Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

SENDİKA BEKLİYOR, KARDEMİR SESSİZ…

Köşe Yazıları Yayın: 30.07.2023 13:56
SENDİKA BEKLİYOR, KARDEMİR SESSİZ…

KARDEMİR ve bağlı kuruluşlarda Mart ayında Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci başkanlığında son zamanların en iyi toplu sözleşmesi yapılmıştı.

Yapılmıştı yapılmasana da, geride bıraktığımız dört aylık bir zaman diliminde yapılan toplu sözleşmenin hiçbir güzelliği kalmadı desek abartmış olmayız.

Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci bazılarının dengesini fazlasıyla bozmuş olsa da sendikanın örgütlü olduğu iş yerlerinde emekçinin memnuniyetini de almış durumda.

Yetkili olduğu diğer işyerlerinde iyileştirme taleplerine olumlu yanıtlar alan Özçelik-İş Sendikasında gözler İsmail Demir Başkanlığındaki KARDEMİR Yönetim Kurulunun vereceği karara çevrildi.

Genel Başkan Yunus Değirmenci’nin KARDEMİR Yönetim Kurulundan istemiş olduğu işçi maaşlarına yüzde 34’lük iyileştirme talebine şu ana kadar henüz cevap gelmedi.

KARDEMİR Yönetim Kurulunun işçi maaşlarına istenilen yüzde 34’lük iyileştirme talebine nasıl bir cevap verecek orası bilinmez ama bu durum sıcağın karşısında adeta erime noktasına gelen emekçinin de tek umudu Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci tavrı ne olacak?

Genel Başkan Değirmenci masada KARDEMİR Yönetim Kurulu ile anlaşma sağlayamazsa sahaya iner mi?

Bu sorular elbette soruluyor, sorgulanıyor. Sendikanın masadan kalkıp sahalara inmesini arzulayan belli bir kesim de var ama Yunus Değirmenci Başkanlığındaki Özçelik-İş Sendikasının sahalara çıkmak yerine masada bitireceğinden KARDEMİR emekçisinin hiç şüphesi olduğunu da sanmıyorum.

Geçmiş dönemlerde de birçok toplu sözleşmede mutlu sona ulaşan, yetkili olduğu diğer iş yerlerinde üyesinin haklarını alan Genel Başkan Yunus Değirmenci’nin KARDEMİR ile yapılacak olan görüşmelerde de hiçbir sıkıntı olmadan mutlu sonla bitireceğini düşünüyorum.

Bu arada Şube Başkanı Kenan Yılmaz’ın da hakkını yememek lazım. Genel Başkan Değirmenci’nin de güvenini alan Yılmaz’ın yetki aldıkları diğer işyerlerinde de yüzde 34’lük iyileştirmedeki çabaları da büyük önem arz ediyor.

KARDEMİR emekçisinin de beklentisi bu yönde…

Günümüzde piyasalarda gerçek değerlerin olmadığı, akşam sabah etiketlerin değiştiği, stokçuluğun tavan yaptığı, borsanın sert iniş ve çıkışların yaşandığı, kur fiyatlarının önü alınmaz bir hal aldığı, altın fiyatlarının rekor kırdığı, politika faizi ile gerçek piyasa arasındaki makasın açıldığı bir fotoğraf var kaşımızda,

KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir ve yönetim kurulu üyelerinin bu değerleri göz önüne alarak sıcağın karşısında çalışan emekçisinin haklarını sonuna kadar vermesi dileğiyle…

Sağlıcakla kalın…

2 kişi görüş bildirdi

  1. Kardemir emekçisi

    Yüzde 34 değil 14
    Zaten gerçek olmayan enflasyon 20 çıkmış nerde 34 yalan verecekleri 14 vermez bunlar işçi çalışsın kalbur üstü kazansın Allah iyi demez emekçinin hakkını yiyenin kendinden çıkmazsa çoluk çocuğundan çıkar demedi demeyin

  2. Kardemir emekçi

    Kardemir emekçi sine 34 vermesi gerek amma devletin açıkladığı %20 den sonra %34 Verecek ki içi alın terini alıyorum desin yoksa biz emekçinin hakkını veriyoruz demesin işçiyi ezmeyin hakkını yemeyin yoksa huzuru makamda sanıp vebali hastanede ödersiniz

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bartın’ın eşsiz doğası ve mutfak kültürü dünyaya tanıtılacak

Kültür Sanat Yayın: 25.05.2024 04:37
İhlas Haber Ajansı
Bartın’ın eşsiz doğası ve mutfak kültürü dünyaya tanıtılacak

Tarihi, doğası ve kültürüyle Batı Karadeniz’in incisi olan Bartın, dünyaya açılıyor. Türk Mutfağı Haftası nedeniyle etkinliklerde konuşan Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Bartın’ın Türk Hava Yolları uçaklarında tanıtılacağını açıkladı.

2022 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Desteği ile 21-17 Mayıs tarihleri arasında dünyada ve Türkiye’de eş zamanlı olarak kutlanan Türk Mutfağı Haftası çerçevesinde Bartın’da etkinlikler düzenlendi. Sağlıklı, geleneksel, atıksız tüketim ana teması ve coğrafi işaretli ürünler yurtiçi faaliyet konsepti ile gerçekleşen hafta kutlamalarına Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ile çeşitli kurum ve kuruluşlar da destek verdi. Bando eşliğinde yapılan yürüyüş le başlayan etkinlikte, Bartın’ın tarihi ve doğal güzellikleri yapılan resimlerle tanıtıldı. Bartın’ın tarihi, turistik alanları ile doğal güzellikleri ile, Cüneyt Arkın, Kadir İnanır, Türkan Şoray gibi Yeşil Çam’ın ünlü karakterlerinin buluştuğu yağlı boya resimleri katılımcıların ilgisini gördü. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının ünlü şefler tarafından yapılan Bartın yöresine ait yemeklerin de yapılarak tanıtıldığı etkinlikte, yörenin coğrafi işaretli ürünleri, el sanatları ve yöresel lezzetlerin yer aldığı stantlar da kuruldu.

Programda konuşan Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Bartın’ın hem dünyada hem de Türkiye’de keşfedilmesi gereken bir olduğunu belirterek, “İlimiz doğasıyla, deniziyle, mavisiyle yeşiliyle kültürüyle, tarihi ve deniz turizmi açısından çok güzel bir şehir. Batı Karadeniz’in incisi, keşfedilmeyi bekleyen, kendisini geliştiren bir ilimiz. Coğrafi işaret aldığımız ürünlerimiz de var. Ağda tatlımız, beyaz baklavamız, incir dondurmamız, kabak burma tatlımız, pirinçli mantımız, tatlı böreğimiz, şöven ekmeğimiz, yağlı gözlememiz, yumurtalı ıspıt yemeğimiz, coğrafi işaretli lezzetlerimiz arasında yer almıştır. Yöresel lezzetlerimiz, bizlerin kültürüdür. Ülkemiz, yemek kültürü açısından hem de doğal ve tarihi güzellikleri açısından çok büyük potansiyeller barındırmaktadır. Bartınımız, Türkiye’de keşfedilmesi gereken bir ilimizdir” dedi.

Vali Arslan, Bartın’ın dünyaya ve Türkiye’ye tanıtılabilmesi için yoğun çaba içerisinde bulunduklarını belirterek, yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Arslan, “Vizit Bartın isimli sitemizi oluşturduk. Yayına geçecek, kısa süre içerisinde. Bu vesile ile Bartınımızı daha çok tanıtacağız. Haziran’ın 10’undan itibaren de Bartın’mızın yemeklerini, tarihini, kültürünü ve turizmini anlatan görsellerden oluşan görüntülerimiz, Türk Hava Yolları’nın uçaklarında yayınlanacak. 1 yıl boyunca Bartın’ımızı dünyaya tanıtacağız. İnşallah çok daha fazla turist çekme imkanına kavuşacağız’’ şeklinde konuştu.

Tüm kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile özel sektör çalışanlarında da çağrıda bulanan Nurtaç Arslan, “Turistleri ağırlayacağız, ama bunun için de bizlerinde alt yapılarımızı oluşturmamız gerekiyor. Yöresel lezzetlerimiz de bunlar için ayrıca bir öneme sahip. Maalesef Bartın’ımızda yöresel lezzetleri sunduğumuz bir mekanımız yok. Bu anlamda gerek özel sektördeki mekanlarımızda, gerekse kamu kurum kuruluş yemekhanelerinde de Bartınımzın yöresel lezzetlerini tanıtacak şekilde menülere yer verilmesini istiyoruz. Bu konuda özel sektör işletmelerinden de destek bekliyoruz” diye konuştu.

Program, katılımcılara yöresel yemeklerden oluşan bir menünün ikramı ile sona erdi.