Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Trabzon’da turist sayısında yüzde 30 artış yaşandı

Ekonomi Yayın: 23.09.2023 20:48
İhlas Haber Ajansı

Trabzon’a bilhassa Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden gelen turist sayısında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30 artış yaşandı.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde geçtiğimiz yıl yaşanan turizm hareketliliği bu yıl da artarak devam etti. Trabzon Havalimanı tarihinin en ağır gününü 30 Haziran tarihinde yaşarken, havalimanına 145 uçak iniş-kalkış yaparak tüm vakitlerin rekoru kırdı. Turist sayında geçen yıla oranla yüzde 30 oranında artış yaşanan kentteki turizm hareketliliğini kıymetlendiren Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu, yaşanan sorunları gözden geçirip önümüzdeki döneme daha hazır bir Trabzon oluşturmak için harekete geçeceklerini kaydetti.

Trabzon’un bu yıl ağır bir turizm dönemi geçirdiğini tabir eden Zorluoğlu, “Trabzon, geçen sene olduğu üzere bu sene de turizm bakımından çok ağır bir dönem geçirdi. Kent olarak geçen seneye nazaran en az yüzde 30 daha fazla turist ağırladık. Bu kadar yoğunluğa karşın kentin alt ve üst yapısı gelen ziyaretçilerimizi ağırlamaya yetti çok önemli problemler yaşanmadı. Ulaşımda da alt yapıda da üst yapıda da çok sorun görmedik. Tabi ki turizm kesimi, Trabzon için çok kıymetli bir sektör” dedi.

“Trabzon yüzde 2’lik bir hisseye sahip”

“Türkiye’deki turizm geliri 50 milyar civarında olduğunu düşünürsek Trabzon yüzde 2’lik bir hisseye sahip” diyen Zorluoğlu, “Geçtiğimiz yıl turizmden 1 milyar civarında döviz geliri elde etmiştik bu sene bu sayının biraz daha artmış olduğunu söyleyebilirim. Münasebetiyle Türkiye’deki turizm geliri 50 milyar civarında olduğunu düşünürsek Trabzon yüzde ikilik bir hisseye sahip. Yalnızca tek başına turizm geliri oluşturma manasında. Münasebetiyle bu bölüm, hem bugün hem gelecekte kentimizin iktisat bakımından çok değerli modülü. O nedenle bizde Büyükşehir olarak turizme bambaşka bir kıymet veriyoruz. Yeni destinasyonlar, yeni ömür alanları kentin içerisinde Ganita, Yalıncak, Maraş Caddesi Kızlar Manastırı, Boztepe üzere projelerimizle gelen turistlere daha keyifli vakit geçirebilecekleri alanlar oluşturuyoruz. İnşallah buna yakında Beşirli dolgu alanı devamında Akçaabat, Söğütlü ve Yıldızlı kıyı düzenlemeleriyle yeni eklemeler yapacağız. Bir taraftan turizm destinasyonlarımızdan Uzungöl’de, Kızlar Manastırı’nda, Atatürk Köşkü’nde, Sümela Manastırı’nda çalışmalar yaptık yapmaya da devam ediyoruz. Uzungöl’de kış uzunluğu yeniden çalışılacak. Atatürk Köşkü tamamlanmak üzere çok geniş kapsamlı onarım çalışması bitmek üzere 29 Ekim’de inşallah orayı hizmete açacağız. Çal Mağarası ile ilgili çalışmalarımız olacak. Hasebiyle bir taraftan mevcut destinasyonlarımızı güzelleştirir, güzelleştirirken bir taraftan da yeni alanlar hazırlıyoruz hizmete açıyoruz. Çalışmalarımız bu formda devam edecek” diye konuştu.

“Restoranların konaklama yerlerin kontrolü daha fazla gündeme gelecek”

Turizmle ilgili vakit zaman problemlerin yaşandığına dikkat çeken Zorluoğlu, turizm hizmeti veren restoranların, konaklama yerlerinin kontrolünün daha fazla gündeme geleceğini söz eden Zorluoğlu, “Elbette problemler yaşanmıyor mu? Şüphesiz sıkıntılar yaşanıyor. Kimileri toplumsal sorunlar, kimileri kontrol sorunları yani Trabzon’da turizm dalıyla artık inşallah Valimizin başkanlığında detaylı toplantılar yapacağız yaşadığımız kahırları gözden geçirip önümüzdeki döneme daha hazır bir Trabzon oluşturmak istiyoruz. Bu manada bilhassa turizm hizmeti veren restoranların konaklama yerlerin kontrolü daha fazla gündeme gelecek. Turizm Bakanlığımızın konutlarını turistlere kiraya verenlerle ilgili bir yasal düzenlemesi olacak o çerçevede o da kanunî bir boyuta geçmiş olacak. Taraflarla, paydaşlarımızla oturup bu noktadaki eksiklerimizi nasıl gidereceğimizi konuşup inşallah uygun tahlilleri de üreteceğiz” tabirlerine yer verdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Boluspor’un altyapı tesislerinde yangın çıktı

Gündem Yayın: 01.03.2024 08:48
İhlas Haber Ajansı
Boluspor’un altyapı tesislerinde yangın çıktı

Boluspor’un altyapı tesislerinde çıkan yangın paniğe sebep oldu.

Olay, Karaçayır Mahallesi’nde Murat Canbaş Caddesinde bulunan Boluspor Yılmaz Becikoğlu Altyapı Tesislerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 2 katlı tesislerin üst katında altyapı oyuncularının kaldığı odada elektrik tesisatından kaynaklı yangın çıktı. Tesislerde kalan oyuncular dışarıya tahliye edildi. 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan ihbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına aldı.

Yangın sebebiyle odada maddi hasar meydana geldi.

Paylaş: