Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Türkiye’nin ilk Risk Yöneticileri KBÜ’de Yetiştiriliyor

Gündem Yayın: 07.06.2014 17:16

Yaptıkları ile farkındalık yaratan Karabük Üniversitesi bir ilke daha imza attı. Türkiye’de ilklerin adresi olan Karabük Üniversitesi bir ilki daha gerçekleştirerek Türkiye’nin ilk ve tekAktüerya veRisk Yönetimi Bölümü’nü İşletme Fakültesi bünyesinde açtı.

Konuyla ilgili  açıklama yapan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal şunları söyledi:

“Ülkemiz bundan böyle Geleceğin Stratejik Mesleklerinden Olan Risk Yöneticilerini kendi üniversitesinde yani Karabük Üniversitesi’nde yetiştirecek. Geçtiğimiz yıllarda, bazı uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Ülkemizin notuyla ilgili açıklamaları iktidar ve ekonomi çevrelerinde eleştiri konusu olmuştu. Eleştirilerin odağında ise, bazı akredite derecelendirme kuruluşlarının objektif davranmadıkları, verileri yanlış analiz edip, yorumladıkları ve ülkenin gerçekte var olan yatırım potansiyelini gölgelemeye çalıştıkları bulunmaktaydı.

Ülkemizin kalkınmasına her alanda katkı ve katılım sağlayan bir Üniversite olarak yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda, yakın zamana kadar üniversitelerimizin hiçbirinde lisans ve lisansüstü seviyede risk değerlendirme eğitimi veren bölüm olmadığını gördük. Bu eksikliği gidermek ve yetişmiş uzman ihtiyacını karşılamak için, birçok ilklerin gerçekleştirildiği Karabük Üniversitesi’nde, İşletme Fakültesi bünyesinde Türkiye’nin ilk ve tek Risk Yönetimi Bölümü açtık.

TM 1’den öğrenci aldığımız, eğitim ve ekonomi otoritelerince geleceğin meslekleri arasında sayılan Risk Yöneticiliği Bölümü’ne 2013-2014 Eğitim-Öğretim döneminde ek kontenjanla 31 öğrenci alınarak zorunlu İngilizce hazırlık eğitimine başladık. Önümüzdeki 2014-2015 eğitim döneminde 2014 LYS sonuçlarına göre az sayıdaki öğrenci de bu şansı yakalayacak.

Risk değerlendirmelerini en çok ihtiyaç duyanlar Sigorta şirketleri, finans kurumları, fon yönetimi şirketleri, devlet kuruluşları, uluslararası sosyal güvenlik örgütleri, üniversiteler, araştırma ve danışmanlık şirketleridir. Hepimizin bildiği gibi küresel rekabetin arttığı ortamda riskleri öngörüp çözümler üretebilecek uzmanlara olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Bu alana dönük uzman yetiştirecek Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü geleceğin önemli mesleklerinden birisi olarak görülüyor.

Globalleşen dünyada rakiplerinize yetişip fark atabilmeniz için dünya ile entegre olmanız şarttır. Bunu yapabilmemiz içinde dünyada ortak konuşulan dili yani İngilizceyi ana diliniz gibi bilmeniz gerekir. Biz de Karabük Üniversitesi olarak hemen hemen tüm bölümlerimizde zorunlu yabancı dil hazırlık eğitimi veriyoruz. Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümümüzde de, matematik ve istatistik ağırlıklı derslerin yanı sıra tüm öğrencilere bir yıllık zorunlu yabancı dil hazırlık eğitimi veriliyor. Geniş seçmeli ders havuzuyla öğrenciler alan içinde istedikleri alt branşlarda uzmanlaşarak sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada çalışabilme fırsatını yakalayabilecekler. Bu yönüyle de mezunlarımız için işsizlik riski de bulunmamaktadır.

Careercast.com tarafından 2013 yılında, Amerika Birleşik Devletlerinde birinci meslek olarak Aktuerya (actuary) seçilmiştir.

Kamuoyunda “sigortacılık” olarak bilinen aktüerlik, geleceği düşünerek olası riskleri değerlendiren ve buna yönelik stratejik kararlar alınmasını sağlayan uzmanlık alanıdır. Risk yönetimi neden önemli? Geleceğe ait risk ve maliyetlerin ölçülmesi şirketler için büyük önem taşıyor. Hem borsa, yatırımcılar nezdindeki itibar hem de kredi temin etme aşamasında risk haritaları stratejik bir konumda bulunuyor. Aktuer ve Risk Yönetimi Uzmanları,  bir şirketinin taşıdığı riskleri tespit eder ve devamında da bu riskin nasıl yöneltileceği konusunda stratejiler geliştirir.

Peki Aktüerya uzmanlığı nasıl elde ediliyor? Dört yıllık aktüerya ve risk yönetimi mezunları, sigortacılık dairesinin açtığı Aktüerlik sınavını başardıkları takdirde aktüerlik belgesi sahibi oluyor. Uluslararası alanda tanınırlığı olan The Casualty Actuarial Society (CAS) sınavını geçmek ise dünyanın her yerinde çalışma imkanı sağlıyor.

Risk yönetimi farklı sektörlerde farklı görevlere ve niteliklere sahip olmayı gerektiriyor. İnşaat sektörü için farklı, iş sağlığı ve güvenliği için farklı, finans ve bankacılık sektörü için farklı niteliklere sahip olunması gerekiyor. İşletme Fakültesi bünyesinde hizmet veren risk yönetimi bölümü, sermaye piyasaları (borsa ve aracı kurumlar, fon yönetimi, portföy yönetimi firmaları), bankacılık sektörü ( yatırım bankaları, faktöring, leasing,  tüketici finansman firmaları, kredi derecelendirme firmaları…) enerji firmaları, türev piyasaları, kurumsal firmaların risk yönetim bölümleri risk yönetimi bölümü uzmanlarına fırsatlar sunuyor.

Aktuerya ve Risk Yönetimi Bölümünde kazanılan yetenekler ve beceriler mezunlara, başka sektörlerde de mesleğini icra etme imkanı sağlamakta. Özellikle risk yönetimi ve modellemenin önemli olduğu finans sektörü (bankacılık, yatırım bankacılığı, fon yönetimi), ulaşım sektörü (havacılık ve gemi taşımacılığı ), enerji sektörü, sigortacılık gibi güçlü sektörlerde;  kamuda ise sağlık bakanlığı, SGK, hazine müsteşarlığı sigortacılık dairesi, devlet istatistik enstitüsü ve sendikalarda yoğun olarak risk yöneticilerine ihtiyaç duyuluyor.

Aktuerya ve Risk Yönetimi Bölümü, ülkeleri değerlendiren, derecelendiren kuruluşlara ve şirketlerin risk değerlendirmesini yapan kuruluşlara eleman yetiştirecek olan bölümümüz alanında Türkiye’nin İlk ve Tek bölümüdür. Sevgili Gençler, sizleri bu bölümün ilk mezunları olup fırsatları yakalamaya davet ediyoruz.”

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Avcı, “Kamuda istihdam edilen şehit madenci sayısı 496’ya ulaştı”

Zonguldak Yayın: 01.10.2023 04:48
Kaynak: İHA
Avcı, “Kamuda istihdam edilen şehit madenci sayısı 496’ya ulaştı”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı kamuda, şehit madenci yakınlarının istihdam edilmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Vekil Avcı yaptığı açıklamada kamuda istihdam edilen şehit madenci yakınını sayısının 496’ya ulaştığını ifade ederken, işlemleri devam eden 255 kişinin ise kısa sürede iş başı yapacağını ifade etti. Avcı açıklamasında şöyle dedi:

“Bilindiği üzere; hükümetimiz tarafından getirilen yasal düzenleme ile birlikte; yer altı kömür madenlerinde bugüne kadar yaşanan kazalarda yaşamlarını yitiren madenci kardeşlerimizin yakınlarına bir kişilik istihdam hakkı tanınmıştı. Hayatını kaybeden kişinin yakınlarından biri kamuda sürekli işçi olarak iş başı yapmasına ilişkin süreç hızla devam ediyoruz Düzenlemeye göre; istihdam hakkından sırasıyla ölen madencinin eş ve çocuklarından birisi, eşi ve çocuğu yoksa kardeşlerinden biri yararlanıyor. Düzenlemenin Resmi Gazete ’de yayınlanması ile birlikte; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları, Bakanlığımız yakın takipleri ile alımlar devam ediyor. Zonguldak, Bartın ve Karabük’te yapılan başvurular neticesinde; 21 Eylül 2023 tarihi itibari ile 496 şehit madenci yakını kamuda iş başı yaptı. Başvuru süreci devam eden 255 kardeşimizde kısa sürede inşallah iş başı yapacaklar. Önemle belirtmek istiyorum ki; her daim minnet duyacağımız şehit madencilerimizi hiçbir zaman unutmayacağız. Bu vesileyle, tüm şehit madencilerimizi tekraren minnetle yâd ediyorum, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Aziz hatıraları daima yaşayacak. Mekânları cennet olsun. Cumamız mübarek, Allah’ın rahmet, bereketi üzerimize olsun.”