Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Turist Sayısında Safranbolu Başı Çekti

Gündem Yayın: 31.01.2023 14:46
Yazar:
Turist Sayısında Safranbolu Başı Çekti

Karabük’ü 2022 yılında 2022 yılında 174.866 yerli turist ve 13.192 yabancı turist olmak üzere toplam 188.058 turist konaklamalı olarak ziyaret ederken, Safranbolu ziyarette başı çekti. 2021 yılı ile kıyaslandığında yerli turistte %10,5 artış, yabancı turistlerde ise %100 artış gerçekleşti.

Karabük İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, 2022 yılında konaklamalı olarak Karabük’ü 174.866 yerli turist ve 13.192 yabancı turist olmak üzere toplam 188.058 turistin ziyaret ettiğini belirterek, turistlerin tercihinin UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Safranbolu olduğunu söyledi.

İl Müdürü Şahin,  “İl genelinde 143 tesiste 1822 oda 3892 adet yatak bulunmaktadır.  2022 yılında İl genelinde 82 adet konaklama tesisinin denetimi yapılarak “Basit Konaklama Turizm İşletme Belgesi” verilmiştir.

Konaklayan turist sayıları bir önceki yılla karşılaştırıldığında 2022 yılında 174.866 yerli turist ve 13.192 yabancı turist olmak üzere toplam 188.058 turist ilimizi ziyaret etmiştir. 2021 yılı ile kıyaslandığında yerli turistte %10,5 artış, yabancı turistlerde %100 artış gerçekleşmiş, toplam turist sayasında da %14 artış gerçekleşmiştir.

2022 İlimize gelen yabancı turistlerin memleketleri ilk üç olarak Tayvan, Malezya ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarından oluşmaktadır.

Şeker Kanyonu ve Eğriova Göletini de içine alan Keltepe Bölgesinin Turizm Gelişme Bölgesi ilan edilmesi ile ilgili kurum çalışmaları tamamlanmış olup, Bakanlık yetkililerinin değerlendirmeleri devam etmektedir.

2022 yılında Yok Olmaya Yüz tutmuş Halk Kültürü Alan çalışmasında Folklor Araştırmacısı Dilek Özal ve Yasemin Gümüş tarafından alan çalışmaları yapılmıştır. Alanda yapılan derlemeler Bakanlığa gönderilerek kayıt altına alınmıştır.

İlimizde Somut Olmayan Kültürel Miras Tespit Kurulu tarafından Geleneksel Kapı Kilidi ve Tokmakları zaanatını icra eden Hüseyin Özdemir’e Yaşayan İnsan Hazinesi seçilmesi önerisi Bakanlık tarafından onaylanmıştır.

İlimiz genelinde toplam 7 kütüphane bulunmakta olup üye sayısı 37 Bin 593 kitap sayısı 163 Bin 373 olup kütüphaneler yıl içerisinde 282 etkinlik icra etmiştir.

Bakanlık onayı ile Safranbolu Müze Müdürlüğü kurulmuş, 2023 yılı içerisinde teşhir ve tanzim çalışmalarına başlanacaktır. Bunun dışında il genelinde 3 adet özel müze bulunmaktadır

100.Yıl Kültür Merkezinde 2022 yılında 12 tiyatro, 19 seminer, 4 toplantı ve kongre, 1 sergi ve 4 konser faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

Seyahat Acentaları Kanunu ve Turist Rehberleri Meslek Kanunu gereği Tursab, Tureb Emniyet ve Maliye personelleri ile birlikte 114 kaçak acenta ve rehberlik faaliyeti denetimi gerçekleştirilmiş 13 adet idari işlem gerçekleştirilmiştir.

2022 yılında Emitt ve İstanbul Tanıtım Günleri Fuarlarına iştirak edilmiştir.

2022 yılı 21-27 Mayıs tarihlerinde Karabük Lezzet Şenlikleri adı altında Gastronomi çalışması düzenlenmiş ilimiz merkez ve ilçelerinde yöremize ait lezzetlerin tanıtılması ve bilinilirliğinin artmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirilmiştir” dedi. (Nurettin Acar)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Kastamonu Üniversitesi Fen Fakültesi, akreditasyon başarısıyla kalite standartlarını yükseltiyor

Kastamonu Yayın: 21.04.2024 08:36
İhlas Haber Ajansı
Kastamonu Üniversitesi Fen Fakültesi, akreditasyon başarısıyla kalite standartlarını yükseltiyor

Kastamonu Üniversitesi Fen Fakültesi, akredite edilen lisans programlarıyla kalite standartlarını yükselterek başarılı bir adım attı.

Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanlığı’nın (YÖKAK) yetkilendirdiği Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından Kastamonu Üniversitesi Biyoloji lisans programı için 5 yıl, Matematik lisans programı için ise 2 yıl süreyle akredite edildi. Bu akreditasyonlarla Fen Fakültesi, tüm aktif bölümleriyle akredite olmuş oldu.

Kastamonu Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Talip Çeter, aldıkları akreditasyon belgeleriyle gurur duyduklarını ifade ederek, bu başarının elde edilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’a da desteklerinden ötürü teşekkür eden Prof. Dr. Çeter, Biyoloji ve Matematik bölümlerinin kazandığı akreditasyon belgelerinin, öğrencilere daha geniş iş imkanları sağlayarak kariyer yolculuklarını destekleyeceğini vurguladı.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ise Fen Fakültesini akreditasyon başarısından dolayı tebrik ederek, Üniversitede kalite odaklı çalışmaların aktif bir şekilde yürütüldüğünü ifade etti. Kalite eksenli çalışmaların yaygınlaştırılmasında son zamanlarda Üniversitede önemli adımlar atıldığını ifade ederek, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve YÖK üyelerine teşekkürlerini ileten Topal, bu alanda çaba gösteren Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak ve kurul üyelerine de teşekkür etti.