Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Uluslararası Öğrencilerden  150 Bin TL Destek

Gündem Yayın: 12.02.2023 14:48
Yazar:
Uluslararası Öğrencilerden  150 Bin TL Destek

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen depremin ardından başlatılan yardım kampanyaları devam ederken Karabük Üniversitesinde (KBÜ) eğitim gören uluslararası öğrenciler depremzedeler için 150 bin TL yardım topladı.
KBÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde (TÖMER) eğitim gören yaklaşık bin 800 uluslararası öğrenci, 10 ili etkileyen depremin ardından bölgede bulunan vatandaşlara yardım etmek amacıyla yaklaşık 150 bin TL para toplayarak Afet ve Acil Durum Başkanlığına (AFAD) nakdi yardımda bulundu.
Yaşanan depremin ardından çok üzgün olduğunu belirten Kazakistanlı öğrenci Akniyet Bolatkyzy, “Türk halkı için çok endişelendik. İlk duyduğumuz zaman kendimizi kötü hissettik. Allah’ım size yardım etsin, tüm yaralananlara şifa versin. Onlar için dua ediyoruz” dedi.
Kendi ülkesinde böyle bir deprem görmediğini ifade eden Kazakistanlı öğrenci Aruzhan Kuanbayeva da “Depremi sosyal medyadan gördüğümde orada yaşayan insanlar için çok üzüldüm. Allah’ım yardımcıları olsun. Aileler evsiz, çocuklar annesiz ve babasız kaldı, çok üzgünüz” diye konuştu.
Filistinli Nara Siyam, Iraklı Ahmed Aladhqeem, Suriyeli Mofannad Alabdulrazaq, Kazakistanlı Nurtılek Abdıvalıev, depremzede çocukları düşündüklerini, herkesin elinden geldiğince depremzedelere yardımcı olması gerektiğini ve yaşanan depremin insanları birleştirdiğine dikkati çekti.
Mısırlı öğrenci Moamed Elnady ise, “Allah onların yardımcısı olsun. Onlar da bizim ailemiz, onlara yardım etmeliyiz. İnşallah bir daha böyle bir şey yaşanmaz” dedi. (Halil Kızılyer)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Oyun Köyünde Çocuklar Gönüllerince Eğlendi

Manşet Yayın: 24.04.2024 10:59
Oyun Köyünde Çocuklar Gönüllerince Eğlendi

Safranbolu Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında çocukları unutmadı. Özel olarak hazırlanan etkinliklerle çocuklara keyifli ve öğretici bir gün yaşatmayı hedefleyen Safranbolu Belediyesi, Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde oyun köyü kurdu.

Oyun köyünde çocuklar farklı etkinliklere katılarak eğlenirken, aynı zamanda sosyal ve kültürel becerilerini geliştirmelerine olanak tanındı. Atölye çalışmaları, el sanatları, resim ve müzik etkinlikleri, animatörler, çizgi film kahramanları, langırt, masal treni, yüz boyama, balon dağıtımı gibi birçok farklı aktiviteyle çocuklar hem öğrendi hem de ikram edilen pamuk şekerlerden tattı. Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse Leyla Dizdar Kültür Merkezi bahçesinde düzenlenen etkinliklere katılarak çocuklara ve ebeveynlerine mutlu bayramlar diledi. Başkan Köse’yi gören vatandaşlar yanına gelerek kendisi ile hatıra fotoğrafı çektirdi ve Safranbolu’nun her kesimine hitap eden etkinliklere imza attığı için kendisine teşekkür etti.

Oyun Koyunde Cocuklar Gonullerince Eglendi2 scaled

Yaklaşık 5 bin kişinin katılım sağladığı oyun köyü organizasyonu ile ilgili düşünlerini aktaran Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, bu tür etkinliklerin çocukların sosyal, kültürel ve sanatsal gelişimine katkı sağladığını belirtti. Ayrıca, oyun köyünün yanı sıra çeşitli yarışmalar ve gösteriler düzenlenerek çocuklara unutulmaz anlar yaşatıldı.

23 Nisan’ın anlam ve önemine uygun bir şekilde Safranbolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan bu etkinliklerle, çocuklar bayramı coşkuyla kutladı. Ebeveynlerin de katılımıyla, ailece geçirilen bu özel gün, çocukların mutluluğunu ve neşesini gözler önüne serdi.

Oyun Koyunde Cocuklar Gonullerince Eglendi3 scaled

Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse düzenlenen bu etkinliklerin, çocukların sadece eğlenmelerini değil, aynı zamanda birlikte vakit geçirerek paylaşmayı, dayanışmayı ve birbirlerini anlamayı öğrenmelerine de katkı sağladığını söyledi. Bu tür etkinliklerin ilerleyen yıllarda da devam edeceğini ifade eden Başkan Köse, çocukların her yıl daha da renkli ve eğlenceli bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaşayacağını belirtti. (Ramazan Öztürk)