Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Samsun Kültür Yolu Festivali sanat ve kültürü birleştiriyor

Kültür Sanat Yayın: 11.06.2024 12:22
İhlas Haber Ajansı
Samsun Kültür Yolu Festivali sanat ve kültürü birleştiriyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Samsun’da düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali, üçüncü gününde birbirinden renkli etkinliklere sahne oldu.

Tütün İskelesi’nde Özü Sözü Emeğiyle ‘’Yaşayan Miras Ustaları’’ ile söyleşisi gerçekleşirken, Saathane Meydanı’nda, Prof. Dr. Mustafa Karataş’ın kalpleri ısıtan “Muhabbet Kapısı” programı Samsunlularla buluştu.

Yaşayan mirasın ustaları Samsun Kültür Yolu’nda

Geleneksel sanatlar ve zanaat alanında faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası platformlarda kültürümüzü tanıtan, geleneğin ustaları ile bir çatı altında geleceğe aktarma ve yaşatma çalışmaları yapan, UNESCO akreditasyonlu Anadolu El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği (ANELSANDER), Edirne’den Mardin’e kadar birbirinden eşsiz ve değerde zanaat ve zanaatkârı el sanatları sergileri, ustalarla söyleşiler ve el sanatları çocuk atölyeleri ile Samsun Kültür Yolu Festivali’nde buluşturuyor. Festival ziyaretçileri, kültür ve sanatın birleştirici yönü ile festival coşkusunun içinde hem yerel hem uluslararası kültürlerin buluşmasına tanıklık ederek, farklı coğrafyaların dokusuna sahip zengin sanat örneklerinin buluştuğu zanaat sergilerinde, üreten ustalarla el sanatlarını deneyimleme imkânı buldular. Festival süresince; Samsun Tütün İskelesi Festival Alanı Küçük Sahne’de Saat: 17.00 ile 18.00 arasında, Türkiye’nin farklı bölgelerinden ustalar ve Samsun’daki geleneksel el sanatlarını yaşatan ustalar ile birlikte, kadim Anadolu kültürünün değerleri, zanaata adanan üretimleri ve meslek hikâyeleri üzerine söyleşiler gerçekleştiriliyor.

Samsun Müzesi Konferans Salonu’nda W.A. Mozart Konseri gerçekleşti. Samsun Atatürk Kültür Merkezi Zehra Yıldız Sahnesi’nde gerçekleşen ‘’Yıldıray Çınar Anısına Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu’’ konseri ile Saathane Meydanı’nda gerçekleşen Grup Genç konseri Samsunlulara müzik dolu saatler yaşattı. Samsun Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Sahnesi’nde ‘’Yüzleşme’’, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde ise “Ay Tedirginliği ‘’tiyatro oyunları sanatseverlerle buluştu.

Doğupark’ta kurulan “Çocuk Köyü” gün boyunca birbirinden renkli aktivitelere, atölye çalışmalarına, sahne gösterilerine, tiyatrolara ev sahipliği yaptı. Birçok etkinliğin yer aldığı Doğupark Çocuk Köyü’nde 57.Alay ve Atatürk etkinliğinin yanı sıra Teleskoplar ile Gökyüzünün Keşfi, Planetaryum: Uzayın Keşfi, Çocuklar için Bilim Atölyeleri, Gökyüzü Gözlem Sergisi, Gökyüzü Gözlem Bilgi Yarışması’nın yanı sıra Gezici Kütüphane Çocuk Şenliği de çocuklarla buluştu. Kültürel Miras Atölyesi Yazar: Koray Avcı Çakman etkinliği Çarşamba İlçe Halk Kütüphanesindeydi. Ünlü yazar Koray Avcı Çakman, yurdumuzun dört bir köşesinden derlenmiş söylenceleri geçmişten günümüze taşıdığı; dağı taşı efsane Anadolu’muzun zengin kültür hazinesini keşfe çağırdığı “Dere Tepe Efsane” kitabı ile çocuklarla bir araya gelerek söyleşi ve imza töreni gerçekleştirdi. Engelsiz Sinema etkinliği kapsamında Atatürk 1 filmi, Paribu Cineverse gösterildi. Ayrıca Gazi Müzesi, Cerrahi El Aletleri ve Sağlık Müzesi ile Panorama Samsun Dijital Gösterim Merkezi müzeleri festival katılımcıları tarafından ziyaret edildi.

Festival kapsamında gerçekleşen atölye çalışmaları da meraklıların yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Samsun Atatürk Kültür Merkezi Galeri’de “Aslıhan Turna ile Açık Alevde Cam Şekillendirme’’, Tütün İskelesi’nde ‘’Bir İlmek de Sen At (Kilim Dokuma Atölyesi)’’ ve ‘’Yaşayan Mirasın Ustaları Geleneksel El Sanatları Atölyeleri ve Yaşayan Mirasın Ustaları Geleneksel El Sanatları Çocuk Atölye Etkinlikleri’’, Samsun Olgunlaşma Enstitüsü Kültür Sanat Merkezi’nde ‘’Mozaiklerle Atatürk’’ atölye çalışmasının yanı sıra seramik, tahta baskı-ebru-çiçek tanzim atölye çalışmaları gerçekleşti.


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bozkan, “Eğitimde Türkiye’de ilk çeyrekteyiz”

Zonguldak Yayın: 25.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
Bozkan, “Eğitimde Türkiye’de ilk çeyrekteyiz”

Zonguldak il Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, eğitim ve yatırımlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Zonguldak il Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, Gazeteciler Cemiyeti’ni (ZGC) ziyaret etti. Gazetecilere açıklama yapan Bozkan, “Kazasız belasız eğitim öğretim yılını kapattık. Yaklaşık on bin çalışanımızla beraber huzurlu bir eğitim öğretim yılı geçirip çok şükür ciddi bir sorun yaşamadık. Eğitim öğretim yılı boyunca Aralık ve Kasım ayında yaşadığımız bir afet oldu. Orada çatılarımız uçtu. Devletin hızlı refleksiyle en hızlı şekilde giderdik. Onun dışında hani bu eğitim öğretim yılında önemli diyebileceğimiz herhangi bir sorun yaşamadık İnşallah önümüzdeki yıllarda hep beraber hayırlı hizmetler veririz. Hayırlı işler yaparız. Tatil sezonunda yatırım için gelecek ödeneğin tamamını kullanacağız. Kaç okulda onarım ve bakım yapılacağı ile ilgili acil çıkabilecek, anlık çıkabilecek yatırımlar nedeniyle kaç okulda yatırım yapılacağı İle ilgili veremiyorum. Onarım ve bakımları eylül ayında öğrencilerimiz geri dönünceye kadar tamamlayacağız” dedi.

Eğitim başarısında Türkiye’de ilk çeyrekte olduklarını ifade eden Bozkan, “Böyle keskin çizgilerle bir rakam belirtemiyorum. Fakat mükemmel de sıra yok. Biz en iyi olma tarafındayız. Ama keskin bir rakam vermem mümkün değil yüksek verilerle. Bu doğru olmaz. Bildiğimiz bir şey var Zonguldak eğitim başarısında Türkiye de ilk çeyreğin içinde. Eğitim öğretim yılı içinde TÜBİTAK’ta çok güzel projeler yapıldı. Bir ekibimiz Türkiye ikincisi oldu. Zonguldak Belediyesi’yle Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklaşa engelsiz yaşam merkezinde düzenledi. Çalışmaları sonucunda teknoloji tasarım alanında Türkiye ikincisi oldu. Yine bir okulumuz kimya projesinde jüri özel ödülüne layık görüntü. Önümüzdeki yıllarda marka olmayı, teknoloji tasarımla ilgili yapılacak projelerde yazılım projelerinde planımız, programımız, marka şehir haline gelmek. Hatırı sayılır bir öğretmen açığımız yok. Sadece özel eğitim alanında açığımız var bazı branşlarda fazlamız var. Anlık açıklar oluşabilir. Bunlar giderilir. Sınıf öğretmenliğinde merkez ilçede açığımız var. Çok ciddi bir açığımız yok. Bu da emekli olanlardan kaynaklanıyor. Edebiyat öğretmeni fazlalığı var. Önümüzdeki yıllar bunlar tamamlanacak. Bilindiği üzere Yayla Okulunun yıkımı ile ilgili bir mahkeme süreci başladı. O mahkemenin sonuçlanmasını beklemek yerine Milletvekilimiz Muammer Avcı’nın öncülüğünde kolejin altında dört buçuk dönüme yakını bir arazi var. Şu anda zemin etüdü yapılıyor. İnşallah bu yaz ihalesini yapıp 24 derslikli Yayla Ortaokulunun yaptıracağız. Mahkeme süreci devam ettiği için ve bilirkişi raporu dayanıklı değildir İhtimali üzerine Yeni gayda okulun temelini atmaya hazırlanıyoruz. Kız Meslek lisesi kesinlikle yıkılmayacak ve kalıcı olarak kalacak. Kız Meslek lisesi için restorasyon, güçlendirme ihalesi başlayacak en kısa zamanda. Uzun zamandır yapımı devam eden Bahçelievler İlkokulu önümüzdeki 2024-2025 eğitim öğretim yılında eğitim öğretime açacağız. Halk Eğitim Merkez binası yapılan binaya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yeni eğitim öğretim yılında taşınacağız 69 Ambarları mevkiinde Bilim Sanat Merkezi olarak yapılan binaya Rehberlik Araştırma Merkezleri, özel eğitim anaokulu, İki katı halk eğitim merkezidir. Hemen Milli Eğitim Müdürlüğümüz binasının yanındaki binaya. Onların geçişi de önümüzdeki eğitim öğretim yılında gerçekleşecek” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık ve gazetecilere görevlerinde başarılar dileyerek, “Çok zor ve meşakkatli bir göreviniz var. Allah yardımcınız olsun” dedi.