Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Su İşlerinden 7 Ayda 2618 Metre Yeni Hat

Gündem Yayın: 07.08.2022 12:40
Su İşlerinden 7 Ayda 2618 Metre Yeni Hat

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, yılın ilk 7 ayında 2404 su hattı, 214 metre kanalizasyon hattı, 272 metre yağmur suyu hattının tamamlandığını söyledi.

Safranbolu Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü Safranbolu Merkez ve mahallelerde çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Vatandaşların su ve kanalizasyon ile ilgili bir sıkıntı yaşamamaları için var güçleri ile çalıştıklarını ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse,  Yılın ilk 7 ayında 2404 su hattı, 214 metre kanalizasyon hattı, 272 metre yağmur suyu hattının tamamlandığını söyledi. Belediye Su ve kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ile Halk Masalarına gelen ihbarlarında anında değerlendirildiğini belirten Başkan Elif Köse, “ Arkadaşlarımız gelen ihbarları anında değerlendirerek çözüme kavuşturmaya gayret gösteriyorlar. Bu bağlamda yine yılın ilk 7 ayında 931 su arızası ile 1005 adette kanalizasyon arızasını çözüme kavuşturdular. Tüm müdürlük personelimize kolaylıklar diliyorum” dedi.

Başkan Köse; “Acil durumlar için her akşam icapçı olarak adlandırdığımız bir hazır kıta ekibimiz görev başında. Vatandaşlarımız her zaman olduğu gibi 153 nolu ücretsiz hattan şikayet ve taleplerini bildirebilirler” diye konuştu. (Halil Kızılyer)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dere kenarında bulundu, içinden bakın ne çıktı

Kültür Sanat Yayın: 01.10.2023 04:36
Kaynak: İHA

1. Dünya Savaşı’nda esir düştüğü kampta İngiliz subaydan fotoğrafçılığı öğrenerek dönemin fotoğraflarını çeken Ahmet İzzet Bengiboz’un atıl haldeki bin 4 adet cam negatif filmleri fotoğrafa dönüştürülerek Bolu’nun Mudurnu ilçesinde gün yüzüne çıktı.

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılında İstiklal Savaşı’nın kahramanlarından asker ve belge fotoğrafçısı Ahmet İzzet Bengiboz’un atıl haldeki bin 4 adet döneme ait cam negatif filmler fotoğrafa dönüştürülerek sergilendi.

Esir kampında fotoğrafçılığı öğrendi

1896 yılında Bolu’nun Mudurnu ilçesinde doğan Ahmet İzzet Bengiboz’un 1.Dünya Savaşı hayatının dönüm noktası oldu. 1917 yılında Filistin savunmasında, 3. Gazze muharebesinde İngilizlere esir düşen Bengiboz, Esir Kampı’nda İngiliz subaydan fotoğrafçılığı öğrendi. Kurtuluş Savaşı’nın bitmesiyle birlikte memleketi Mudurnu’ya dönen Bengiboz, fotoğrafçılığı devam ettirerek 1930’lu yıllarda Mudurnu’yu fotoğrafladı.

Dere kenarında atıl halde bulundu

Kurtuluş Savaşı’nda ve savaş sonrasında Ahmet İzzet Bengiboz’un objektifine yansıyan fotoğraflar, yıllar sonra Mudurnu’da derede bulundu. Bengiboz’un ailesi tarafından dere kenarında bulunan cam negatif filmler, Mudurnu Kaymakamlığı’na teslim edildi. Bin 4 adet cam film, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünde dijital fotoğraflara dönüştürüldü. Mudurnu ilçesinde sergiye açılan dönemin fotoğrafları yoğun ilgi gördü. 30 gün boyunca tarihi fotoğraflar, tarihi Fuat Beyler Konağı’nda sergilenecek.

Resim sergisi töreninde Ahmet İzzet Bengiboz’un torunu Mehmet Kadri Bengiboz, dedesinin esir kampı günlerini anlattı. Duygusal anlar yaşayan Kadri Bengiboz, konuşmasının sonunda gözyaşlarına hakim olamadı.

Sergiye katılan ünlü Fotoğraf Sanatçısı Coşkun Aral, bu değerli hazinelerin gün yüzüne çıkarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.