmak için şehrin tarihi ve turistik yerlerinde keman çalmaya başlayan üniversite öğrencisi Ay, keman çaldığı anları ise sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Ay’ın kentin tarihi ve turistik mekanlarında keman çaldığı anların görüntüleri sosyal medya kullanıcılarından büyük ilgi görüyor.
“Kastamonu’nun kültürel özelliklerini yansıtan yerlerde keman çalmaya özen gösteriyorum”
Müziğe küçük yaşlardan itibaren ilgi duymaya başladığını belirten Ay, “Müziğe olan ilgim çok fazla, bu yüzden Kastamonu’nun kültürel özelliklerini yansıtan yerlerde keman çalmaya özen gösteriyorum. Ben, kemana Kastamonu Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladım. Eğitimi Güzel Sanatlar Lisesinde tamamladım. Benim, küçüklüğümden itibaren müziğe olan ilgim çok fazlaydı. Sürekli keman konservatuarları dinliyordum ve zamanla da kemana olan ilgimi daha da arttı. Keman çalmak istiyordum ama tek başına olacak bir iş değildi. Hocalarımın yönlendirmesiyle Güzel Sanatlar Lisesine yazıldım. Burada eğitimi tamamladım ve müzik öğretmenliğine yöneldim. Şu anda Kastamonu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünde okuyorum” dedi.
Şehrin tarihi ve turistik yerlerinde keman çaldığını ifade eden Merve Ay, “Çanakkale Türküsü Kastamonu’ya özgür bir türküdür. Bende bu türküyü Cumhuriyetimizin 100. yılı sebebiyle Kurtuluş Savaşı’nda 3 dönem mezun veremeyen tarihi Abdurrahmanpaşa Lisesi’nde keman çalarak seslendirdim. Cumhuriyetimizin 100. yılı sebebiyle aynı zamanda Kastamonu Kalesi’nde ve Kastamonu Saat Kulesinde de keman çaldım. Cumhuriyetimizin 100. yıl marşını çaldım. Benim için çok güzeldi, bu yüzden Turizm Fakültesinde Hikmet Haberal hocama çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“Şehrin tarihi yerlerinin tanıtımına katkıda bulunmak istiyorum”
Şehrin tarihi yerlerinin tanıtımına katkıda bulunmak istediğini kaydeden Merve Ay, “Kastamonu’nun çok fazla tarihi ve turistik yerleri bulunuyor. Buralar çok güzel. Ben de buralara giderek kemanımla tanıtımına katkıda bulunuyorum. Bu sayede hem şehrimizi tanıtıyorum hem de kendi tanıtımım oluyor. Aynı zamanda buralarda keman çalmak benim çok hoşuma gidiyor. Buralarda dinleyicilerin tepkileri de beni çok mutlu ediyor. Ben de bu şeklide tarihi yerlerde, tarihi mekanlarda keman çalmayı seviyorum. Kastamonu Kalesinde, Kastamonu Saat Kulesinde de zaman zaman kemanımla müzik çalışıyorum. Bundan sonrada çalmaya devam edeceğim” şeklinde konuştu.
“Kastamonu’yu seviyorum ve tarihi değerlerine katkı sağlamakta çok hoşuma gidiyor”
Kastamonu’yu çok sevdiğini ve tarihi değerlerine katkıda bulunmaktan dolayı da çok mutlu olduğunu söyleyen Merve Ay, “Diğer şehirlerde de farklı üniversitelerde bölümler kazandım ama Kastamonu Üniversitesi ilk tercihim oldu. Çünkü Kastamonu’yu seviyorum ve buranın tarihi ile kültürel değerlerine katkı sağlamakta çok hoşuma gidiyor. Şu anda müzik öğretmeni olmak ve mezun olunca da bir an önce atanmak istiyorum. İnşallah keman virtüözü de olmayı hayal ediyorum. Umarım bu hayalimi gerçekleştiririm. Halen keman ile ilgili çalışmalarımı da devam ettiriyorum” ifadelerini kullandı.