Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Safranbolu’yu ziyaret eden yabancı turist sayısı yüzde 290 arttı

Kültür Sanat Yayın: 21.08.2023 08:24
İhlas Haber Ajansı

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesini bu yılın birinci 6 ayında yaklaşık 325 bin kişi ziyaret ederken, yabancı turist sayısında geçen yıla nazaran yüzde 290’lık artış yaşandı.

Osmanlı mimarisi, kent hayatı ve kültürünü yansıtması hasebiyle “Osmanlı’nın parmak izi” olarak nitelendirilen Safranbolu, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini görmeye devam ediyor. Han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle açık hava müzesini andıran ilçede birinci 6 ayda 325 bin turist konakladı. En çok Uzakdoğuluların tercih ettiği kentte 272 bin 636 yerli ve 52 bin 364 de yabancı turist konakladı.

“Korumanın başkenti” olarak da isimlendirilen Safranbolu, 18. ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarında yapılan meskenleri ve Arnavut kaldırımlarıyla konuklarını tarihte seyahate çıkarıyor. Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği (SAFTİD) Lideri Şebnem Urgancıoğlu Ergüder, pandemi sonrası Safranbolu’da yılın birinci altı ayında yabancı turist manasında yüz güldüren gelişmeler yaşandığını belirtti. Yabancı ziyaretçi bakımından geçen yıla nazaran yüzde 290’lık bir artış yaşandığını tabir eden Ergüder, “Bu pandemi öncesine dönmeye başladığımızı gösteriyor. Yerli turist sayısında çok büyük bir artış olmasa da tekrar de üst istikametli bir gidiş olması memnunluk verici” dedi.

Safranbolu’nun pandemi öncesinde olduğu üzere yeniden Uzakdoğu pazarının göz bebeği olduğunu aktaran Ergüder, “Safranbolu olarak en çok Uzakdoğu pazarından ziyaretçi ağırlıyoruz lakin bununla birlikte dünyanın her yerinden, Amerika’dan, Japonya’dan, Malezya’dan, İtalya’dan, her yerden ziyaretçi ağırlamaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Ergüder, dernek olarak Safranbolu için hakikat pazarlar üzerinde çalışıp tanıtım faaliyetlerine devam ettiklerini söyledi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Boluspor’un altyapı tesislerinde yangın çıktı

Gündem Yayın: 01.03.2024 08:48
İhlas Haber Ajansı
Boluspor’un altyapı tesislerinde yangın çıktı

Boluspor’un altyapı tesislerinde çıkan yangın paniğe sebep oldu.

Olay, Karaçayır Mahallesi’nde Murat Canbaş Caddesinde bulunan Boluspor Yılmaz Becikoğlu Altyapı Tesislerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 2 katlı tesislerin üst katında altyapı oyuncularının kaldığı odada elektrik tesisatından kaynaklı yangın çıktı. Tesislerde kalan oyuncular dışarıya tahliye edildi. 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan ihbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına aldı.

Yangın sebebiyle odada maddi hasar meydana geldi.

Paylaş: