Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Turizm Haftası Turizm Kentinde Kutlandı

Safranbolu Yayın: 15.04.2015 14:51
Turizm Haftası Turizm Kentinde Kutlandı

Turizm Haftası, Karabük’ün tarihi güzellikleriyle öne çıkan Dünya Miras Kenti Safranbolu’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
15-22 Nisan Turizm Haftası kutlamaları kapsamında ilk tören Safranbolu Kazdağlıoğlu Meydanında yapıldı.
Törene; Vali Orhan Alimoğlu, Alay Komutanı Jandarma Albay Samit Tokmak, İl Emniyet Müdürü Serhat Tezsever, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin ve çok sayıda davetli katıldı.
Törende bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Turizm alanında ülke genelinde yapılan çalışmalardan bahsederek, Turizm’de Karabük ve ilçelerinin geldiği nokta ve yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.
Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, ise Safranbolu Turizmin önemine değinerek, Safranbolu’da Turizmin daha üst seviyelere gelmesi için Safranbolu Turizm Mastır Planının bir an önce hazırlanıp, uygulamaya konulması gerektiğini söyledi. Bu yönde her kesime büyük görev düştüğünü ifade eden Başkan Aksoy, aynı zamanda hizmet sektörünün gelişmesi, satılan hediyelik eşyalardan üretilen ürünlere kadar her şeyin kalitesinin artırılması turiste en iyi sunumun yapılması içinde gereken çalışmanın yapılması gerektiğini vurguladı.
Vali Orhan Alimoğlu da turizmde tanıtımın büyük önem kazandığına değinerek, bunun sadece, broşür ve diğer argümanlarla yeterli olmayacağını, Safranbolu’ya gelen turiste en iyi hizmeti, en iyi ürünü sunmanın tanıtımdan daha etkili olacağını, gelip gezip görenin en büyük tanıtım aracı, turizm elçisi olacağını vurguladı.
Daha sonra Turizm Haftası nedeni ile açılan şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren şiir ve kompozisyonlar okundu, dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Kazdağlıoğlu Meydanındaki program Halk Oyunları gösterisi ile son bulurken, ardından eski çarşıda Safranbolu Belediyesi İktisadi İşletmesinin açılışı gerçekleştirildi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yolunu kaybeden yavru karaca doğaya bırakılarak annesine kavuştu

Manşet Yayın: 17.07.2024 15:33
Yolunu kaybeden yavru karaca doğaya bırakılarak annesine kavuştu

Karabük’te orman işçileri tarafından bulunan ve annesini kaybeden yavru karaca Karabük DKMP personeli tarafından koruma altına alınarak yeniden doğaya salınarak annesine kavuştu.
Karabük Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Keltepe Orman İşletme Şefliği personellerince bulunan yavru Karaca bulundu. Yolunu kaybederek orman işçilerinin sayvan diye tabir edilen barakaya giren ve annesini aradığı tespit edilen yavru karaca için durum Karabük Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine bildirildi. Bunun üzerine bölgeye giden Karabük Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yavru karaca koruma altına alındı. Bir müddet bölgede inceleme yapan ekipler anne Karaca’nın ayak izlerinin olduğu bölgeye yavru karacayı bırakarak izlemeye başladı. Bir süre DKMP ekipleri tarafından izlenen yavru karaca annesinin gelmesiyle tekrar ona kavuşarak doğal hayat geri döndü.
DKMP ekipleri ise o anları resmi sosyal medya hesaplarından paylaşarak, “Lütfen sizlerde doğada yavru Karaca gördüğünüzde rahatsız etmeyiniz çünkü anne Karaca beslenmesi bitince yavrularını bıraktığı yerden alacaktır” uyarısında bulundu.