Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

SGK İl Müdüründen Son Gün Hatırlatması

Günlük Yayın: 26.07.2023 16:07
SGK İl Müdüründen Son Gün Hatırlatması

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü İsmail Yıldırım, Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin çıkartılan yapılandırmanın peşin ve ilk taksit ödeme gününün 31 Temmuz tarihinde sona ereceğini belirterek,  borç yapılandırmasında bulunanlara hatırlatmada bulundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü İsmail Yıldırım, 7440 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin çıkartılan kanun çerçevesinde peşin ödeme ve ilk taksit ödeme gününün 31 Temmuz tarihinde sona ereceğini hatırlatarak, “İşveren ve sigortalılarımızın herhangi bir hak kaybına uğramamaları için son ödeme süresine dikkat etmeleri gerekmektedir” dedi.

Kamuya yönelik vergi ve idari para cezası, SGK gibi borçlarını yeniden yapılandıranların, uygulamadan yararlanabilmesi için ilk ve ikinci taksit tutarlarını 31 Temmuz’a kadar ödemesi gerekiyor.

Yapılandırılan borçlar, yapılan tercihe göre peşin veya aylık dönemlerle azami 48 aya kadar taksitler halinde ödenebiliyor. Yapılandırılan borçların peşin ödenmesi için tanınan süre ise 31 Temmuz Pazartesi günü dolacak.

Taksitle ödemeyi tercih edenlerin, birinci ve ikinci taksit ödemelerini yine 31 Temmuz’a kadar yapması gerekiyor. Cumhurbaşkanı Kararı ile ilk taksit ödeme süresi uzadığından birinci ve ikinci taksitler aynı sürede ödenecek.

Yapılandırma hükümlerinden yararlanmaya devam edilebilmesi için ilk iki taksitin süresinde ve tam ödenmesi şartı bulunuyor.

Başvuru sırasında tercih edilen taksit sayısından daha az sayıda taksitle ödeme yapılması mümkün olup bu durumda, ödenecek tutar ilgili katsayıya göre düzeltilecek.

Taksitle ödeme seçeneği tercih edildiği halde, ay sonuna kadar yapılandırılan tutarın tamamının ödenmesi durumunda peşin ödeme indiriminden yararlanılabilecek.

“KARABÜK’TE 300 MİLYON TL TUTATINDA KURUM ALACAĞI YAPILANDIRILDI”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü İsmail Yıldırım, 12 Mart 2023 tarihinde başlayıp 30 Haziran 2023 tarihinde sona eren başvuru sürecinde Karabük’te 300 Milyon TL tutarında kurum alacağının yapılandırıldığını söyledi.

Müdür Yıldırım;  “Bilindiği üzere; 9/3/2023 tarihli ve 7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile SGK’ya ait borçlarla ilgili yapılandırma Kanunundan yararlanmak için öngörülmüş başvuru süreleri 30/6/2023 tarihine kadar(bu tarih dahil), bu başvurulara ilişkin ilk taksit ödeme süreleri ise 31/07/2023 tarihinde (bu tarih dahil) sona erecektir.

Buna göre 7440 Sayılı Kanun kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna ait olan 2022/ Aralık ayı ve öncesi dönemlere ait borçların; peşin veya ilk taksit ödeme süresi 31/7/2023 tarihinde sona ereceğinden işveren ve sigortalılarımızın herhangi bir hak kaybına uğramamaları için son ödeme süresine dikkat etmeleri gerekmektedir.

SGK’ya ait olan borçlardan GSS borçlarının ödeme süresinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olup, GSS borçlularımız 31/08/2023 tarihine kadar prim borcunun ana para miktarını peşin ya da kendilerinin belirleyeceği taksitler halinde ödeyebileceklerdir.

Karabük’te 12/03/2023’te başlayıp, 30/06/2023 tarihinde başvuru süresi sona eren 7440 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında 3822 başvuruya karşılık yaklaşık 300 milyon TL tutarında kurum alacağı yapılandırılmıştır” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Şavşat’ın tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmak için bahar gezisi düzenlendi

Dünya Yayın: 30.05.2024 12:00
İhlas Haber Ajansı
Şavşat’ın tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmak için bahar gezisi düzenlendi

Artvin’in sakin şehir ünvanlı Şavşat ilçesine tarihi yerleri ve doğal güzellikleri tanıtmak için Off-Road araçlarıyla bahar gezisi düzenlendi.

Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Off-Road Spor Kulübü iş birliğiyle organize edilen etkinlik kapsamında, Artvin’de ve çevre illerde yaşayan sosyal medya içeriği üreticiliği yapan kişiler, kentin turistlik yelerini gezerek fotoğraf ve video çekimi yaptılar.

Artvin ve Şavşat Off-Road kulüplerinin arazili araçlarıyla destek verdiği etkinlikte Şavşat Kalesi, Tibet Kilisesi, Balık göl, Peri Bacaları, Karagöl gibi doğal ve tarihi turistlik yerler gezildi. Katılanlar zorlu yollardan geçerek ilçenin tarihi ve doğal güzelliklerini görme fırsatı bulurken bir taraftan da off-road heyecanı yaşadı. Bahar mevsiminin gelmesiyle yeşeren doğa kendine hayran bırakırken, katılımcılar eğlenceli vakit geçirdi.

Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Yunus Emre Aytekin düzenledikleri etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada “Şavşat zaten Doğu Karadeniz’in incisi olan ilimizin en güzel ilçelerinden biri. Yeşiliyle doğasıyla tarihiyle bize birçok unsuru bir arada sunuyor. Bir günlük program içerisinde gezemeyeceğimiz kadar güzelliğe sahip Şavşat ama en azından bu tarz küçük programlarla sosyal medya etkileşimi oluşturmak ve bu şekilde ilimizi tanıtmak ana amacımız” dedi.

Artvin Off-Road Spor Kulübü Başkanı Zafer Sinir ise yaptığı açıklamada “Artvin’in tarihi doğal güzelliklerini ve turizm yerlerini tanıtmak amacıyla yapmış olduğumuz bir organizasyon. Bunun için şu an da Artvin’den 26 araçla Şavşat’tan 13 araçla bu etkinliği gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu eşsiz güzellikleri insanlara tanıtmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” diye konuştu,

Sosyal medya içerik üretici Oktay Sarıkaya da gezip gördükleri yerlerin fotoğraf ve videolarını çekerek doğal güzellikleri takipçileriyle paylaştıklarını söyledi.