Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Tıp Mühendisliği öğrencileri Avrasya’nın en büyük medikal fuarına katıldı

Gündem Yayın: 19.04.2019 14:30
Yazar:
Tıp Mühendisliği öğrencileri Avrasya’nın en büyük medikal fuarına katıldı

Karabük Üniversitesi Tıp Mühendisliği öğrencileri, 26. Expomed Uluslararası Fuarı’na katılarak projelerini sergiledi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Tıp Mühendisliği öğrencileri, medikal endüstrinin vazgeçilmez iş platformları arasında gösterilen, ayrıca sektörde yer alan yüzlerce yerli ve yabancı firma ile on binlerce sektör profesyonelini bir araya getiren Expomed Uluslararası Fuarı’na katılarak projelerini sergiledi.

Bu yıl İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 26.’sı düzenlenen fuara ilgi oldukça yoğun oldu. 104 ülkeden 6 bin 654’ü uluslararası olmak üzere toplamda 33 bin 857 ziyaretçinin katıldığı fuarda 800’ün üzerinde firma ve firma temsilcisi yer aldı.

KBÜ Tıp Mühendisliği bölümünde eğitim gören 45 öğrencinin katılım sağladığı fuarda öğrencilere, Tıp Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Hakan Yılmaz eşlik etti.

FUARDA, KBÜ ÖĞRENCİLERİNİN 14 PROJESİ SERGİLENDİ

Avrasya Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en büyük medikal fuarı olan EXPOMED’de öğrenciler; HolTR-Yapay Sinir Ağları ile Atriyal Fibrilasyon Tespit ve Takip Cihazı, VolkAn Yürüyüş Analiz Cihazı, Myhand-Görme ve Konuşma Engelliler İçin Eldiven Prototipi, Fonokardiyoskop, Duyaryazar, Akıllı Sağlık Prototipi ile Eş Zamanlı Hasta Takibi, Mobil CPM, Diyapatik, aDVenT – Pıhtı (DVT) Oluşumunu Önleme Cihazı, Robopicker-Robotik Dispenser Cihazı, StepTRue-Yürüyüş Takibi Yapan ve Uyaran Akıllı Tabanlık, Bt-Anjiyografi Görüntülerinden Damarların 3 Boyutlu Görüntülerinin Elde Edilmesi Ve Modellenmesi, İnkülab-Portatif İnkübatör ve Protizma isimli toplam 14 projenin tanıtımını yaptı.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Dünya Yayın: 18.04.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı
Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü çam ağaçlarına zarar veren böceklere karşı biyoteknik mücadele yapıyor.

Biyoteknik mücadele kapsamında Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü Narlısaray İşletme Şefliği ile Gölköy İşletme Şefliğince çam ağaçlarının verimin düşmesine sebebiyet veren böceklere karşı “feromon tuzakları” kuruyor. İşletme müdürü Cengiz Koçak “Ağaçlardaki verim kaybının önlenerek geleceğe daha verimli orman sahaları kazandırmak amacıyla zararlı böceklere karşı biyoteknik yöntemle geliştirilen ve ’aşk tuzağı’ olarak nitelendirilen ’feromon tuzağı’ yerleştiriliyor. Feromon tuzağı bir huni içerisine böceğin karşı cinsinin kokusunu içeren bir ilaç sıkılıyor. Bu ilacı hisseden böcek ağaç yerine huniye yönelip tuzak içerisindeki kavanoza girerek hapsoluyor ve bir daha çıkamıyor” dedi.

Paylaş: