Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Saylar:  “Avrupa’yı Hayal Kırıklığına Uğratacağız”

Gündem Yayın: 30.03.2017 14:46
Saylar:  “Avrupa’yı Hayal Kırıklığına Uğratacağız”

 

AK Parti Karabük İl Başkanı Timurçin Saylar; “İstikrar için biz 16 Nisan’da ‘evet’ mührünü vuracağız, istikrarı tekrar başlatacağız ve Avrupa’yı da hayal kırıklığına uğratacağız” dedi.

AK Parti Karabük İl Başkanı Timurçin Saylar, 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylaması çalışmalarına Eskipazar İlçesi’nde devam etti.  Eskipazar’da köy muhtarları ile bir araya gelen Saylar; “Avrupa, Türkiye’nin büyümesini istemiyor; ama biz 16 Nisan’daki halk oylamasında evet mührünü vurarak ayaklarımıza pranga vurmak isteyenlere çok büyük bir cevap vermiş olacağız” dedi.

AK Parti iktidarı öncesindeki Eskipazar’ın hali ile şuandaki Eskipazar’ın halinin arasında çok büyük bir fark oluğunu kaydeden Saylar; “2001 yılından önce Eskipazar’ın halini bir düşünün ve şimdiki haline bir bakın. Duble yolu, hastanesi, köy yolları, köy konakları, barajlar ve göletler, sulama kanalları; bunların hepsi AK Parti iktidarımız döneminde verilen hizmetlerdir. Bundan 3-4 yıl sonra köylerinizde sulama kanalları ile tarım yapar hale geleceksiniz. Buradan 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylamasına geleceğim,  halk oylamasının önemi nedir; halk oylamasında bu ülkeye gelecek olan ekonomik anlamdaki yatırımlar istikrarı sever. İstikrar olduğu zaman büyük yatırımcı gelir, ülkede yatırım yapar. Burada İsmetpaşa bölgemize Metal ürünleri ihtisas organize sanayi bölgesi kuruldu ve tabelası takıldı, ÇED raporu da çıktı. Şimdi ülkemizde gerçekleştirilecek olan halk oylamasında ayaklarımıza prangalar vurmak isteyenler var, bütün yetmiş düvel niçin bizle uğraşıyor; Türkiye, ekonomik anlamda büyümesin, gelişmesin, zenginlemesin, toplumu zenginleşmesin diye uğraşıyorlar. İşte istikrar olursa yatırımcı ülkemize, bölgemize akın eder. Türkiye’deki istikrarı gören Avrupa, bizlerin istikrarsız bir ülke olması için çabalıyor. İstikrar için biz 16 Nisan’da ‘EVET’ mührünü vuracağız, istikrarı tekrar başlatacağız ve Avrupa’yı da hayal kırıklığına uğratacağız” diye konuştu.

Eskipazar’da düzenlenen toplantıya AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Eskipazar Belediye Başkanı Dursun Baş, AK Parti Eskipazar İl Genel Meclisi üyeleri Sedat Yaman ve Kamil Ünal, AK Parti Eskipazar İlçe Başkanı Hasan Sevdalı, İl ve İlçe teşkilat kademeleri ile çok sayıda köy muhtarı katıldı.

 

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Dünya Yayın: 23.07.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı
Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Kamış Gölü kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Flamingolar başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan gölde şimdi köylüler traktörle geziyor.

Tokat’ın Sulusaray ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Uylubağı köyü eteklerindeki Kamış Gölü, bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yaparken, kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Kuşların göç yolundaki önemli duraklarından biri olan gölün kuruması hem vatandaşları hem de kuşları olumsuz etkiledi. Kuruyan göl nedeniyle köyde sivrisinek popülasyonunda da artış görüldü. Bir zamanlar kuşların dans ettiği gölette şimdi köylüler traktörle geziyor.

“Eskiden burası hiç kurumazdı”

Son 20 yılda göldeki suyun yavaş yavaş kuruduğunu söyleyen Uylubağı Köyü Muhtarı Mustafa Bozkurt, “Bu köy çocukluğumuzda kendimizin girdiği, hayvanları otlattığımız yer olduğundan burada hiç su eksik olmazdı. Kendimiz de sıcakladıkça suyun içerisinde girerdik. Ama son 20 yıldır su kuruduğu için kuşlar gidiyor. Burada çok çeşitli kuşlar oluyordu. Ördek, toy, angut, turna, karabatak ve baharın ilk başlarında sürüyle flamingo geliyordu. Hepsinin ayrı ayrı ses tonları olurdu. Haziran 18 deyince su kalmıyor. Yavruların da kimisi yumurtadan çıkmamış oluyor kimisi de uçmamış oluyor. Her biri bir yerde telef oluyor. Su gidince kuşlar geri gidiyor. Bu içler acısı bir durumdur. Köyden kuşların seslerini dinliyoruz. Her biri bir otun dibinde ölüyor. Eskiden su hiç kurumazdı. Genelde arazilerden gelen sularla besleniyor. Tabandan çıkan herhangi bir su yoktur. Çevreden gelen sular da baraj, gölet ve vatandaşın vurduğu sondajdan dolayı burası kurudu. Su boşa akıyor yine de komşu köylerimiz buraya vermiyorlar. Aşağıda iki tane büyük çeşme var. Eski tabirle bir değirmenlik su var. Boşa akıtıyorlar yine de bize vermiyorlar. Bu suyu kışın 11’inci ayda verseler 5’inci aya kadar hiçbir sorun olmaz. Boş akıyor yine de vermiyorlar” dedi.

“Su kuruduğu için köylü de kuşlar da barınmıyor”

Suyunun da uyuz hastalığına iyi geldiğini iddia eden köy sakinlerinden Halil Bozkurt ise, “Şu anda Uyuz Gölü’ndeyiz. Burası daha önceleri su dolu olurdu. Kuş çeşitleri çok olurdu. Yaban kazları ördekler, flamingolar, toylar hatta ismini bilmediğimiz kuş çeşitleri çok oluyordu. O zamanlar bu göl hiç kurumazdı. Şu anda köyümüz kuruyor. Ne bir kuş ne de insan kalıyor. Ayrıca kuruduğu için köylü vatandaşımız da sivrisinekten duramıyor. Buraya su bağlanarak hem kuş hem de çiftçi için arazi sulamasında kullanılması gerekiyor. Geçmiş zamanlarda buraya uyuz hastalığı olan insanlar gelerek batağı ve suyundan şifa görürlerdi. Şu anda gelen de yok. Köylü de barınamıyor, kuşlar da barınamıyor. Tamamen bataklık oldu. Hiçbir bakan da yok” diye konuştu.