Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

TURAN – TÜRK BİRLİĞİ – TÜRK YÜZYILI

Manşet Yayın: 26.09.2023 14:25
TURAN – TÜRK BİRLİĞİ – TÜRK YÜZYILI

Turan; Türklerin Orta Asya’daki en eski yurtlarına İranlıların verdiği addır.

Turan, yeryüzündeki tüm Türklerin; ülkü olarak benimsedikleri, bütün Türkleri birleştirerek kurulması düşlenen devletin adıdır.

Köken itibarıyla, Türk olan, özerk yönetimlerde ve başka ülkelerde yaşayan Türk topluluklarının, kısaca Türk Dünyası’nın tek çatı altında toplanmasını ve örgütlenmesini ifade eden siyasi bir kavramdır.

Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistanla birlikte 6 ülkeyi kapsar.

 

Türkiye Yüzyılı”nda Türkiye’nin gerçekleştirebileceği büyüme ve güçlenme, Türk ülkeleri arasındaki işbirliğini şimdi olduğundan çok üst seviyelere yükseltebilir. Türk Devletleri Teşkilatı’nı; siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel bir birlik haline getirebilir.

 

Dünyada bugün mevcut olan Avrupa Birliği, Arap Birliği gibi çeşitli birliklerde olduğu gibi, Türk Devletleri Teşkilatı da zamanla,Türk Birliği adıyla dünyanın önemli ve etkin uluslararası örgütlerinden biri olarak doğabilir.

İşte o vakit Türk yüzyılından gururla sözedebiliriz.

İşte o zaman, Türkiye Yüzyılı’nın Türk’ün Yüzyılı, Türk Birliği’nin ise küresel çapta etkin bir barış gücü haline dönüşmesi, ömürlerini Türk Yüzyılı için harcamış bütün Türk Dünyası sevdalılarını sevindirecektir., Yıllardır beklenen umutlar gerçekleşecektir.

 

Ne pahasına olursa olsun bu sevdadan vazgeçemeyiz. Rusya, Çin, ABD, AB, İran, İsrail… Bunlar Turan birliğini engellemek için her yolu deneyeceklerdir.

Fakat, tek bir gerçek var. Türk yüzyılı Turan’sız mümkün değil!

 

Turan’a giden yolda; son zamanlarda önemli ve memnuniyet verici gelişmelere şahit oluyoruz. Cumhurbaşkanının ve Dış İşleri Bakanının gayretleri memnuniyet verici.

Erdoğan’ın, Amerika’ya giderken “Avrupa Birliği ile yollarımızı ayırabiliriz.” sözleri önemlidir.

 

Karabağ savaşında, Türk’ün gücünü tüm dünyaya gururla gösterdik. Son gelişmeler, gücümüzü bundan sonra da göstereceğimizin işaretidir.

 

Türkiye Yüzyılı, Türk Yüzyılı,  Türk Birliği…Bu kavramlardan Türkiye yada Türk ismini çıkarabilir misiniz? Hadi çıkardığınızı varsayalım. Yerine ne koyacaksınız? “Anadolu Yüzyılı yada Anadolu Halkları Yüzyılı” mı? Peki o zaman Turan’ın ne anlamı kalır?

Türk devletlerini hangi çatı altında toplayacaksınız? Görüldüğü gibi; Türk olmadan anlamlı bir cümle bile kurulamıyor.

Türk’ü yok sayma gafletine düşenler, tarihin çöplüğünde çürüyüp yok olacaktır.

 

Dünkü yazımda, Türk kelimesine alerjisi olan, Türk ismini kitaplardan, devletin kurumlarından, tabelalardan sinsice kaldıranlara tepki göstermiş ve yazımı “Ne mutlu Türküm diyene” diyerek noktalamıştım.

Turan’a giden yolda, kararlı ve samimi iseniz, işe  önce buradan  başlayın. Bu büyük ülkü, bu kutsal dava ancak o zaman mümkün olacaktır.

 

Turan engellenemez! Yeniden şekillenen dünya düzeninde en güçlü şekilde yerimizi almak zorundayız.

3 kişi görüş bildirdi

 1. Şaban Tatar

  Kalemine kuvvet bedenine sağlık ömrüne bereket diliyorum.Yazını Endüstriyelin ülkücüleri grubunda müsadenle paylaşacağım Değerli Kardeşim

  1. İlyas Erbay

   Müsaade ne demek, mutlu olurum değerli kardeşim

 2. Taki Cantürk

  Kalemine sağlık.
  Değilmi;
  Turan birliğinden bahsedeceksin,amma anayasanın ilk 4 maddesiyle oynayamayı dillendireceksin.
  Bu durumda neyin Turan birliğiymiş bu.
  Dünde dediğim gibi;
  Kurtlar izlemede,hani şu ayaz yeme mevzuu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.