Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Sular çekildi, evlerin yıkılan kısımları gün yüzüne çıktı

Gündem Yayın: 30.06.2022 09:09
Sular çekildi, evlerin yıkılan kısımları gün yüzüne çıktı

Karabük’ün Yenice ilçesinde bulunan Tırköy Mahallesi’nde suların çekilmesiyle beraber tahribat iyice gün yüzüne çıktı. Selden dolayı yıkımların olduğu bölgede evlerini kaybeden vatandaşlar, çaresiz şekilde yardım bekliyor.

Karabük’ün Yenice ilçesinde bulunan Tırköy Mahallesi’nde, sele sebep olan sular çekildi. Yıkımlara sebep olan deredeki sel sularının çekilmesiyle tahribat gün yüzüne çıktı. Ortaya çıkan hasar dron ile havadan da görüntülendi. Tırköy’de evleri yıkılan ve büyük hasar gören vatandaşlar ise dert yandı. Evlerinde kalamayan vatandaşların birçoğu akrabalarında veya yakınlarında kalıyor. Vatandaşlar, son 25-30 yıl içerisinde üçüncü kez aynı durumla karşılaşmanın şokunu yaşıyor. Sel felaketinde yan yatan binanın 1998 yılında yine selden dolayı bu hale geldiği ve kriko yardımıyla kaldırıldığı öğrenildi. Afet konutları yapılmasının elzem olduğunu söyleyen vatandaşlar, yetkililerden acil çözümler bekliyor. Öte yandan, ekipler de iş makineleriyle yıkılan evlerin kalıntılarını derede temizleme çalışmaları yaptı.

“Selden dolayı bu evin 3’üncü yıkılışı”
1998 yılında meydana gelen taşkında da evlerinin yan yattığını ve kendi imkanlarıyla düzelttiklerini aktaran Mürvet Odabaş, “Biz kendi imkanlarımızla yaptık evimizi. Selden dolayı bu evin 3’üncü yıkılışı. Biz bunu zamanında kendi imkanlarımızla kaldırdık. Bu selde tekrar yıkıldı. Aynı korkuları yaşadık. Hiçbir şeyimi alamadım. Şimdi ise kardeşlerimin evinde kalıyorum” dedi.

“Şimdi burada çalışma yapılıyor sağ olsun devletimiz her zaman yanımızda”
Bölgenin her yağışta tehlikeye girdiğini ve afet konutlarıyla sorunun çözülebileceğini aktaran İsmail Erdoğan, “Sel oldu, evinden eşyalarını alamayan da oldu, biz de alamadık. Bu dere burada aktığı sürece bu evlerin burada tehlikesi var. Şimdi burada çalışma yapılıyor sağ olsun devletimiz her zaman yanımızda ama sonuçta dere akıyor. Burada evi yıkılan insanlarımız var. Bu sıkıntının afet konutları yapılarak çözülebileceğini düşünüyorum. Burada çok çok mağduriyet var. Bir afet konutları yapılıp buradaki evleri oraya taşıdıklarında herkes daha rahat olur. Bu evlerin yapılması kolay olmamış anlatılana göre, dişinden tırnağından artırdıklarıyla yapmışlar. Burası ormancı köylüsü, kolay para kazanılmıyor. Çoğu insan akrabasında kalıyor. Burada artık komşuluk veya kime yakınsa insanlar oralara gidiyor. Benim annemler ağabeyinde kalıyor” diye konuştu.

“Devletimize sığınıyoruz, Allah’ım inşallah yardım eder bize”
Eşinin emeklilikte yaptığı evde tek başına yaşayan 76 yaşındaki Nazmiye Çenesiz, “Benim beyim öldü, onun emekliliğinde yaptığı evde duruyorum. Başka bir evim, köyüm yok gidecek yerim yok. Komşulara gidebilirsem oraya gidiyorum, gidemezsem sokakta kaldım. Malım, mülküm, bağım, bahçem her şeylerim gitti, yüreğim yandı. Allah’ım bir daha göstermesin bunları, çok zor oluyor. Devletimize sığınıyoruz, Allah’ım inşallah yardım eder bize” şeklinde konuştu. (İHA)

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Zonguldak’ta 90 bin öğrenci karne sevinci yaşadı

Eğitim Yayın: 14.06.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak’ta 90 bin 660 öğrenci karne sevinci yaşandı.

İl genelinde anaokullarda 5 bin 950, ilkokullarda 29 bin 700, ortaokullarda 27 bin 410, liselerde 27 bin 600 olmak üzere toplamda 90 bin 660 öğrenci karne heyecanı yaşadı.

Zonguldak merkezde yer alan Gazi Ortaokulu’nda öğrenciler karnelerini büyük bir heyecanla aldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Ardından Okul Müdürü Tuncay Korku törende öğrencilere seslenerek, “Selçuk Bayraktar’ı, Hazarfen Ahmet Çelebi’yi, Oktay Sinanoğlu’nu, Aziz Sancar’ı, Mimar Sinan’ı örnek alın ve kendimize güvenin” dedi.

Amaçlarının Milli, manevi duyguları yüksek, ruhen ve bedenen sağlam, mutlu, sağlıklı, erdemli bireyler olarak yetiştirmek Olduğunu ifade eden Zonguldak Gazi Ortaokulu Müdürü Tuncay korku şunları söyledi:

“Türkiye yüzyılın maarif modelinde de belirttiği gibi bizim buradaki amacımız sizleri Milli, manevi duyguları yüksek, Ruhen ve bedenen sağlam, mutlu, sağlıklı, erdemli bireyler olarak yetiştirmektir. Alacağınız bilgilerle, eğitimle hayatta başarı olmaktır, başarılı hayat yaşanımı ve hayatın başarısını kazanmaktır.

Biz maneviyata çok önem veriyoruz. Değerlere çok önem veriyoruz. Biz şunu çok iyi biliyoruz. Yıllardır bilimin temelini de akan bunu yönlendiren bizim ecdadımız oldu gurur duyuyoruz.

Binlerce isim sayabilirim. Ali Kuşçu, Mimar Sinan, Harezmi, Hazarfen Ahmet Çelebi, İbn-i Sina, Oktay Sinanoğlu, o kadar sayarız Bunlar şu anda bilim varsa bunların çalışmaları ve uygulamaları sayesindedir. Yine lider olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu milletin bağrından çıkmıştır. Aziz Sancar yine bu milletin bağrından çıkmıştır. Selçuk Bayraktar şu anda destan yazıyor ülkemiz adına. Sizin ağabeyiniz olarak bize çok güzel örnek çalışmalar ve başarılar sunmuştur. Dolayısıyla biz kendimize güveneceğiz. Kendimize inanacağız. Biz bunu önceden yaptık. Bundan sonra da yapacağız.”

Önceki yıllarda bilginin çok önemli olduğunu vurgulayan Korku, şimdi ise bilgiyi taşımanın değer kazandığını söyledi. Korku, “Artık durumlar değişti. Eskiden bilgi çok önemliydi. Bilgiyi kullanan toplumlar götürüyordu. Artık bilgiyi üreten toplumlar bayrağı taşıyor. O yüzden biz bilgiyi üreteceğiz. Üretici olacağız. Neden çok çalışacağız? Çünkü sizler bir umutsunuz. Mazlum coğrafyaların umudusunuz. Herkes bizden yardım bekler. Bakın Gazze’de Filistin’de göz göre göre katliamlar oluyor. Biz şu anda lider olsaydık o katliamlar olmazdı. Oraya adaleti de merhameti de biz götürürüz. Bu sebeple herkes çok iyi çalışmalı.” dedi.

Program çeşitli spor dallarında ödüllerin verilmesinin ardından sona erdi.

Paylaş: