Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Son rötuşlar yapıldı artık ‘Vira Bismillah’ deme vakti

Ekonomi Yayın: 01.09.2023 20:00
Kaynak: İHA
Son rötuşlar yapıldı artık  ‘Vira Bismillah’ deme vakti

Ülke genelinde denizlerde av yasağının 1 Eylül’de kalkacak olmasının akabinde bu gece denize açılacak olan tekneler son hazırlıklarını yaptı. Balıkçı tekneleri 1 Eylül’de başlayacak yeni av dönemi için bu gece ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılacak. Lakin balıkçılar, palamuttan umutlu olmadıklarını belirterek kısmetlerini başka balık çeşitlerinde arayacak.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’da başlayan yasak periyodu 1 Eylül itibariyle sona eriyor. 1 Eylül’de denize açılacak olan tekneler 4,5 ayın akabinde son hazırlıklarını tamamlayarak denize açılmak için beklemeye başlarken, yeni dönemde palamuttan pek umutlu olmadıklarını belirttiler.

Trabzon’un Yoroz mevkiinde bulunan limandan bu gece denize açılacak olan tekneler yeni av dönemiyle ilgili niyetlerini belirttiler.

Yeni dönemde palamuttan pek umutlu olmadıklarını kaydeden tekne sahiplerinden Mehmet Bozoklu “Rızık ne ise o, çıkıp bakacağız. Görünüşe bakılırsa palamutta geçen yılın imgesi yok tekrar de ne olur bilemiyoruz. .Görünüşe nazaran âlâ bir durum yok bakalım ne olur rızkı veren Allah” dedi.

Tekne çalışanlarından Ali Birinci ise ”Yeni dönem güzel olsun diyelim lakin pek balık gözükmüyor. Yeniden de bakacağız nasip ne ise o. Geçen sene dönem kötü geçmedi palamut vardı hamsi yoktu. Hamsi avında kimi aksilikler yaşıyoruz. Farklı yerlerde avlanma özgür burada özgür değil, bunları gidermeleri gerekiyor. Yani ince hamsi oralarda avlanma hür buralarda yasak. Ya büsbütün yasaklanacak ya da burayı da özgür bırakacaklar bunu görmeleri lazım. Genelde Karadeniz’de avlanıyoruz lakin Marmara’ya da gidebiliyoruz. Palamut şimdi kendini göstermedi fakat tekrar de aşikâr olmaz gelir mi gelir” diye konuştu.

Tekne çalışanlarından Yavuz Ertuğrul, “Yaklaşık 25 yıldır kesimde çalışıyorum. İnşallah yeni dönemde balık olacak diyoruz lakin geçen seneye göre palamut pek yok üzere. Hamsi de olur ya da olmaz şimdiden bir şey diyemeyiz daha erken. Denize çıkıp bakacağız balık nereye giderse biz de peşinden gideceğiz. Şu anda Marmara’da hamsi var diyorlar buralarda bir şey olmazsa Marmara’ya gideceğiz. Daha sonrasında ise hamsi için Gürcistan’a gideceğiz. Mart ayında dönüş yapıyoruz. Geçen seneye nazaran palamut konusunda umutlar düşük, sonradan ne olur bilemeyiz. Bu dönem vatandaş palamudu biraz sıkıntı görür. İstavritte pek görünmüyor. Ereğli taraflarında olduğu söyleniyor. Bizde ne tarafta balık varsa, rotamızı o tarafa yanlışsız çevireceğiz” biçiminde konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Huzurevinde 18 kişi zehirlenme kuşkusuyla hastaneye kaldırıldı

Gündem Yayın: 23.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Huzurevinde 18 kişi zehirlenme kuşkusuyla hastaneye kaldırıldı

Bolu’nun Gerede ilçesinde bir huzurevinde 18 kişi, zehirlenme kuşkusuyla hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgiye nazaran, Esentepe Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan 18 vatandaş, akşam saatlerinde rahatsızlandı. İshal, kusma ve bulantı belirtileriyle rahatsızlanan vatandaşlar, zehirlenme kuşkusuyla Gerede ve Bolu’daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Gece saatlerinde hastaneye kaldırılan huzurevi sakinlerinin tedavileri devam ederken, Gerede Esentepe Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nce besin ve sudan incelenmek üzere numune alındığı öğrenildi.

Paylaş: