Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Tarihi Kentler Safranbolu’da Buluştu

Safranbolu Yayın: 18.03.2017 15:04
Tarihi Kentler Safranbolu’da Buluştu

 

Safranbolu Belediyesi ve Karabük Valiliği iş birliğinde gerçekleştirilen ve iki gün süren Tarihi Kentler Birliği (TKB) Bölge Toplantısı sona erdi. Toplantının kapanışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’e Türkiye’nin teşekkür borcu olduğunu belirterek, “ O ülkemizde bu koruma, kültürel mirasın kollanması hareketinin öncüsüdür, bayraktarıdır” dedi

Safranbolu Belediyesi ve Karabük Valiliği iş birliğinde gerçekleştirilen ve iki gün süren Tarihi Kentler Birliği (TKB) Bölge Toplantısı sona erdi.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans salonunda gerekleşen toplantıda Mithat Kırayoğlu’nun yönetiminde, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy ‘ Deneyim Paylaşımı: Safranbolu Örneği’, Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan ‘Yeni Bir Örgütlenme Sürecinde İpekyolu: Karadeniz Bölgesi’, Şehir Plancısı Esra Karataş ‘ Karadeniz bölgesinin zengin doğal ve kültürel varlıkların çok yönlü değerlendirilmesi’ konuları üzerinde konuşmalar yaptı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de programa telefonla katılarak dilek ve temennilerini iletti.
Programın kapanışında konuşan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, korumacılık alanında işbirliği ve sürekliliğe evet dediklerini belirterek, “ Korunmaya, bütünlük, beraberlik ve kuşaklara saygı göstermek istiyoruz. Geçmişte yapılanları unutmuş, bilmeyen veya bilmek istemeyen, araştıran bir birliğe, kafaya ve yapıya sahip olmayan benliğini yitirmiş toplum olmak istemiyoruz. Türkiye çok ciddi bir şekilde varlık nedeninin altını kesin bir şekilde izleyecek şekilde Kültür öncelikli bir gündemin kaçınılmaz yolunu söylemesi lazım. Şuan belde ve ilçe belediyeleri UNESCO Dünya Mirasına girmeye başladılar. Türkiye’de ilk defa 19 mahallesiyle UNESCO’nun doku konusunda dünya mirasına girdi” dedi.
TKB ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise Safranbolu’da evlerin birbiri ile hiç yarışmadığını belirterek, “ Neredeyse hepsi aynı kat yüksekliğinde birbirini rahatsız etmeden önünü kesmeden panoramik manzaraya bakıyor. Şuanda belediye meclis toplantılarında uğraştığımız olay imar tadilatları. O onun önünü kesmek için öneri getiriyor, oda onun önünü kesmek için öneri getiriyor. Hep yükseklik talebi ile karşı karşıyayız. Allah gözümüzü doyursun. Safranbolu’da yaşamış insanların hiçbiri yok şimdi. Tarihi Kentler Birliğimiz kurulduğundan beri, ÇEKÜL Vakfı ile beraber çalışıyor. Binlerce belki on binlerce insanı, şehir plancısını, mimarını ve mühendisinin eğitimine katkı sağladı bir büyük okul oldu, akademi olma yolunda ilerliyor. Binlerce belki on binlerce insanı, şehir plancısının, mimarının, mühendisinin eğitimine katkı sağladı bir büyük okul oldu, akademi olma yolunda ilerliyor. Bu gençlerimizin belediyemizde çalışan insanlarımızın bu eğitimi onlarda kaldı asıl karar verici Belediye Başkanına bu yansımadı yansıdı ise az oranda yansıdı. Bizim 450 Belediye başkanımız varsa, bunlardan arzu edenleri eğitmeliyiz” ifadesinde bulundu.
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan da, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’e Türkiye’nin teşekkür borcu olduğunu belirterek, “ O ülkemizde bu koruma, kültürel mirasın kollanması hareketinin öncüsüdür, bayraktarıdır. Bunca yıldır talebeleri ile Anadoluyu adım adım dolaşarak, bu anlamda şuurlaşma ve bilinçlenme olgusunu Anadolu’ya yerleştirmeye çalışıyor. O anlamda Türkiye Metin Sözen hocam önderliğinde çok önemli bir mesafe kat etti “diye konuştu.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Manşet Yayın: 24.07.2024 13:47
Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesinin 5000 Evler Mahallesinde bulunan Ek Hizmet Binasındaki sorunların her geçen büyüdüğü ifade edilirken, 2023 yılı Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılarak adeta seçim yatırımı olarak kullanılan ek hizmet binasındaki sorunların giderilmesi  işinin Sağlık Bakanlığının uhdesinde olması hem İl Sağlık Müdürlüğünün hem de hastane yönetiminin elini kolunu bağlıyor.

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastane binasında yaşanan sorunlar gün geçtikçe artıyor. Mahalle sakinleri ve hastalar, binanın tam anlamıyla hizmet vermediğini ve çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

Ek binanın en dikkat çeken problemleri arasında asansörlerin sürekli arızalanması ve tavanların sızdırması bulunuyor. Bu durum, hem hastaların hem de hastane personelinin günlük işleyişini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, hastanenin birçok noktasında eksikliklerin ve tamirat gerektiren durumların mevcut olduğu ifade ediliyor.

“HASTANE EKSİK TESLİM EDİLMİŞ”

Edinilen bilgilere göre; Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastanesini firmanın eksiklerle birlikte Sağlık Bakanlığına teslim ettiği öğrenildi. Bununla birlikte hastanesinin eksiklerinin giderilmesi işinin tamamen Sağlık Bakanlığının uhdesinde olduğu belirtilirken, firmanın eksiklerle birlikte Bakanlığa hastaneyi teslim ettiği, Bakanlığında eksiklerle birlikte hastanenin geçici kabulünü yaptığı, iki senelik süresi olan geçici kabulün bir senesinin dolduğu bildirildi. Yine hastanenin tüm eksiklerinin Sağlık Bakanlığına iletildiği belirtilirken, Hastaneyi yapan firmanın konkordato ilan etmesinden dolayı eksikliklerin giderilmesi işinin başka bir firmaya ihale edileceği öğrenildi.

Öte yandan hastanenin eksikliklerinin giderilmesi noktasında Sağlık Bakanlığından para talep edildiği, ancak Bakanlığın buna karşı çıkarak hastanedeki eksikliklerin kendileri tarafından giderileceğinin söylendiği ifade edildi.

MAHALLE SAKİNLERİ VE HASTALAER TEPKİLİ

Mahalle sakinleri ve hastalar, bu sorunlar yüzünden sağlık hizmetlerinin aksadığını ve ek binanın tam anlamıyla hizmete açılmadığını dile getirerek yetkililerden çözüm bekliyor. 2023 Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılan hastanenin adeta seçim malzemesi olarak kullanıldığını da söyleyen mahalle sakinleri siyasilerin bu işe mutlaka çözüm bulması gerektiğini de ifade ediyorlar. Sağlık hizmetlerinden daha verimli ve sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyen vatandaşlar, ek binanın en kısa sürede gerekli onarımlarının yapılmasını ve eksikliklerin giderilmesini talep ediyor.

Diğer yandan bu sorunların çözülmesi, hem sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması hem de hasta ve çalışanların güvenliği açısından büyük önem taşırken,  Yetkililerin,  bu tür olumsuzlukları ortadan kaldıracak önlemler alması ve ek binanın tam anlamıyla işlevsel hale getirilmesi isteniyor.