Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Toplu Sözleşmede Mutlu Son

Gündem Yayın: 13.04.2015 14:42
Toplu Sözleşmede Mutlu Son

Karabük Belediyesinde çalışan işçileri kapsayan 2 yıllık toplu sözleşme görüşmesi, Karabük Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında imzalandı. Sözleşme 01.01.2015 tarihinden geçerli olacak.
Toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlanması nedeniyle dün imza töreni yapıldı. Toplu sözleşme imza törenine Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Belediye –İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Cahit Korkmaz, Karabük Şube Başkanı İlhami Yılmaz ve yöneticiler katıldılar.
Toplu sözleşme ile ilgili açıklama yapan Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı İlhami Yılmaz; “Belediye-İş Sendikamız ile Karabük Belediyemiz arasında 01.01.2015 tarihinden geçerli olacak olan Toplu Sözleşme görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı.
2 Yıl süreli olan Toplu İş Sözleşme ile Karabük Belediyesinde çalışan sendika üyesi işçilerimizin ücretleri , sosyal hakları 1. Yıl 1. Altı ay % 6, 1. Yıl 2. Altı ay % 6, 2. Yıl 1. Altı ay % 6, 2. Yıl 2. Altı ay % 6 oranında artırıldı. İşçilerimize bu toplu sözleşme ile yılda 102 yevmiye ikramiye, yine her gün için 8.50.-TL yemek yardımı, yılda 1.5 Ton kömür yardımı, buna ilave olarak yılda 350.00.-TL giyim yardımı, yapıldı.
Ayrıca, belediyemizde çalışan işçilerimize kıdem yıllarına göre 5 yılla 25 yıl arasında kıdemi olan işçilerimize yılda 15 yevmiye ile 55 yevmiye arasında değişen kıdemli işçiliği teşvik ikramiyeleri de verildi. Ayrıca, Toplu Sözleşme ile olaya bağlı sosyal yardımlarda da ücret zamları oranında artışlar yapıldı.
Belediye-İş Sendikası Karabük Şubesi olarak bu toplu iş sözleşmesini iyi bir şekilde bitiren, Sayın Belediye Başkanımız Rafet Vergili’ye işçilerimiz adına ve sendikamız olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca, sözleşme heyetinde yer alan ve katkısı olan daire müdürlerimize de teşekkür ediyor , sözleşmemizin belediyemize , üyelerimize ve sendikamıza hayırlı olmasını dileriz” dedi.
Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin göreve geldiği günden itibaren yapılan tüm toplu sözleşme görüşmelerinin masada bittiğini hatırlatan Belediye-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Cahit Korkmaz ise yaptığı konuşmada “Bizim için önemli olan işçilerimizin örgütlü olduğu, işçilerimizin sürekli yaşadığı çalışma hayatı içerisinde günlük yaşamındaki huzurudur. Karabük Beleyesinde Belediye Başkanımızın göreve geldiği günden bu tarafa, çalışma hayatında huzurlu bir dönemi yaşıyoruz. Bugüne kadar Karabük Belediyesinde masada anlaşarak bitirmediğimiz toplu sözleşmemiz olmadı. Toplu sözleşmelerimizin hepsi el sıkışarak anlaşıldı. Yapmış olduğumuz bu sözleşme Türkiye ortalamasında iyi ölçekli bir sözleşme. Ben bundan dolayı Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye teşekkür ediyorum” dedi
Toplu sözleşme imza töreninde son olarak Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili bir açıklama yaptı. Başkan Vergili açıklamasında “Burada işçilerimizi temsil eden sendikanın toplu sözleşmeden memnun olmaları bizleri de mutlu ve memnun ediyor. Görevde olduğum 6 yıldır belediye çalışanlarımızdan çok memnunuz. İşçilerimizin performansı oldukça yüksek bu performansları ile Karabük Belediyesine katkı sağlamaktalar. Ben bugüne kadar çalışmayan veya işyerinde olmayan bir işçimizi görmedim. Göreve geldiğimiz günden itibaren işçilerimizin maaşlarını günü güne yatırdır. Bu şekilde de devam ediyor. Yine göreve geldiğimiz zaman işçilerimizin 11 ikramiye alacakları vardı onları ödedik. Ben toplu sözleşmenin her iki tarafa da hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Manşet Yayın: 24.07.2024 13:47
Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesinin 5000 Evler Mahallesinde bulunan Ek Hizmet Binasındaki sorunların her geçen büyüdüğü ifade edilirken, 2023 yılı Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılarak adeta seçim yatırımı olarak kullanılan ek hizmet binasındaki sorunların giderilmesi  işinin Sağlık Bakanlığının uhdesinde olması hem İl Sağlık Müdürlüğünün hem de hastane yönetiminin elini kolunu bağlıyor.

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastane binasında yaşanan sorunlar gün geçtikçe artıyor. Mahalle sakinleri ve hastalar, binanın tam anlamıyla hizmet vermediğini ve çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

Ek binanın en dikkat çeken problemleri arasında asansörlerin sürekli arızalanması ve tavanların sızdırması bulunuyor. Bu durum, hem hastaların hem de hastane personelinin günlük işleyişini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, hastanenin birçok noktasında eksikliklerin ve tamirat gerektiren durumların mevcut olduğu ifade ediliyor.

“HASTANE EKSİK TESLİM EDİLMİŞ”

Edinilen bilgilere göre; Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastanesini firmanın eksiklerle birlikte Sağlık Bakanlığına teslim ettiği öğrenildi. Bununla birlikte hastanesinin eksiklerinin giderilmesi işinin tamamen Sağlık Bakanlığının uhdesinde olduğu belirtilirken, firmanın eksiklerle birlikte Bakanlığa hastaneyi teslim ettiği, Bakanlığında eksiklerle birlikte hastanenin geçici kabulünü yaptığı, iki senelik süresi olan geçici kabulün bir senesinin dolduğu bildirildi. Yine hastanenin tüm eksiklerinin Sağlık Bakanlığına iletildiği belirtilirken, Hastaneyi yapan firmanın konkordato ilan etmesinden dolayı eksikliklerin giderilmesi işinin başka bir firmaya ihale edileceği öğrenildi.

Öte yandan hastanenin eksikliklerinin giderilmesi noktasında Sağlık Bakanlığından para talep edildiği, ancak Bakanlığın buna karşı çıkarak hastanedeki eksikliklerin kendileri tarafından giderileceğinin söylendiği ifade edildi.

MAHALLE SAKİNLERİ VE HASTALAER TEPKİLİ

Mahalle sakinleri ve hastalar, bu sorunlar yüzünden sağlık hizmetlerinin aksadığını ve ek binanın tam anlamıyla hizmete açılmadığını dile getirerek yetkililerden çözüm bekliyor. 2023 Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılan hastanenin adeta seçim malzemesi olarak kullanıldığını da söyleyen mahalle sakinleri siyasilerin bu işe mutlaka çözüm bulması gerektiğini de ifade ediyorlar. Sağlık hizmetlerinden daha verimli ve sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyen vatandaşlar, ek binanın en kısa sürede gerekli onarımlarının yapılmasını ve eksikliklerin giderilmesini talep ediyor.

Diğer yandan bu sorunların çözülmesi, hem sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması hem de hasta ve çalışanların güvenliği açısından büyük önem taşırken,  Yetkililerin,  bu tür olumsuzlukları ortadan kaldıracak önlemler alması ve ek binanın tam anlamıyla işlevsel hale getirilmesi isteniyor.