Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

TACİZCİ, HIRSIZ ve ŞANTAJCI..!

Manşet Yayın: 11.09.2023 14:30
TACİZCİ, HIRSIZ  ve ŞANTAJCI..!

Geçtiğimiz günlerde Birlik Medya ekranlarında yayına başlayan Gün Ortası programında Hakan Tuçer’in konuğu Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin “Gazetecilik Lekeleniyor” başlığı altındaki açıklamaları gündemdeki tazeliğini korurken;

Yine gazeteci büyüğüm İlhan Alpboğa’nın kaleminden dökülen “Şantajcı Ortaya Çıkartılmalı” başlıklı yazısı aslında yıllardır bilinen ama bilinen gerçeklerin satırlara dökülmediği bu şehrin tacizci, hırsız ve şantajcı gazeteciler gerçeğini net bir şekilde ortaya çıkarıyor.

Tam da Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin ifade ettiği lekelenmiş gazetecilik mesleği hakkında bir şeyler yazmak istedim ki, bu duruma neresinden bakarsanız bakın, yıllardır çözümü olmayan iki ucu boklu değnek misali karşımızda dikiliyor.

Yayınlanan yalan yanlış haberlerde toplum üzerinde baskı kurarak algı oluşturmak, attıkları iftira ve tehditleri haber süsü vererek insanları inandırmak! Safsatasıyla kurumlar üzerinde “Tehdit” oluşturmak.

Mesleği sadece “Şantaj ve Tehdit” unsuru olarak kullanan bu kişilere en büyük maddi desteği Karabük’te kim ya da kimler sağlıyor…?

Bu suç mihraklarını besleyen Kurumlar, siyasi partiler, iş insanları ya da adı her neyse bu namlu bir gün size de dönecektir. Bunu asla unutmayın..!

Aslında sorgulanması gereken konu budur.

Karabük Valisi Sayın Mustafa Yavuz; sessizliğiniz bugün sizden öncekilere yapılanlar yarın size yapılmayacak anlamına gelmeyecek.

Bu duruma izin vermeyin…

 

Gazeteci İlhan Alpboğa’nın 4 Eylül 2023 tarihinde “Şantajcılar Ortaya Çıkarılmalı” başlığı altında kaleme aldığı yazıdan bir bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Şüphelinin tutuklu olduğu sürede avukatının yaptığı açıklamanın bir bölümünde; “Başlatılan soruşturma işlemleri ile alakalı olarak toplanan ve hukuka uygun olmadığı kanaatinde olduğumuz telefon dinleme kayıtları işbu tutuklama kararına gerekçe yapılmıştır. Karabük halkının da yakından tanıdığı Hakkı Türkmen’e isnat edilen suçun detayları daha önce ilimiz basını tarafından yapılan haberler ile kamuoyu ile paylaşılmıştır. Suçlamanın niteliğine bakıldığında herhangi bir siyasi ve kamu gücü bulunmayan 72 yaşındaki bir şahıs tarafından gerçekleştirebilmesinin mümkün olmadığı tüm kamuoyunun malumudur.”

Diyor ki avukat; “Bu adamın bu dolandırıcılığı yapacak siyasi ve kamu gücü yok.”

Ortada 72 yaşında mağdur, H.T’nin evinde yapılan aramada diploma fotokopileri kimlik bilgileri vesaireler var.  Bu adam bu işleri yaptı ise arkasındaki güç kimdir? Varsa böyle bir güç, ona yol veren siyasi erk bu işin neresindedir?”

 

Ne acıdır ki; “Nitelikli Dolandırıcılık” suçlaması ile cezaevinde bulunduğu süre içinde avukatının savunması da oldukça ilginç ve de oldukça düşündürücü…

Herkesin gözden kaçırdığı ya da kaleme dökmek istemediği konu aslında bir suç duyurusu olarak da kabul edilmedi diye düşünüyorum.

Kim bu tacizci, hırsız ve şantajcılar..?

Kalın sağlıcakla…

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Terörle çaba ve afetlere yerli ve ulusal aygıt

Teknoloji Yayın: 23.09.2023 00:24
Kaynak: İHA
Terörle çaba ve afetlere yerli ve ulusal aygıt

Savunma sanayii firması tarafından Jandarma Genel Komutanlığı ile ortaklaşa geliştirilen yerli yer altı görüntüleme aygıtları, 1 kilometrelik menzil ile 50 metre derinliği görüntüleyebiliyor. Operasyonlarda tünel ve sığınak üzere yerlerin tespitinde kullanılan aygıt yüzyılın afetinde de depremzedelerin tespitinde büyük muvaffakiyet sağlarken, yaşanabilecek afetlere karşı da eğitimler sürüyor.

Savunma sanayii tarafından geliştirilen yer altı görüntüleme aygıtları teröristlerin yakalanması, mağara ve sığınakların tespitinin yanı sıra yaşanabilecek afetlerde de afetzedelerin yer tespiti için imkan sağlıyor. Aygıt, yüzyılın afetinde de enkaz altında kalanların yer tespitinde değerli rol oynayarak birçok insanın canlı olarak kurtarılmasına vesile oldu.

Zonguldak’ta aygıt üzerinde uygulamalı eğitimler alan Vilayet Jandarma Komutanlığı’nda vazifeli jandarma işçisi, su altına dalış yapan Jandarma Su Altı Arama takımında yer alan dalgıcın yerini muvaffakiyetle tespit etti. Su altı arama kurtarma, mağara, sığınak arama üzere alanlarda kullanılan aygıt, zelzele üzere doğal afetlerde de depremzedelerin yer tespiti için imkan sağlayacak.

“Sığınak, mağara, tünel ve gömülü mühimmatın tespitinde de kullanılıyor”

Firma yetkilisi Remzi Başbuğ, “Birkaç işleve sahip olan cihazımızdır. Bilindiği üzere geçirmiş olduğumuz zelzele felaketinde de kullanılmıştı. Enkaz altı canlı tespitinde yüksek muvaffakiyet göstermiştir. Yalnızca enkaz altında canlı tespitinin dışında da birçok arama faaliyetlerinde de kullanılmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedeyim. Sığınak, tünel, mağara tespiti yahut gömülü olan mühimmat tespitinde Jandarma Genel Komutanlığımız tarafından kullanılmaktadır. Aygıtımız Jandarma Genel Komutanlığı ile bizim tarafımızdan geliştirilmiş bir aygıttır. Aygıtımız TSK’nın ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın dışında da arama kurtarma faaliyetlerinde AFAD ve sivil arama kurtarma olarak da kullanıma etkindir. Aygıtımız ormanlık alanda kayıp şahısların tespitinde, sarsıntı bölgesindeki çökmüş binaların altında yahut çökmüş ahşabın altında kullanılmaktadır” dedi.

“Eğitimler yaşanabilecek afetlerde eğitimli kullanıcının hazır pozisyonda olmasını sağlıyor”

Yaşanabilecek afetlerde de aygıtın kullanılabileceğine dikkat çeken Başbuğ, “İnşallah yaşamayız fakat olması beklenilen ilerleyen devirlerdeki sarsıntılarda de arama kurtarma faaliyetlerinde başrol oynayacağını düşünmekteyiz. Zira enkaz altında kalmış şahıslar alışılmış ki köpekler ve ses dinleme aygıtları ile tespit ediliyor ancak aygıtımız da bilindiği üzere geçtiğimiz zelzelede de çok başarılı bir biçimde kullanıldı. Uzaktan tam noktasına ve derinliğine varana kadar yaşanabilecek bir sarsıntıda kullanılır. Şu anda vermiş olduğumuz eğitimde de yaşanabilecek bir sarsıntı durumunda eğitimli çalışanın ve eğitimli kullanıcının fazlalaştırılması ve hazır pozisyonda olmasını sağlamaktır. Önlemler bu halde alınmaktadır” diye konuştu.

“Su altındaki canlı yahut cansız kişiyi tespit edebiliyor”

Filyos’ta gerçekleştirilen eğitime ait konuşan Başbuğ, “Buradaki eğitimlerimiz bir hafta boyunca devam ediyor. Önümüzdeki hafta da devam edecek. Bu faaliyetimiz su altında bulunan yahut kayıp bir kişinin nasıl tespit edileceğine dair eğitim faaliyeti vermekteyiz. Toprak altı, göçük altı ve tıpkı vakitte su altı tespitinde de kullanılmaktadır. Su altındaki canlı yahut cansız bir kişinin nasıl tespit edilebileceğine dair bilgiler aktarmaktayız” halinde konuştu.