Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

UMUDU TEKRAR SAĞLIĞINA KAVUŞMAK

Gündem Yayın: 10.04.2019 13:18
Yazar:
UMUDU TEKRAR SAĞLIĞINA KAVUŞMAK

Somalili Öğrenci Abdi Hussein Osman Yaklaşık bir aydır  Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görüyor. Pıhtı atması sonucu felç olan öğrenciyi arkadaşları bir an olsun yalnız  bırakmazken, tek dertleri  Hussein Osman’a taburcu olduktan sonra bakım ve tedavisi nasıl olacak. Konuyla ilgili kurumlar arası koordinasyon sürerken, arkadaşlarının isteği Hussein Osman’ın tekrar sağlığına kavuşması

Binlerce kilometre uzaklıktan Somali’den Karabük Üniversitesine gelen ve Makina Mühendisliği bölümünde eğitimi sürdüren Abdi Hussein Osman, geçirdiği felç yüzünden yaklaşık bir aydır  Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görüyor. Doğuştan kalp kapakçığı sorunu olan ve memleketinde ameliyat olan Abdi Hüssein Osman şimdi de pıhtı atması sonucu sağ tarafı felç oldu.

  1. Yıl mahallesinde arkadaşları ile bir kapıcı dairesini kiralayan Hussein Osman’ı hastanede arkadaşları dönüşümlü beklerken, İHH başta olmak üzere hayırsever ve duyarlı vatandaşlar yalnız bırakmıyorlar. Onun her ihtiyacını gidermek için seferber olunurken, arkadaşları da ders saatlerine göre refakatçi olarak bekliyorlar.

TABURCU SONRASI BAKIM ÖNEMLİ

Geçirdiği felç nedeni ile sağ tarafını kısmen kullanamayan Hüssein Osman’ın hastanedeki tedavisi biterken, bakım ve tedavisi için rehabilitasyon merkezi araştırılıyor. KBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Erkan Doğan konuyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile koordineli çalışmaların devam ettiğini hastanın en yakın merkeze yatışının yapılarak tedavisinin yapılacağını, bu süreçte öğrencinin hastanede tutulacağını belirtti.

Diğer yandan öğrenci ile yakından ilgilenen duyarlı bir vatandaşımız Hicran Kalem, ona adeta anne şefkati gösterirken, ailecek pervane olmuş durumdalar.

Diğer yandan Karabük Üniversitesi Rektörlüğü de Somali Büyükelçiliği ile görüşmelerini sürdürürken, Abdi Hussein Osman’ın arkadaşlarının tek isteği yakın bir merkezde Hussein Osman’ın fizik tedavi ve Rehabilitasyonun yapılması olduğunu belirterek ” Abdi Hussein kimsesi yok. Yakın bir merkeze yatırılırsa bizim gitmemiz ilgilenmemiz kolay olur. Bu konuda yetkililerden yardım bekliyoruz. Çünkü Somali’den yeni geldik, Türkçemiz çok az, derdimizi anlatmakta zorlanıyoruz. Prosedürleri bilmiyoruz” diyerek görüş aktardılar.

Şimdi İl Sağlık Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden gelecek haber beklenirken, gazetemize az Türkçesi ile duygularını dile getiren Abdi Hussein Osman “Bana burda doktorlar çok iyi baktılar. Arkadaşlarıma hocalarıma benim her ihtiyacıma koşan herkese şükran borçluyum. Tekrar iyileşmek ve okuluma dönmek istiyorum. Ailemi çok özledim” dedi

Gazetemizde Abdi Hussein Osman ile yakından ilgilenirken, gelişmelerden siz okurlarımızı haberdar etmeye devam edeceğiz.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te silahla havaya ateş eden şahıslar yakalandı

Karabük Yayın: 16.04.2024 10:14
İhlas Haber Ajansı
Karabük’te silahla havaya ateş eden şahıslar yakalandı

Karabük’te silahla havaya ateş açan 2 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Ergenekon Mahallesi’nde araç içerisinden silahla ateş açıldığı ihbarını alan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları çalışmada söz konusu şahsın M.D. olduğunu tespit etti. Şahıs gözaltına alınırken, yapılan aramada ruhsatsız tabanca ve tabancaya ait mermi ele geçirildi. Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından olay yerinde ele geçirilen ve muhafaza altına alınan mermi kovanlarının şahıstan ele geçirilen silaha ait olmadığı tespit edilirken, yapılan yeni çalışmada M.D.’ye ait bir adet daha ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Ele geçirilen silahlara el konuldu.
Polis ekipleri ayrıca Aydınlıkevler Mahallesi’nde silahla ateş açıldığı ihbarı üzerine yaptıkları çalışmada, olayın faili B.Ö.’yü gözaltına aldı. Yapılan aramada 1 adet kurusıkı tabir edilen ses tabancası ve tabancaya ait mermi ele geçirildi.
Gözaltına alınan 2 şahıs hakkında soruşturma başlatıldı.