Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

ŞARTNAME ŞART!.

Köşe Yazıları Yayın: 15.02.2023 10:48
ŞARTNAME ŞART!.

Evinizde, yaptıracağınız basit bir tadilatta bile; karşı taraf ile mutlaka bir şartname hazırlayıp, imza altına almalısınız ki, başınız ağrımasın.

Bir kaç yıl önce evin mutfağını yenilemeye karar vermiştik.

İş hayatından gelen alışkanlıkla; basit, 2 sayfalık bir şartname hazırladım.

Kullanılacak malzemeyi menteşesine, kulpuna, vidasına kadar tanımladım. Ölçülendirilmiş teknik resmini de yanıma alıp, marangozları dolaşıp teklifler aldım. Daha önce yaptıkları işlerin fotoğraflarına baktım. Yani referanslarını elimden geldiğince inceledim. Neticede, birine karar verdim. Oturduk, ustanın da ifade ettiği hususları da ekleyerek, şartnameyi karşılıklı imzaladık. Tabii birde sözleşme yaptık. Sözleşmede; işin süresini, ödeme şeklini belirttik. İşin tesliminden sonra, meydana gelebilecek aksaklıklar ve onarımlar için ücretsiz bakım ve tamirat süresini de tanımladık. Neticede tam arzu ettiğimiz biçimde mutfağımız yapıldı. Ne usta üzüldü ne de biz.

Başımdan geçen bu  anekdotu anlattıktan sonra, şartnamenin kısaca tanımı yaparak; konuyu  yaşadığımız bu deprem felaketi bağlamında biraz açmak istiyorum.

Mal yada hizmet alımı, satınalma

kiralama ve yaptırma gibi işlemleri gerçekleştirmek için şartnameye ihtiyaç duyarız. Şartname, her iki tarafın da uymayı üstlendikleri şartları içermektedir.

Şartname en ince ayrıntıya kadar tanımlanmış maddeler bütünüdür. Bir anlamda yaptırım belgesidir. Ne kadar iyi hazırlanırsa, alınan mal yada hizmetin kalitesine o oranda etki eder..

Teknik şartnamelerde; mal yada hizmetin gerçekleştirilmesi için gerekli tüm detaylar yer alır.

Kullanılacak malzemenin, yapılacak işin standatlarına, özelliklerine, cinsine, kalitesine kadar  ayrıntıya girilir..

Şartname, birçok alan için kullanılan resmi bir belgedir. Kamu kuruluşları; ihale, satın alma ve satma faaliyetleri için belirledikleri koşulları şartnamede belirtirler.

İNŞAATLARDA TEKNİK ŞARTNAMENİN ÖNEMİ

Bir inşaat tamamlandığında, binaların hem iç hem de dış kullanım alanlarının nasıl olacağını anlayabilmek için mutlaka önceden teknik şartname isimli belgenin hazırlanması gerekir.

Tabii ki, iş bununla da bitmiyor. Şartnameyi hazırladık oldu bitti diyemeyiz. Proses tamamlanana kadar; şartnameye uygunluk titizlikle, sürekli denetlenmelidir. İşte, “Yapı Denetim Firmaları”nın görevi burada başlıyor.

Yüklenici firma işi tamamladığında, oturma izni öncesi, birde işin  kabul aşaması vardır.

Yapım İşlerinde kabul işlemleri, geçici ve kesin kabul olmak üzere 2 aşamalı yapılmaktadır. Geçici kabul; işin sözleşme ve eklerine uygun şekilde fiili olarak bitmesine, kesin kabul ise; geçici kabul sonrası öngörülen süre zarfında yüklenicinin varsa bakım, onarım ve aksaklıkları gidermesine istinaden yapılır. Neticede, tüm şartlar yerine gelmişse; en son oturma izni ve ruhsat alınır. Daireler hak sahiplerine ancak o zaman teslim edilir.

Ulaşabildiğim kaynaklara göre; Türkiye genelinde kayıtlı 2476 yapı denetim firması var. Bu iş yerlerinde 28.655 denetçi mimar ve mühendis ile 51.219 kontrol elemanı çalışıyor. Rakamlar sürekli değişkenlik gösteriyor. Mutlaka şu an için çok daha fazladır.

Yapı Denetim Firmaları da denetleniyor!

Basına yansıyan haberlerden ulaşabildiğime göre; Devletin denetimleriyle ilgili en ilginç rakamlar 2017 yılına ait. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2017 yılında, 5 milyon TL’yi aşan miktarda ceza kestiği yapı denetim firmalarından 467 tanesine “yeni iş almaktan men”, 826 tanesine ise “belge iptali” cezası verilmiş!

Yine 2 yıl önce yapılan 6450 denetimde ise; 198 Yapı Denetim Firmasına idari para cezası verilmiş. 141 firmaya 1 yıl boyunca faaliyetlerden men cezası verilirken 144 firmanın belgesi iptal edilmiş.

Rakamlar bu konuda ciddi sıkıntılar olduğunun kanıtı.

Yapı Denetim Firmaları ile müteahhitler arasındaki bağı kesmek için devletin bir çalışması vardı. Sonucu ne oldu bilmiyorum.

Bu firmaların ücretini müteahhitler ödüyordu. Denetim yapacak firmayı da müteahhitler seçiyordu.

Yaşadıklarımızın da ışığında, tüm sistemin   yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Kanunlar, tüzük ve  yönetmelikler, standartlar, Yapı denetim firmalarının işlevleri, bağımsızlıkları vs.

Fakat, ne yaparsak yapalım; ahlak, liyakat ve dürüstlük gibi kavramlar yoksa hepsi boş!

Her iki konuda, örnek alınabilecek en güzel ülke de Japonya.

İletişim için:

[email protected]

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Freni boşalan kamyonet araca çarparak durabildi

Zonguldak Yayın: 13.04.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde freni boşalan kamyon sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu karşı yoldan gelen araca çarparak durabildi.

Kaza öğlen saatlerinde Kavaklık Mahallesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Ümit C. İdaresindeki 34 FDK 298 plakalı kamyonetin rampa aşağı indiği sırada freni boşaldı. O sırada ayni istikametten rampa yukarı çıkan Güven Ö. İdaresindeki 67 LZ 699 Plakalı Tofaş marka araca çarparak durabildi.

Çarpmanın etkisi ile Güven Ö. İdaresindeki araç kamyon ve bahçe duvarı arasında sıkıştı.

Güven Ö. İdaresindeki araçta bulunan Hüseyin Ö. ve Çınar Özdemir Kendi imkânları ile araçtan çıktılar. Çevredeki vatandaşlar yaralılar için 112 sağlık ekiplerine haber verdi. Kısa sürede olay yerine ulaşan sağlık ekipleri yaralılara yaptıkları ilk müdahalenin ardından ambulansa alarak hastaneye kaldırırken polisin kazayla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

Paylaş: