Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Türkiye’nin ‘Taşkın’ Bilançosu

Bartın Yayın: 10.06.2014 07:12
Yazar:

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akbaş: “20 Yılda Ülkemizde 800’e Yakın Taşkın Meydana Gelmiş, Bu Taşkınlarda 650’den Fazla Vatandaşımız Hayatını Kaybetmiştir”

BARTIN Üniversitesi’nde yapılan toplantıya katılan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akbaş, “Son 20 yılda ülkemizde 800’e yakın taşkın meydana gelmiş ve bu taşkınlarda 650’den fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Taşkın riskinin azaltılması için gereken önemli tedbirlerden birisi de ağaçlandırmadır” dedi. Bartın Üniversitesi’nde Türkiye’de Taşkın Direktifinin Uygulanması için Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi Taşkın Riski Yönetim Planı Paydaş Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Naci Tankut, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Kocabaş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akbaş, Uluslararası Su Ofisinden Proje Lideri Pierre Henry de Villeneuve ile kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akbaş toplantıda yaptığı konuşmada, “2040’lı ve 2050’li yıllarda yağış oranının bugünlere oranla yüzde 10-15 oranında artacağı, anlık ve şiddetli yağışların artacağı belirtilmektedir. Türkiye dünya ölçeğinde küresel iklim değişikliğine bağlı olumsuzluklardan en fazla etkilenecek üç ülkeden birisi olarak gösterilmektedir. Son 20 yılda ülkemizde 800’e yakın taşkın meydana gelmiş ve bu taşkınlarda 650’den fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Taşkın riskinin azaltılması için gereke en önemli tedbirlerden birisi de ağaçlandırmadır” dedi. Proje Lideri Pierre Henry de Villeneuve ise, “Burada Batı Karadeniz havzasının taşkın riski yönetim planlarının hazırlanmasının çalışması Fransız, Romanyalı ve Türk uzmanların ortak çalışması olarak hazırlanmış olup Türkiye için önemli bir adım teşkil etmektedir” dedi. Toplantıda ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden Buğra Fındık, ‘Taşkın Direktifi’ Işıl Taşkın, ‘Taşkın Riski’ yönetim planı hakkında konuştu.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te şahısların üzerinde sentetik hap ele geçirildi

Karabük Yayın: 05.03.2024 14:21
Karabük’te şahısların üzerinde sentetik hap ele geçirildi

Karabük’te jandarma ekipleri iki şahsın bulunduğu araçta ve şahısların üzerinde yaptığı aramada sentetik hap ele geçirdi.

Edinilen bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri 100. Yıl Mahallesi’nde iki şahsın bulunduğu araçta ve şahısların üzerinde yaptıkları aramada 70 adet 300 mg ve 2 adet 400 mg sentetik hap ele geçirdi. Gözaltına alınan şahıslar çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı.