Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Sağlam: “Kahverengi kokarca ile mücadele milli seferberliktir”

Dünya Yayın: 04.10.2023 04:36
Kaynak: İHA

SAMSUN (İHA) – Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, 2017 yılında Gürcistan’dan Türkiye’ye giren ve başta fındık olmak üzere tarım ürünlerine zarar veren kahverengi kokarca ile mücadelenin milli seferberlik olduğunu söyledi.

Dünya genelinde 300’den fazla bitki ve üründe zarar veren ve istilacı bir tür olan kahverengi kokarca, Türkiye’de ilk defa, 2017 yılında Gürcistan’dan giriş yapmış, 2019 yılında Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun ve İstanbul’da görüldü. Tüm istilacı türlerde olduğu gibi kahverengi kokarcanın da hızlı üreme ve popülâsyonunu artırma, farklı iklim koşullarına adaptasyon yeteneğinin yüksek oluşu, (sıcaklık, nem gibi), yüksek uçma yeteneği (yaklaşık 100 km), doğal düşmanlarının olmayışı ve ticari yolla (nakliye) kolaylıkla yayılması gibi özelliklerinden dolayı mücadelesi çok güç ve zahmetli.

Samsun’da da ilk defa 2019 yılında Terme İlçesi’nde varlığı saptanan zararlının, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan eylem planı çerçevesinde; günümüze kadar yapılan surveyler ve arazi gözlemleri ile zararlı popülasyonun, ekonomik zarar eşiğinin altında olduğu gözlemlendi. 2023 yılı Temmuz ayı sonuna kadar yapılan surveyler ve bahçe kontrollerinde zararlı görülmekle beraber ekonomik zarar eşiğine ulaşmadığı anlaşıldı. Ancak Ağustosun ilk haftasından itibaren Çarşamba ve Terme ilçelerinde bazı lokasyonlarda (Çarşamba-Karaağaç, Arımköseli, Mahmutlu; Terme-Sarayköy) ardından Tekkeköy (Kirazlık), İlkadım (Merkez Kadifekale, Canik (Devgeriş), Salıpazarı (Kalfalı) ilçelerinde zararlı popülasyonunda artış gözlemlendi. Eylül ayında da zararlı popülasyon artışı devam etti ve kışlamak maksadıyla ev, ahır, kümes, seren gibi kapalı mekanlara yöneldi.

“Bu bir milli seferberliktir”

Kahverengi kokarca popülasyonundaki artış ve verdiği zarar göz önüne alınarak Samsun’da Acil Eylem Planı Toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan İbrahim Sağlam, “İncelemelerimizi yapıp gerek biyolojik gerekse kimyasal mücadelemizi yapacağız. Biyolojik mücadele ile inşallah bunun önüne geçeriz. Tabi kış döneminde köylerimiz dışındaki yerlerde de konakçılık yapan bir zararlı, o yüzden buralarda da tedbirler almamız gerekiyor. Kahverengi kokarca sebzeye de meyveye de zarar veriyor. Bununla dünyada nasıl mücadele ediliyorsa biz de öyle mücadele edeceğiz. Cezbedici tuzaklar dağıtıyoruz, bunlardan bir tanesi 150 – 200 adet böceği yok ediyor. Bunlardan bin adet koysak 250 bin tanesini etkisiz hale getirmiş oluyoruz. Biz tedbirimizi alacağız elbette ama bu sadece bizim görevimiz değil. Özellikle fındık tarımı yapılan 13 ilçemizde bu mücadeleyi hep birlikte yapmamız gerekiyor. Bu bir milli seferberliktir. Bu zararlıyı ilimizde istemiyoruz. Başta biz olmak üzere tüm kamunun da katkısıyla hazırlayacağımız plan çerçevesinde inşallah bu zararlıdan kurtulacağız” dedi.

Toplantı, konu ile ilgili yapılan sunum ve konuşmaların ardından katılımcıların yapılabilecekler üzerine fikir teatisi ile son buldu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Bakan Yılmaz Tunç, ZONDEF’i ağırladı

Zonguldak Yayın: 07.12.2023 00:24
Kaynak: İHA
Bakan Yılmaz Tunç, ZONDEF’i ağırladı

ZONDEF Zonguldak Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ziya Öncan ve Yönetim Kurulu Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile araya geldi.

Ziyaret ile ilgili açıklama yapan Ziya Öncan, “Bartınlı hemşerimiz T.C. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’u İstanbul Pendik’ten Ankara’ya gönderdik. Pendik Ak Parti Kurucu İlçe Başkanlığı ve uzun yıllar vekillik görevinde bulunan kıymetli bakanımız ile 30 yıllık dostluğumuz var. Göreve gelmesinden dolayı duyduğumuz gururu ve mutluluğu ayrıca belirtmek isterim. Bakanımız ile her daim diyalog içerisindeyiz İstanbul programlarında Bartın Federasyonumuz ile birlikte her zaman bakanımıza eşlik ederek yalnız bırakmıyoruz. Değerli Bakanımızı bu defa da Ankara’da ziyaret ederek makamında bir araya geldik. Uzunca bir süre bizlere zaman ayırdı tüm hemşerilerimizle tek tek ilgilendiği, Memleketimiz adına, hemşerilerimiz adına çok faydalı verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Ülke gündemi ile ilgili yoğun programları arasında bizleri kırmayarak kıymetli kabullerinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz”dedi.

Paylaş: