Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

UYANDIRMAZSAN UYANACAK DEĞİL

Köşe Yazıları Yayın: 25.07.2023 11:53
UYANDIRMAZSAN UYANACAK DEĞİL

Beş on yıldır bir padişahlık öykünmesi aldı başını gidiyor. Padişahlığın erdemini anlatan anlatana…

Elbette, padişahlığın erdemi anlatılırken, beyin altında Osmanlı’ya dönüş işaretleri de veriliyor. Osmanlı Ocakları, Selim Osmanlı, Diriliş Dernekleri, Türkiye’nin yönünü bugünden düne döndürmeye çalışıyorlar.

İsimlerini yazmasını bilmeyenler, Osmanlı’nın muhteşemliğini anlatıp duruyorlar. Bunların içinde, genç genç çocukların olması ise gerçekten üzüntü verici.  Yalan yanlış tarihi bilgiler bu çocukların beynine şırınga edilmiş, ediliyor. Osmanlı hayali ile beyinleri yıkanan bu çocukların elbette hedeflerinde Atatürk ve cumhuriyet var. Tam anlamıyla Atatürk düşmanı olarak ortalığa sürülüyorlar.

Zaman zaman bu gençlerle konuşma ortamında bulunuyoruz. Cumhuriyetin, bir anda insanları cahil durumda bıraktığı tezi bu çocuklara bir argüman olarak sunulmuş. Onlar da buna dayanarak neredeyse İŞİD kafasıyla Türk’e, Atatürk’e, Cumhuriyete düşman olarak bilendikçe bileniyorlar.

Elbette, bu çocuklar durup dururken, bu noktaya gelmediler. Atatürk’ten nefret eden, Cumhuriyete kin bileyen yöneticilerin varlığı bu iklimi hazırladı.

 

Üç kıtaya yayılarak 620 yıl hüküm süren Osmanlıyı Atatürk ve arkadaşlarının yıktığını ileri sürüyorlar. Osmanlı devam etseymiş, Türkiye bu kadar küçülmezmiş vb.  gibi tantanalarla derin bir hayal içine düşürülmüşler.

Neredeyse,  bilmedikleri  SEVR ‘i Lozan’a tercih eder durumdalar.

Kısacası, işimiz çok zor. Ama, zoru başarmak önemlidir.

Büyük ozan Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın, Kızılırmak Kıyıları şiirinde vurguladığı ” Gün doğar tarla kuşları uçuşurlar/ Ağır bir aydınlık bildiğin şafak değil/ Öyle dalmış ki yüzyıllar süren uykusuna/ Uyandırmazsan/ Uyanacak değil” Bu bir gerçek ve halen geçerliliğini sürdürüyor. Aydınlara, gazetecilere, yazarlara, yurtseverlere büyük görev düşüyor. Bıkmadan, usanmadan anlatmak gerekiyor. Yoksa, bu kafalarla Türkiye, hızla uygarlıktan uzaklaşıp, orta çağ karanlığına gömülmeye mahkum hale gelecektir.

Padişahlığı öve öve göklere çıkaran gençlere “Deli İbrahim” ismini biliyor musunuz diye sorunca yanıt alamıyoruz. Deli İbrahim’in de bir padişah olduğunu anlatınca tepkileri biraz olumluya dönüyor.

Majestelerinin Atatürk’e, İnönü’ye saldırması bu gençleri etkilerken, uyuşuk uyuşuk duran bazı kesimleri de hareketlendiriyor. Toplumda, Atatürk sevgisi yeniden filizleniyor. Direk Atatürk’e laf atamayanlar yeniden bir uyanışın kıvılcımını da ateşliyor. Yani,  etkili olmak isterlerken, yeni bir tepkinin oluşmasının zeminini hazırlıyorlar. Kısacası, ne yaparlarsa yapsınlar toplum Atatürk’e karşı yapılan saldırıları kabullenmiyor ve Atatürk’e yeniden sımsıkı sarılır duruma geliyor.

Bir de tatlı su solcuları ile Aydıncıklar  bunu anlayıp, görevlerini yapsalar sorun daha kısa sürede çözülecektir. Maroken koltuklarda oturup, gerçeği bildiklerini, gördüklerini sanan sözde aydınlar, artık “gerçeği görmenin değil/içine girip değiştirebilmenin hüner olduğunu” anlamalıdırlar.

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ekonomi Yayın: 22.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ordu’da hür piyasada fındık fiyatları 100 lira düzeyine ulaşırken, üreticiler fındıklarını depolayacaklarını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “Serbest piyasa süratli bir halde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta birtakım noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz, bu yükseliş devam edecektir” dedi.

Türkiye’de en fazla fındık üretimimin yapıldığı Ordu’da hür piyasada fiyatlar 100 lira düzeylerine kadar yükseldi. Üreticiler, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini, bu yıl rekoltenin açıklananın altında olduğunu belirterek, mahsullerini depolayacaklarını söyledi.

“Yükseliş süratli bir biçimde devam edecektir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “TMO fındık alımlarına başladığında özgür piyasa 72 liradan alımlara başlamıştı. Şu anda ise bir aya yakın müddettir fındık pazara iniyor, hür piyasa süratli bir biçimde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta kimi noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz. Tabi bu yükseliş devam edecektir. Biz üreticilerimize bilhassa hasat bittikten sonra ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ formunda açıklamalarda bulunduk. Üreticilerimiz de bunları dikkate aldı ve bu üreticilerin ellerinde fındıkları duruyor, muhtaçlığı olan üreticiler ise pazara fındıklarını indirdi. Şu anda 100 lira düzeylerinde olan fındık fiyatları süratli bir halde yükselecek” diye konuştu.

“Ciddi bir talep var, fındık yok satıyor”

Bu yıl rekoltenin düştüğünü ve Türk fındığının kalitesinin öbür ülkelere nazaran çok yüksek olduğunu aktaran Soydan, “Bahçede görülen fındık ağustos ayında harmana gelmedi. Yani genel bir rekolte düşüşü var. Bu düşüş karşısında nitekim ülkemizde üretilen fındığa da önemli bir talep var. Fındık çok kıymetli bir ihracat eseri. O açıdan fındık yok satıyor. Üreticinin bu günlerdeki fiyatlar, hasattan çabucak sonra bekledikleri fiyatlardı. En azından fındığını elinde bulunduran üreticilerimize yüksek fiyattan sağma fırsatı doğdu” sözlerine yer verdi.

“Verim ve kaliteyi arttırmamız lazım”

Serbest piyasada oluşan fiyatların 2024 yılı dönemini da olumlu istikamette etkileyeceğini aktaran Soydan, “Talebin ağır olduğu Türk fındığının yerini öbür bir ülkenin fındığının dolduramayacağını açıkça görüyoruz. Onun şuan oluşan fiyatların, gelecek dönem daha da âlâ olacağını düşünüyoruz. Bizim de fındığımıza en düzgün formda bakarak, randıman ve kaliteyi arttırmamız lazım” biçiminde konuştu.

Zeynep Şahin isimli fındık üreticisi oluşan 100 TL’lik fiyatın kendisi için yetersiz olduğunu, bu sebeple mahsulünü depoda bekleteceğini söyledi. Şahin, “Şu anda piyasa yeterli üzere lakin ileride daha güzel olacak üzere. Bu sene kayıp var, yaklaşık 1 ton eserimiz olur” biçiminde konuştu.

İsmet Sırtbaşı isimli üretici de kimi manavlarında fındığın 105 liradan da alıcı bulduğunu söyledi. Piyasada fındığın biraz daha yükselmesini beklediğini belirten Sırtbaşı, sonrasında ise depolayacak yeri olmadığı için satacağını tabir etti.