Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Ünal, Müteahhitlerin Sorunlarını Bakan Nebati’ye İletti

Gündem Yayın: 06.01.2023 11:30
Yazar:
Ünal, Müteahhitlerin Sorunlarını Bakan Nebati’ye İletti

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİA D) Karabük Şube Başkanı Cengiz Ünal, katıldığı başkanlar toplantısında inşaat grupları adına kamu müteahhitlerinin sorunlarını Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati’ye iletti.
İstanbul’da düzenlenen ‘MÜSİA D 2022 yılı Değerlendirmesi ve 2023 yılı Beklentileri Genişletilmiş Başkanlar’ toplantısına katılan Karabük Şube Başkanı Cengiz Ünal, Girişimçilik komisyon Başkanı Mutlu Can Argın ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati’ye, kamu müteahhitlerinin sorunları ile ilgili dosya sunarak, çalışma yapılması noktasında destek istedi.
Başkan Ünal, genişletilmiş başkanlar toplantısı sonrası, özellikle tüm sektörleri ve kamu müteahhitleri ile inşaat gruplarını ilgilendiren vergi indirim teşviki ve KGF konularında öncelikle Karabük üyelerimizin ve üye olmayan Karabüklü iş dünyasının talep ve önerilerini Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati ile yüz yüze görüşerek ilettiklerini söyledi.
Ünal, Bakan Nebati’ye ayrıca sorunların yer aldığı 6 maddelik sorun taleplerin yer aldığı dilekçelerini de sunduklarını belirterek, “Yüksek seyreden jeopolitik risklere ve yavaşlayan küresel ekonomiye rağmen, Türkiye ekonomisi dinamik ve esnek yapısı sayesinde 2022 yılında da küresel ekonomi ortalamasının üzerinde büyümeyi sürdürmüştür. Gelişmiş ülkelerde resesyon ve stagflasyon senaryolarınınım konuşulduğu böylesi zorlu bir ortamda ekonomimizin büyümeye devam etmesi, Türkiye’nin dış şoklara karşı bağışıklığını ne denli güçlendirdiğinin bir ispatıdır. Yeni dönemde Türkiye ekonomisinin büyüme hızına ve pozitif ayrışma sürecine destek olacağına inandığımız bir dizi sorunların yer aldığı konuları dile getirme fırsatı yakaladık. Genel Başkanımız Mahmut Asmalı’nın destekleri ile Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati’ye hem yüz yüze hem de yazılı şekilde dosyamızı sunduk. 488 sayılı damga vergisi kanununa göre, kamudan alınan işlerde sözleşme imzalandığında damga vergisi ödenmektedir. Aylar itibariyle bu işlere ait yapılan hakedişlerde, hakediş raporuna istinaden tekrar damga vergisi ödenmektedir. Bu damga vergisinde mükerrer ödemeye sebep vermektedir. 193 sayılı gelir vergisi kanununun 94.maddesine göre, yıllara sari işlerden yüzde 5 stopaj kesintisi günümüz şartlarına göre çok yüksektir. Bu oran daha önce yüzde 3’idi. 3065 sayılı kanuna göre ise, mal ve hizmetler üzerinden yapılan KDV tevkifatı günümüz şartlarına göre çok fazladır. KDV tevkifatı 4/10 olarak uygulanmaktadır. Bu durum gözden geçirilmelidir. İnşaat firmalarının KGF destekli krediden faydalanabilmesi için hazırlanan KGF içeriğine, inşaat firmaları da eklenmeli veya kamuya iş yapan firmalar için yapılan işlerde kullanılmak üzere özel bir kredilendirme çalışması yapılmalı. Konut satışları için bankalar tarafından verilen kredi oranı arttırılmalı ve kredi faiz oranı için indirime gidilmelidir. İnşaatın işçilik ağırlıklı bir sektör olması nedeniyle, vergilerini ve sigorta primlerini düzenli ödeyen firmalara vergi desteği yahut vergi oranlarından indirimler yapılmalı. Kamu hakedişlerden yapılan stopaj kesintilerine ve geçici kabul kesintilerine vade farkı ödenerek paranın değer kaybı önüne geçilmesi konularının yer aldığı konuları anlatarak destek istedik” dedi. (Nurettin Acar)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Trendyol 1.Lig: Giresunspor: 0 – Adanaspor: 1

Spor Yayın: 05.03.2024 12:48
İhlas Haber Ajansı

Trendyol 1. Lig’in 25. haftasında Giresunspor, konuk ettiği Adanaspor’a 1-0 mağlup oldu.

Maçtan dakikalar

15. dakikada Adanaspor’da Fatih, orta sahadan hızla gelerek ceza sahası dışından kaleyi denedi ve çektiği şut kalenin sol üst köşesinden ağlarla buluştu. 0-1

26. dakikada Adanaspor’da Fernandes, ceza sahası sol çaprazdan kaleyi görerek şutunu çekti, kaleci Erkan uzanarak topu kurtardı.

66. dakikada Furkan, sol kanattan gelerek ceza sahası köşesinden yaptığı şutta kaleci Ferhat, uzanarak gole izin vermedi.

85. dakikada hızlı gelişen Giresunspor atağında Faruk Can’dan pasını alan Muhammet, ceza sahası köşesinden sert bir şut çekerken top üst direğe de çarparak dışarı çıktı.

Hakemler: İlker Yasin Avcı, Gökmen Baltacı, Cem Özbay, Süleyman Soyutürk

Giresunspor: Erkan, Faruk Can, Kadir, Mehmet, Talha (Ali Emirhan dk. 79), Ertuğrul, Enishan (Kasım Alperen dk. 79), Anıl Yiğit, Furkan, Şahin, Mert Han (Muhammet dk. 69)

Yedekler: Göktan, Alperen, Fatih, Arda, Şenel Hami, Ahmet Lütfü, Emre

Teknik Direktör: Serhat Güller

Adanaspor: Ferhat Kaplan, Hüseyin, Evren, Fatih, Feyzi (Ferhat Katipoğlu dk. 70), Diakite (Harun dk. 70), Mehmet, Dabo (Burhan dk. 90+4), Oberlin (Metehan dk. 70), Muhammed (Yepie Yepie dk. 46), Fernandes

Yedekler: Ahmet Said, Lukaku, Hıdır, Cem,

Teknik Direktör: Mustafa Kemal Kılıç

Gol: Fatih Kurucuk (dk. 15) (Adanaspor)

Sarı Kart: Mert Han Kurt, Kasım Alperen Köşger (Giresunspor), Abdoulaye Dabo (Adanaspor)

Paylaş: