Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Seçim Bitti Cemaat Gitti!

Gündem Yayın: 09.04.2019 13:56
Yazar:
Seçim Bitti Cemaat Gitti!

31 Mart yerel seçimlerinin bitmesinin ardından her şey yavaş yavaş normalleşirken, seçim kampanyası boyunca camilerdeki yoğunlukta 1 Nisan itibariyle sona ermiş oldu.

Camilerin mevcut cemaati, adayların vakit namazlarına seçimlerden sonra genelinin gelmediğini belirtiler ve  “Seçimler öncesi camilerimiz adaylarla dolup taşıyordu. Cami cemaatinin oylarını kendilerine yönlendirmek adına saflara katıldıklarını düşünüyoruz. Çünkü 1 nisan itibariyle camilerdeki yoğunluk birden azaldı. Normalde bir iki safı geçmeyen kalabalık yerel seçimler öncesi önemli derecede yüksekti. Özellikle Muhtarlık için aday olanların çoğu bütün vakit namazlarını camide kılıyorlardı. Şimdi bakıyoruz da bazıları hariç birçoğu yok.. Hatta adayların tamamına yakını birinin yaptığı etkinliği tekrarlıyor yada ona benzer şekilde camiye gelen insanlara ve yaşlılarımıza çeşitli ikramlarda bulunuyorlardı. Dinimize siyasi düşünce girmemesi gerekir ama ne yazık ki gerçek durum böyle. Seçim biter her şey biter ama ibadet başka bir şeydir” diye konuştular.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Samsun’da 155 yıl önce çıkan yangında ’500 ev’ yok oldu

Kültür Sanat Yayın: 18.04.2024 16:24
İhlas Haber Ajansı
Samsun’da 155 yıl önce çıkan yangında ’500 ev’ yok oldu

Samsun’da 1869 yılında çıkan büyük yangında merkezde bulunan evlerin tamamı yanmıştı. 500 evin yok olduğu yangın anı Samsun Müzesi’nde sergileniyor.

1869 yılında Samsun’da çıkan ve daha önce görülen yangınlardan çok daha şiddetli olması nedeniyle ‘Büyük Yangın’ olarak adlandırılan yangın, 3 Ağustos 1869 günü Hacı Ömer Efendi’nin müderrislik yaptığı bugünkü Samsun Büyükşehir Belediyesi Binasının karşısında bulunan Süleyman Paşa Medresesi’nin bir odasında orada misafir bulunan bir kişinin dikkatsizliğinden çıktığı kaynaklarda belirtiliyor.

Müzede bulunan kaynaklar ayrıca söz konusu dönemde yapıların ahşap olması, söndürme araçlarının yetersizliği ve ilkelliği yüzünden yangın çok kısa sürede hızla yayılarak çevreye sıçramış, yüzlerce ev, dükkan ve mağazayı yakarak birkaç mahalleyi de harabe haline getirdiğinden bahsediyor.

Büyük Samsun Yangını, şehir halkını evsiz bırakan büyük bir felaket olarak kayıtlara geçerken, hala dilden dile anlatılan olay, 3 ay önce açılan ve 50 bine yakın kişi tarafından ziyaret edilen Samsun Müzesi’nde sergileniyor. Halkın ilkel şartlarda su taşıması ve yangını söndürme çabasının canlandırıldığı yangındaki minyatürler, vatandaşların da ilgisini çekiyor.

Fransız Konsolosu: “500 ev yok oldu”

Dönemin Samsun Fransız Konsolosu, İstanbul’daki Fransız Büyükelçiliği’ne gönderdiği raporda Samsun yangını ile ilgili olarak, “Yangında şehrimizin 415 evi yandı. Bütün Samsun halkı şimdi çok üzgün ve perişan. 2 gün önce saat 10.00’a doğru yangın çığlıkları şehrin pazar merkezinden yükselmeye başladı. Yangının yeri ve çıkış nedeni hakkında birkaç farklı yorum var. Hangisi doğru belli değil. Yangın tedbirsizlik sonucu çıkmış ve yangının çıkış yerinin bitişiğinde petrolle dolu variller ateş alarak yangının süratle büyümesine neden olmuştur. Bu yangının sebebi buymuş. Bu mağaza, tahtadan yapılmış bir handa bulunduğundan han tamamen yanarak yok oldu. Kale surları içerisinde yer alan Kale Mahallesi’ndeki evler tamamen yandı. Bu mahallelerde bulunan 500 ev yok oldu” ifadeleri yer aldı.