Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Manşet Yayın: 05.10.2023 11:50
Safranbolu’da Gezilecek Yerler

1- Safranbolu Eski Çarşı

Safranbolu Eski Çarşı

Yerli ve yabancı turistlerin alışveriş yapmak için ilk uğradığı yer olan Safranbolu Eski Çarşı, Arnavut kaldırımlı dar sokakları saran rengarenk yöresel ürünleriyle mutlaka uğramanız gereken yerler arasında. Tarihi ve otantik atmosferini korumayı başaran ve tarihin her döneminde ilçede ticaretin kalbinin attığı en önemli yerlerden biri olan Safranbolu Eski Çarşı’nın yüzlerce yıllık dükkanlarında Safranbolu konaklarının maketleri, safran çiçekleriyle yapılan kozmetik ürünler, yöresel baharatlar, çeşit çeşit giysiler ve el yapımı hediyelik eşyalar gibi binlerce ürünü bir arada bulabilirsiniz.

Tarih kahvehanelerde keyifli bir mola vererek çayınızı yudumlayabileceğiniz, küçük restoranlarda geleneksel Osmanlı yemekleri tadabileceğiniz Safranbolu Eski Çarşı, ilçe merkezinde Cami Sokak üzerinde güzel bir konumda yer alıyor. Keyifli akşam yürüyüşlerine çıkmak için en çok tercih edilen yerlerden olan Safranbolu Eski Çarşı, fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız da ilk görmenizi önerdiğimiz yerlerden.

Konum Linki

2- Kristal Cam Teras

Kristal Cam Teras

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız, panoramik doğa fotoğrafları çekmek ve Tokatlı Kanyonu’nun devasa kaya duvarlarını görmek için Safranbolu Kristal Cam Teras’a uğrayabilirsiniz. 80 metre yükseklikteki bir tepede yer alan etkileyici cam teras, el değmemiş doğal güzellikleriyle ünlü Tokatlı Kanyonu’nun en özel noktalarından birinde bulunuyor ve her yıl binlerce turisti kendine çekiyor.

Çevresinde oksijen seviyesi yüksek tertemiz havanın tadını çıkarabileceğiniz kır bahçeleri ve iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları bulabileceğiniz cam terasta sıcak yaz aylarında serinleyebilir, kış aylarında ise büyüleyici kar manzaralarına şahit olabilirsiniz. Safranbolu merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan Kristal Cam Teras, haftanın her günü 07:00 ile 20:00 saatleri arasında açık ve toplu taşıma araçları ile buraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

3- Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu

Sadece Safranbolu’nun ve Karabük’ün değil Türkiye’nin de en özel tabiat harikalarından biri olan Tokatlı Kanyonu, Safranbolu merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta. Her mevsimi düzenlenen doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden biri olan ve Safranbolu Eski Çarşı’sından Tokatlı Köyü’ne kadar 9 kilometre boyunca uzanan devasa Tokatlı Kanyonu; ev sahipliği yaptığı endemik bitki türleri, vahşi yaşam zenginliği ve büyüleyici doğa güzellikleriyle görülmeye değer bir manzara sunuyor.

Kanyon yamaçlarında uzanan yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabileceğiniz, dağ eteklerindeki kamp alanlarında tertemiz havada tatil yapabileceğiniz Tokatlı Kanyonu’nu çevresindeki paintball sahaları, kır bahçeleri ve mangal yapabileceğiniz piknik alanları da çok ilgi görüyor. Dağcılık, kaya tırmanma, trekking ve dağ bisikleti gibi doğa sporları yapmak için de en çok tercih edilen yerlerden biri olan Tokatlı Kanyonu’nun en güzel panoramik manzaralarını izlemek için ise Kristal Cam Teras’a mutlaka uğramalısınız.

Konum Linki

Tokatlı Kanyonu ilginizi çektiyse ve ülkemizin diğer popüler kanyonlarını keşfetmek isterseniz Türkiye’nin EN güzel kanyonları yazımızı okuyabilirsiniz.

4- Yörük Köyü

Yörük Köyü

Büyük şehirlerin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşarak günümüze kadar bozulmadan kalmış büyüleyici bir Anadolu köyünü keşfe çıkmak için Safranbolu Yörük Köyü’ne uğrayabilirsiniz. Hem rehberli turlar hem de her saat bulabileceğiniz minibüslerle gidebileceğiniz, ilçeye yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Yörük Köyü, koruma altına alınan ve her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği 93 tane tarihi konağıyla Safranbolu’nun küçük bir örneğini size sunacak.

Bir açık hava müzesi olarak gezebileceğiniz ve her köşesinde büyüleyici bir manzarayla karşılaşabileceğiniz Yörük Köyü, 450 yıllık bozulmamış güzelliğiyle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması beklenen ender köylerden biri olmasıyla da dikkat çekiyor. Dar ve labirent köy sokaklarında yüzlerce yıllık tarihi konaklar arasında keyifle gezebileceğiniz ve muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz gezinizde asırlık çınar ağaçları altında hizmet veren kahvehanelerde küçük bir mola verebilir veya tertemiz havada organik ürünlerle hazırlanan geleneksel köy yemekleri tadarak dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

5- Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi

Safranbolu’nun panoramik manzaralarını izlemek için ilk uğramanız gereken yerlerden biri de ilçe merkezine sadece 2 kilometre uzaklıktaki Hıdırlık Tepesi. Özellikle bahar ile yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan, büyüleyici Safranbolu sokaklarının ve konakların en güzel manzaralarını gözler önüne seren Hıdırlık Tepesi, sıcak yaz akşamlarında serin havada yürüyüşlere çıkmak için de en ideal noktalardan biri.

Dar sokaklarda sıralanan Safranbolu’nun tarihi evlerinin kuş bakışı manzaralarının fotoğraflarını çekebileceğiniz tepe, aynı zamanda Orhan Gazi’nin ünlü komutanlarından Hıdır Bey’in türbesi, Kurtuluş Savaşı kahramanı Dr. Ali Yaver Ataman’ın anıt mezarı ve Hasan Paşa’nın türbesi için de sıkça ziyaret ediliyor. Mola verebileceğiniz çay bahçeleri, yürüyüş parkurları ve dinlenme alanları da bulabileceğiniz Hıdırlık Tepesi’nde özellikle gün batımında Safranbolu’nun en güzel fotoğraflarını çekebilir ve kahvenizi yudumlayarak atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

6- Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mencilis Mağarası

Safranbolu’da her doğa tutkununun mutlaka görmesini önerdiğimiz tabiat harikalarından biri de 3 milyon yıllık olduğu tahmin edilen Bulak Mencilis Mağarası. Safranbolu’ya yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta yer alan ve geniş bir vadinin doğal güzellikleri arasında gizlenen mağara, 6 kilometre gibi devasa bir uzunluğa sahip. 400 metrelik kısmını özel ışıklandırmalar ve yürüyüş yollarıyla keşfe çıkabileceğiniz Bulak Mencilis Mağarası’nın içinde milyonlarca yılda oluşmuş ve her biri sanat eserini andıran devasa sarkıtları, dikitler, büyüleyici damlataş havuzları arasında unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

Türkiye’de düzenlenen mağaracık turlarında da önemli adreslerinden biri haline gelen Bulak Mencilis Mağarası’nın bulunduğu konumdan etkileyici doğa manzaralarına şahit olabilir, dev mağaranın içindeki şelale ve göletlerin de harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kendine özgü temiz havasıyla da ünlü olan mağara, solunum sorunları yaşayanlar tarafından da sağlık amacıyla sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

7- Şeker Kanyonu

Şeker Kanyonu

Tokatlı Kanyonu ve İncekaya Kanyonu ile birlikte doğa tutkunları ve fotoğraf meraklılarının keşfe çıkabileceği en güzel yerlerden biri de Safranbolu’ya sadece 38 kilometre uzaklıktaki Şeker Kanyonu. Devasa kanyon, 150 metre yüksekliği bulan devasa kaya duvarlarıyla dağcılık ve kaya tırmanma gibi doğa sporları yapmak isteyen Türkiye’nin dört bir yanından insanı kendine çekiyor. Zorlu trekking parkurlarında rehberli yürüyüşlerle keşfe çıkabileceğiniz veya dağ eteklerinde bisikleti turlarına katılabileceğiniz Şeker Kanyonu’na oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla yılın yorgunluğunu atıp yenilenmek için de uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

8- Keltepe Zirvesi

Keltepe

Yılın her mevsimi birbirinden özel doğa manzaralarına şahit olabileceğiniz Keltepe Zirvesi, deniz seviyesinden yaklaşık 2000 metre yükseklikte yer alıyor. Bölgenin en yüksek noktası olan çam ormanlarıyla sarılı tepede hizmet veren kayak merkezinde kış aylarında çarpıcı kar manzaraları eşliğinde kayak yapabilir, seyir alanlarından ise kuş bakışı doğa manzaraları izleyebilirsiniz. Yıl boyu kaya tırmanma, dağcılık ve kar yürüyüşleri gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Keltepe; yüksek oksijen seviyesi, zengin bitki çeşitliliği ve vahşi yaşam güzelliğiyle herkesin keşfetmesi gereken çok özel yerlerden biri.

Konum

9- Safranbolu Çikolata Müzesi

Çocuklu ailelerin ve tatlı sevenlerin keyifle gezebileceği çok ziyaret edilen Safranbolu müzelerinden biri olan Çikolata Müzesi, ilçenin ünlü çikolata ustalarından Mesut Kırımlı tarafından açıldı. Tarihi bir konağın odalarında rengarenk çikolatalardan yapılmış Safranbolu konakları, camileri, köprüleri, çeşmeleri ve bölgenin ünlü safran çiçeklerine kadar birçok büyüleyici eseri görme şansı bulabilirsiniz.

Benzersiz koleksiyonuyla çok ilgi gören Safranbolu Çikolata Müzesi’ndeki çikolata çeşmeleri de çocukların çok ilgisini çekiyor. Pek çok ünlü siyasetçi ve sanatçının çikolatadan yapılmış portrelerini de yakından görme şansı bulabileceğiniz müzenin mağazasında ise Safranbolu’nun lezzetli çikolatalarını satın alabilirsiniz.

Konum Linki

10- Yazıköy

Yazıköy

Safranbolu’da günübirlik geziler yapabileceğiniz ve yüzlerce yıldır bozulmamış tarihi dokusunu yakından görebileceğiniz sevilen gezi alanlarından biri de Yazıköy. Yüzlerce yıldır bozulmamış eski bir Rum Köyü olan Yazıköy’de uzun süre Türkler ve Rumlar bir arada yaşamını sürdürmüş. Her köşesi taş ve ahşap mimari konaklarla çevrili olan ve Safranbolu’nun küçük bir örneğini andıran Yazıköy’ün sessiz ve huzurlu atmosferinde güzel bir yürüyüş yaparak dağ eteklerinde sıralanan konakların harika fotoğraflar çekebilir, köy kahvelerinde çayınızı yudumlayarak dinlenebilir, köyde yetiştirilen organik ürünleri satın alabilir veya geleneksel Anadolu yemekleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

11- İncekaya Su Kemeri

İncekaya su kemeri

Hem rehberli tarih ve doğa gezileri hem de fotoğrafçılık turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz büyüleyici bir yapı olan İncekaya Su Kemeri, Tokatlı Kanyonu’nun en çok ziyaret edilen parçalarından biri. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından 17. yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen devasa su kemeri, sarp kayalar ve el değmemiş doğal güzellikler arasında kartpostal güzelliğinde bir manzara sunuyor.

60 metre yüksekliğe sahip ve 5 tane gözlü olan İncekaya Su Kemeri, kesme taşlar ile Horasan harcı kullanılarak inşa edilen sağlam mimarisiyle günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış. Safranbolu’ya su taşıması için inşa edildiği düşünülen ve fotoğrafçıların da sıkça uğradığı tarihi yapılardan yerlerden biri olan İncekaya Su Kemeri’nin özellikle gün doğumu ve gün batımlarında tablo güzelliğinde fotoğraflar çekebilirsiniz. Safranbolu merkezine 5 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda yer alan İncekaya Su Kemeri’ni gördükten sonra kısa bir yürüyüş mesafesindeki Kristal Teras’a da uğrayarak Tokatlı Kanyonu’nu kuş bakışı izleyebilirsiniz.

Konum Linki

12- Tarihi Cinci Hamamı

Tarihi Cinci Hamamı

Halk arasında Yeni Hamam olarak da bilinen ve ilçenin tarihi yapıları arasında en çok ziyaret edilenlerden biri olan Cinci Hamamı, hemen yanı başında yer alan Cinci Hanı ile birlikte 17. yüzyılın ortasında inşa edilmiş etkileyici bir yapı. Safranbolu Kazaskeri Hüseyin Efendi tarafından 1645 yılında inşa ettirilen, kadınlara ve erkeklere özel iki farklı bölümü bulunan tarihi hamam, Osmanlı döneminin en güzel hamam örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Kubbeli mimarisi ve kesme taşlarla inşa edilmiş tasarımıyla yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilen Tarihi Cinci Hamamı, haftanın her gün sabah 06:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Safranbolu gezilerinden sonra tarihi hamama uğrayarak hem çarpıcı Osmanlı dönemi hamam mimarisini inceleyebilir hem de sıcak sularda yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Konum Linki

13- Tepetaklak Konak

Hem mimari meraklıları hem de çocuklu ailelerin kesinlikle görmesini önerdiğimiz etkileyici Safranbolu yapılarından biri olan Tepetaklak Konak, ilçeye yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta Aşağıdana Köyü yolu üzerinde yer alıyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği benzersiz yapı, iki katlı klasik bir Safranbolu konağının ters çevrilmesi ile tasarlanmış.

2018 yılında açıldığından beri çok ilgi çeken ve tamamen ters tasarlanmış iç odalarında antikalar ve yöreye özgü mobilyalar arasında ilginç bir gezi yaparak harika fotoğraflar çekebileceğiniz Tepetaklak Konak’ı haftanın her günü 09:00 ile 19:00 arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

14- Sorgun Yaylası

Sorgun yaylası

Sıcak yaz günlerinin değişmez adreslerinden biri de deniz seviyesinden yaklaşık 1650 metre yükseklikte uzanan yemyeşil Sorgun Yaylası. Bahar ve yaz aylarında açan sarı yayla çiçekleri, dağ eteklerinde gizlenmiş ahşap yayla evleri, mesire alanları ve kır bahçeleriyle turizm olanakları bakımından oldukça gelişmiş olan yayla, oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla sağlık amaçlı da çok ziyaret ediliyor.

Yaz aylarında doğa gezileri ve yayla turlarıyla keşfedebileceğiniz, Safranbolu’ya yaklaşık 2 saat uzaklıkta yer alan Sorgun Yaylası, Ankara ve Bolu gibi şehirlere de yakın bir konumda yer aldığı için özellikle yaz aylarında oldukça hareketli. Yaylada her yaz düzenlenen geleneksel şenliklere katılarak da yöresel yayla yemekleri tadabilir ve onlarca eğlenceli etkinlikle güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

15- Cinci Hanı

Cinci Hanı

Safranbolu’nun görülmeye değer tarihi eserlerinden biri de Kazasker Hüseyin Efendi tarafından 17. yüzyılda inşa ettirilen Cinci Hanı. Kesme ve moloz taşlarla inşa edilen ve Osmanlı döneminden Safranbolu’da kalan en etkileyici yapılardan biri olarak kabul edilen tarihi han, 2 katlı ve 63 odaya sahip.

Benzersiz taş ve ahşap el işçilikleriyle dikkat çeken, günümüzde bir bölümü otel ve restoran olarak kullanılan Cinci Hanı’nın otantik atmosferinde keyifli bir gezi yaparak harika fotoğraflar çekebilir, restoranda ise geleneksel Safranbolu ve Anadolu lezzetleri tadabilirsiniz. Taş mimarili ve yöresel dekorasyonlarla süslü otel odalarında büyüleyici atmosferde birkaç gün konaklayarak tatil de yapabilirsiniz.

Konum Linki

16- Safranbolu Tarihi Saat Kulesi

Safranbolu Saat Kulesi

Her köşesi büyüleyici tarihi hazinelerle süslü Safranbolu’da hemen dikkatinizi çekecek yapılardan biri de Osmanlı padişahı 3. Selim’in sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen Safranbolu Tarihi Saat Kulesi. 12 metre yükseklikteki etkileyici kulenin alt bölümü sağlam kesme taşlar, üst bölümü ise ahşap süslemelerle tasarlanmış.

Safranbolu’nun ünlü konaklarını andıran bir mimari tarzla inşa edilen saat kulesi, 1700’lü yıllardan beri ayakta duran ve asırlardır çalışmaya devam eden simgesel yapılardan biri. İlçenin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri de olan Safranbolu Tarihi Saat Kulesi’ni Gümüş Sokak üzerinde ziyarete ederek siz de bu çarpıcı şaheseri yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

17- Keltepe Kayak Merkezi

Keltepe kar merkezi

Deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliğiyle bölgenin en yüksek noktalarından biri olan Keptepe’nin eteklerinde hizmet veren Keltepe Kayak Merkezi, kış aylarında bembeyaz manzaralar eşliğinde gezilere çıkmak ve kayak yapmak için her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

1250, 869 ve 607 metrelik uluslararası standartlarda pistlere sahip olan kayak merkezinde her yaş için kayak eğitimleri de veriliyor. 2200 kişilik 873 metre telesiyej, 690 metre uzunluğunda bir teleski ve bayblift gibi imkanlar bulabileceğiniz Keltepe Kayak Merkezi’nde kayak ekipmanları da kiralayabilirsiniz. Kar üstünde mangal yapabileceğiniz ve çocuklarınızla eğlenceli bir kış günü geçirebileceğiniz kayak merkezi, bembeyaz çam ormanları arasında uzanan yürüyüş yollarıyla kar yürüyüşlerinin de ana merkezlerinden biri. Safranbolu merkezine sadece 30 kilometre uzaklıktaki Keltepe Kayak Merkezi’ne servislerin yanı sıra toplu taşıma araçlarıyla da ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

18- İncekaya Kanyonu

İncekaya Kanyonu

Safranbolu’da doğa sporları yapmak için Tokatlı Kanyonu’yla birlikte en çok ziyaret edilen yerlerden biri de İncekaya Kanyonu. İlçe merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan devasa kanyon, Osmanlı döneminden kalan bir mimari şaheser olan İncekaya Su Kemeri ve kısa bir yürüyüş mesafesindeki Kristal Cam Teras’la da her yıl binlerce turisti kendine çekiyor.

Doğa yürüyüşlerinin yanı sıra tarih gezileri ve fotoğraf safarilerinin de değişmez adreslerinden biri olan İncekaya Kanyonu’nun kar sularıyla dolan buz gibi derelerinde yaz aylarında serinleyebilir, olta balıkçılığı yapabilir veya metrelerce yükseklikteki kaya duvarlar arasında rehber yürüyüşlere çıkarak muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

19- Sipahioğlu Konağı

Sipahioğlu Konağı

Sokaklarında sanat eserini andıran çarpıcı konakların sıralandığı Safranbolu’da en dikkat çeken konaklardan biri de günübirlik gezilerin sevilen adreslerinden olan Yörük Köyü’nde bulunan büyüleyici Sipahioğlu Konağı. 300 yıllık taş ahşap ve mimari konak; Safranbolu’nun klasik mimarisini yansıtan dış cephesi, yöresel dekorasyonlar ve antikalarla süslü iç mekanlarıyla sizi büyüleyecek güzellikte. 3 kata yayılan odalarında Safranbolu’nun geleneksel kültürünü ve yaşam tarzını yakından görebileceğiniz Sipahioğlu Konağı’nda yöreye özgü en güzel ahşap işçiliklerini de yakından görme şansı bulacaksınız.

Konum Linki

20- Sarıçiçek Yaylası ve Göleti

Sarıçiçek yaylası

Sıcak yaz günlerinde serinlemek ve turist kalabalıklarından uzakta dinlendirici bir gün yaşamak için Safranbolu’ya yaklaşık 13 kilometre uzaklıktaki Sarıçiçek Yaylası ve Göleti’ne uğrayabilirsiniz. İsmini vadileri ve dağ eteklerini saran sapsarı yayla çiçeklerinden alan, Safranbolu’nun en popüler kamp alanlarına ev sahipliği yapan Sarıçiçek Yaylası, ortasında tablo güzelliğinde bir manzara sunan Sarıçiçek Göleti ile her mevsim doğa tutkunları ve fotoğrafçıları kendine çekiyor.

Yayla turları ve doğa gezileriyle güzelliklerini yakından görebileceğiniz Sarıçiçek Yaylası; dağ eteklerinde sıralanan kır bahçeleri, mesire alanları, çam ormanları arasında uzanan yürüyüş parkurları ve kamp alanları ile turizm olanakları açısından oldukça gelişmiş durumda. Her doğa severin görmesi gereken tabiat cennetlerimizden olan Sarıçiçek Yaylası, oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla da çok ilgi görüyor.

Konum Linki

21- Safranbolu Kahve Müzesi

Safranbolu’nun en ilgi çeken ve çok ziyaret edilen müzelerinden biri de UNESCO Kültürel Miras Listesi’ne alınan Türk kahvesinin tarihi süreçlerini gözlerinizin önüne serecek olan Safranbolu Kahvesi Müzesi. Etkileyici taş ve ahşap mimarili bir Safranbolu konağı içerisinde hizmet veren müzenin sergilerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün kahve içtiği fincan da dahil olmak üzere yüzlerce yıllık kahve değirmenleri, dibekler, el yapımı cezbeler ve fincanlar gibi pek çok obje bulunuyor.

Türkiye’nin ilk kahve müzesi olmasıyla dikkat çeken Safranbolu Kahve Müzesi’nde çarpıcı koleksiyonlarını gezdikten sonra otantik atmosferde lezzetli Türk kahvenizi yudumlayarak yorgunluk da atabilirsiniz. İlçe merkezinden kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz Kahve Müzesi’ni haftanın her günü 10:00 ile 20:00 arasında ziyarete edebilirsiniz.

Konum Linki

22- Eğriova Göleti

Eğriova Göleti

Deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliği ile bölgenin en yüksek alanlarından birinde 1 kilometrelik geniş bir alanı kapsayan Eğriova Göleti, yemyeşil çam ormanlarının sardığı büyüleyici manzarasıyla yılın her döneminde fotoğrafçılar tarafından ziyaret ediliyor. Alabalık bakımından çok zengin olan gölette ilkbahar ve sonbahar aylarının büyüleyici doğal güzellikleri eşliğinde olta balıkçılığı yaparak huzurlu atmosferde yılın bütün yorgunluğunu atmanız mümkün.

Çam ormanları arasında uzanan yürüyüş parkurları, çocuklarınızla temiz havanın tadını çıkarabileceğiniz mesire alanları ve onlarca kuş türünü izleyebileceğiniz seyir terasları gibi olanaklar bulabileceğiniz Eğriova Göleti, Safranbolu’ya sadece 30 kilometre uzaklıkta ve hem doğa yürüyüşlerini hem de minibüslerle gölete kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

23- Sırçalı Kanyonu

Yaban hayatı geliştirme sahası olarak koruma altına alınan Sırçalı Kanyonu, doğa fotoğrafları çekmek için Safranbolu’da gidebileceğiniz en özel yerlerin başında geliyor. İlçeye yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta yer alan ve devasa kaya seyir teraslarından dolayı her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği kanyon, ev sahipliği yaptığı yüzlerce kuş türü ve vahşi yaşam zenginliğiyle tablo güzelliğinde manzaralar sunuyor.

Binlerce yıldır rüzgârlar ve yağmurlarla şekillenmiş kaya oluşumlarının yanı sıra benzersiz taş seyir teraslarıyla da ünlü olan Sırçalı Kanyonu, Türkiye’nin gizli kalmış tabiat cennetlerinden biri olarak keşfedilmeye değer. Kanyonu hem kendi başınıza hem de Safranbolu’da bahar ile yaz aylarında düzenlenen doğa gezileri ve fotoğrafçılık turlarıyla keşfe çıkabilir, gezinizin en güzel fotoğraflarını burada çekebilirsiniz.

Konum Linki

24- Safranpark AVM

Açık ve kapalı alanlarında hem keyifli bir gün geçirmek hem de alışveriş yapmak için en popüler bir yerlerden olan Safranpark AVM’ye uğrayabilirsiniz. Açık etkinlik alanlarında yıl boyu onlarca kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan alışveriş merkezinde ulusal ve uluslararası markaların satıldığı onlarca mağazayı gezebilir, Safranbolu’ya özgü yöresel halı ve kilimlerden el yapımı süs eşyalarına kadar pek çok ürünü bir arada bulabilirsiniz. Restoranları, kafeleri ve çocuk oyun alanlarıyla da çok ilgi gören Safranpark AVM, haftanın her günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Konum Linki

25- Baklabostan Şelalesi

Baklabostan

Safranbolu’nun gizli doğa harikalarından biri olan Baklabostan Şelalesi, Baklabostan Tabiat Parkı’nın en özel köşelerinden biri. Endemik bitki türleri içinde akan bembeyaz suları ve yaz aylarında bile buz gibi kalan kaya göletleriyle hafta sonu gezilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen Baklabostan Şelalesi’nin çevresinde çocuklarınızla piknik yapabilir, olta balıkçılığı yaparak yorgunluk atabilir veya yaz aylarında serin suların tadını çıkararak kalabalıklardan uzakta güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

26- Havuzlu Asmazlar Konağı

Her köşesi birbirinden güzel konaklarla çevrili Safranbolu’da gezmenizi önerdiğimiz etkileyici yapılardan biri de 19. yüzyıl başlarında inşa edilen ve Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Havuzlu Asmazlar Konağı. 3 tane etkileyici konağın birleşiminden oluşan, rengarenk çiçekler ve asırlık çınar ağaçlarıyla süslü geniş bir bahçe içinde yer alan konak, 1989 yılında restore edilerek otele dönüştürüldü.

Türkiye’nin ilk otele dönüştürülen tarihi konağı olduğu için de ayrı bir tarihi önem sahip Havuzlu Asmazlar Konağı’nın 19. yüzyıl dekorasyonları ve antikalarla süslü odalarını gezebilir, konağın restoranında geleneksel Anadolu mutfaklarından ulusal ve uluslararası lezzetlere kadar pek çok seçenek bularak romantik akşam yemekleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

27- Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Binlerce yıllık uzun tarihinde pek çok önemli medeniyete ev sahipliği yapan Safranbolu’nun bu zenginliğini görmek için Kale Altı Sokak üzerinde yer alan Safranbolu Kent Tarihi Müzesi’ne uğrayabilirsiniz. Müze, ilçenin en özel yapılarından biri olan Hükümet Konağı’nın 2000 yılında 6 yıl boyunca restore edilmesiyle hizmete açıldı.

Müzenin 3 kata yayılan zengin koleksiyonlarında Safranbolu tarihinin yanı sıra Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine kadar uzanan büyüleyici Safranbolu konakları hakkında bilgiler, konaklarda kullanılan yöresel eşyalar, giysiler ve geleneksel el sanatı ürünleri gibi pek çok objeyi inceleyebilirsiniz. Sergi ve konferans salonlarında yıl boyu önemli etkinliklere ev sahipliği yapan Safranbolu Kent Tarihi Müzesi’ni pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

28- Safranbolu Yemeniciler Arastası (Lonca Çarşısı)

Safranbolu Yemeniciler Arastası

Birbirinden güzel yöresel ürünler satın almak için tarihi atmosferini günümüzde de koruyan ve şehrin önemli ticaret noktalarından biri olan Safranbolu Yemeniciler Arastası’na uğrayabilirsiniz. Osmanlı döneminden beri ilçedeki önemli ticaretin noktalarından biri olan tarihi çarşının 50’den fazla dükkanında el dokuması kilimler, yorgan, yastık ve ayakkabılar gibi pek çok ürünü bulabilirsiniz.

Safranbolu’ya özgü el yapımı sanat eserleri satan dükkanlarının yanı sıra yöresel ürünler tadabileceğiniz restoranları ve kahvenizi yudumlayabileceğiniz yüzlerce yıllık kahvehaneleri için de sıkça ziyaret edilen Safranbolu Yemeniciler Arastası’nda hem güzel bir gezi hem de tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

29- Köprülü Mehmet Paşa Camii

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Safranbolu Eski Çarşı’da etkileyici bir manzara sunan ve Osmanlı döneminden Safranbolu’da kalan en önemli tarihi yapılardan biri olan Köprülü Mehmet Paşa Camii, hem tarih hem de kültür meraklılarının görmesi gereken yapılardan biri. 1661 yılında inşa edilen ve 2,5 yıllık restorasyon çalışmasıyla aslına uygun olarak yenilenen tarihi cami, çarpıcı taş mimarisi ile günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor.

Safranbolu Eski Çarşı gezilerinin değişmez mola noktalarından biri olan Köprülü Mehmet Paşa Camii; bitkisel motiflerle süslü sade iç dekorasyonları, el yapımı ahşap ve taş işçilikleri ile Safranbolu inanç ve kültür turlarının da önemli adreslerinden biri konumunda.

Konum Linki

30- Kaymakamlar Gezi Evi

Kaymakamlar Gezi Evi

Safranbolu’nun geleneksel kültürel yapısını anlamak için ziyaret edebileceğiniz başka bir önemli yer de her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Kaymakamlar Gezi Evi. İlçenin en ilgi çekici konaklarından biri olan Hacı Mehmet Efendi Evi’nin restore edilmesiyle 1981 yılında ziyarete açılan Kaymakamlar Gezi Evi’nin 8 odasında Safranbolu’nun yüzlerce yıllık günlük yaşamından örnekler sunan balmumu heykeller, yöresel dekorasyonlu şark köşeleri, günlük eşyalar ve antikalar arasında zamanda bir yolculuğa çıkaracaksınız. Safranbolu kadınları, çocukları ve yöresel mutfağı gibi pek çok farklı bölümünü gezebileceğiniz müze evinde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

31- Çetiören Mesire Alanı

Çetiören mesire yeri

Safranbolu’nun tarihi güzelliklerini keşfettikten sonra yorgunluk atmak için ilçeye 55 kilometre uzaklıktaki Çetiören Mesire Alanı’na da uğrayabilirsiniz. Turizm olanakları bakımından oldukça gelişmiş olan ve yaz aylarında etkinlik alanlarında yağlı güreş müsabakalarına ev sahipliği yapan Çetiören’de mangal yapabileceğiniz mesire alanları, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve lezzetler tadabileceğiniz kır bahçeleri gibi pek çok olanak sağlanıyor. Şifalı kaynak suları, irili ufaklı dereleri ve çarpıcı güzelliğiyle yaz günlerinde turistlerle dolan Çetiören Mesire Alanı, ilkbahar ve sonbahar aylarında en güzel doğa manzaralarını size sunacak.

Konum Linki

32- Safranbolu Demirciler Çarşısı

Safranbolu Demirciler Çarşısı

Yöresel ve otantik ürünler açısından adeta bir cennet olan Safranbolu’da mutlaka uğramanız gereken alışveriş noktalarından biri de Safranbolu Demirciler Çarşısı. İlçenin tarihi hazinelerinden İzzet Mehmet Paşa Camii’nin hemen yanı başında yer alan ve Akçasu Deresi’nin büyüleyici manzaraları eşliğinde gezebileceğiniz tarihi çarşıda demir ustalarını iş başında izleyebilir, Arnavut kaldırımlı sokaklarda sıralanan atölyelerde ise el yapımı bakır ve demir ürünleri satın alabilirsiniz. El yapımı kahve cezvelerinden sinilere ve çeşit çeşit süs eşyalarına kadar pek çok seçenek bulabileceğiniz Safranbolu Demirciler Çarşısı’nın yüzlerce yıllık dükkanları arasında keyifli akşam gezileri yaparak harika fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Konum Linki

33- Safranbolu Safran Tarlaları

Safranbolu Safran Tarlaları

Mucize bitki olarak adlandırılan ve kozmetikten ilaç, gıda, boya sektörüne kadar pek çok alanda kullanılan safran çiçekleriyle ünlü olan ve ismini de buradan alan Safranbolu’nun 40 hektardan büyük bir alanı kapsayan safran tarlaları, son yıllarda çok sevilen turistik gezi noktaları arasında. Kilometrelerce uzanan safran çiçekleri arasında hem kendi başınıza hem de rehberli turlarla gezerek büyüleyici manzaralara şahit olabilirsiniz. Ağustos ayında ekilen, ekim ve kasım aylarında hasat edilen safran çiçeklerinin en güzel fotoğraflarını çektikten sonra safranla yapılan yüzlerce çeşit ürünü inceleyerek güzel bir tatil alışverişi de yapabilirsiniz.

Konum Linki

34- Baklabostan Tabiat Parkı

Baklabostan Tabiat Parkı

Sıcak yaz günlerinde serin havada doğal güzelliklerin tadını çıkarabileceğiniz başka bir sevilen rekreasyon alanı olan Baklabostan Tabiat Parkı, Safranbolu’ya yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bölgenin sevilen trekking parkurlarından biri olan ve Bulak Mencilis Mağarası yürüyüşlerinin de sevilen adresleri arasında yer alan tabiat park, 37 hektarlık büyük bir yeşil alanı kapsıyor.

El değmemiş ormanlar arasında uzanan parkurlarının yanı sıra doğanın her tonunu görebileceğiniz seyir teraslarıyla da çok ilgi gören Baklabostan Tabiat Parkı’nın huzurlu atmosferinde mesire alanlarında piknik yapabilir, kır bahçelerinde tertemiz havada hafta sonu kahvaltıları yapabilir; irili ufaklı şelaleler, buz gibi akan dereler ve endemik bitki türleri arasında dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

35- Safranbolu Kent Ormanı

Safranbolu Kent Ormanı

İlçe merkezinden 10-15 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz en güzel yeşil olanlardan biri olan Safranbolu Kent Ormanı, bölgenin zengin doğal güzelliklerini görmek için ideal bir gezi alanı. Temiz havada doğa yürüyüşlerine çıkabileceğiniz veya bisiklet kiralayarak keşfe çıkabileceğiniz kent ormanı, özellikle sıcak yaz günlerinde çam ormanları arasında sıralanan mesire alanlarıyla çok ilgi görüyor. Hafta sonu kahvaltıları yapabileceğiniz kır bahçeleri, çardaklar, dinlenme ve çocuk oyun alanları gibi imkanlar da sağlanan Safranbolu Kent Ormanı’na ilçenin tarihi hazinelerini gezdikten sonra yorgunluk atmak için uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

36- Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Hem tarih ve kültür meraklıları hem de doğa tutkunları için adeta bir cennet olan Safranbolu’dan 1 saatlik bir yolculukla ulaşabileceğinizi Çitdere Tabiat Koruma Alanı, 721 hektarlık devasa bir alanı kapsıyor. Bakir doğal güzelliği ile Türkiye’nin en önemli yeşil alanlarından biri olan ve nadir yaban kedileri gibi onlarca vahşi hayvana ev sahipliği yapan Çitrede’yi karaçam, selvi ve ıhlamur gibi ağaçlar altında uzanan iyi düzenlenmiş yürüyüş yollarıyla keşfe çıkabilirsiniz. Seyir terasları ve mesire alanları gibi olanaklarla da bulabileceğimiz Çitdere Tabiat Koruma Alanı, bitki ve vahşi yaşam çeşitliliğiyle doğa fotoğrafları çekmek için sadece Safranbolu’nun, Türkiye’nin de en özel noktalardan biri.

Konum Linki

37- Safranbolu Tabakhane Müzesi

Uzun tarihinde 200’e yakın tabakhaneye ev sahipliği yapan Safranbolu’da müze haline getirilen 800 yıllık bir tabakhaneyi de gezme şansı bulabilirsiniz. Otantik atmosferini koruyan deri atölyesinin yöresel dekorasyonlarla süslü odalarında keyifli bir mola verebilir ve deri üretiminde kullanılan yüzlerce yıllık aletleri inceleyebilirsiniz. Yıl boyu pek çok kültürel ve sanatsal etkinliğe de ev sahipliği yapan Safranbolu Tabakhane Müzesi’ne ismini verdiği Aşağı Tabakhane Sokak üzerinde kısa bir yürüyüşle ulaşabilir ve haftanın her günü 10:00 ile 21:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

38- Safranbolu Lütfiye Camii

Lütfiye Cami

Halk arasında Kaçak Camii olarak da bilinen Lütfiye Camii, 130 yıldan fazla zamandır hizmet veren etkileyici tarihi hazinelerimizden biri. Çarpıcı taş mimarisi ile dikkat çeken tarihi caminin ilginç bir de hikayesi var. Halk arasında anlatılan hikayeleri göre caminin inşaatı bittikten sonra ilçenin önemli su kaynaklarından biri kesilir ve cami halk tarafından Kaçak Camii olarak anılmaya başlar. Safranbolu’nun diğer tarihi camilerinden farklı bir mimari tarzla tasarlanan ve mimari güzelliğini günümüzde de korumayı Safranbolu Lütfiye Camii’ne kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

39- Karabük Şehir Parkı

Safranbolu’da her saat bulabileceğiniz minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz Karabük Şehir Parkı, kalabalık ve gürültüden uzakta dinlendirici bir mola vermek için gidebileceğiniz ideal yerlerden biri. 21 metrekarelik bir yeşil alan üzerine inşa edilen şehir parkında 30 metrekarelik biyolojik gölet, 6 metre yükseklikten dökülen şelaleler, dinlenme alanları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve mesire alanları gibi pek çok bölüm bulunuyor. 3500’den fazla bitki ve çiçeğe ev sahipliği yapan, 2,5 kilometre yürüyüş parkurlarında hafta sonu sporları yapabileceğiniz Karabük Şehir Parkı’nın 80 kamelyasında da özellikle bahar ve kış aylarında büyüleyici kar manzaraları arasında unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

40- Safranbolu Kalesi

Günümüze az bir bölümü sağlam kalmayı başaran Safranbolu Kalesi, Bizans döneminde ilçeye hakim yüksek bir tepeye inşa edilmiş bir tarihi hazine. Hükümet Konağı ve Safranbolu Tarihi Saat Kulesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan halk arasında Dadybra Kalesi olarak da bilinen Safranbolu Kalesi, 20 metre yükseklikten sunduğu panoramik Safranbolu manzaraları ve yeni keşfedilen gizli tünelleri için de sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

41- Çamtarla Mesire Alanı

Çamtarla Mesire Alanı

Çevresi doğal güzelliklerle çevrili Safranbolu’da çok sevilen doğaya kaçış alanlarından biri de özellikle hafta sonları ve yaz sıcaklarında ailelerle dolan Çamtarla Mesire Alanı. İsmini aldığı yemyeşil çam ormanları arasında uzanan mesire alanları, yürüyüş parkurları, koşu yolları ve tertemiz havada kahvaltı yapabileceğiniz kır bahçeleriyle çok ilgi gören Çamtarla Mesire Alanı’nda modern dünyanın karmaşasından uzakta çocuklarınızla doğayla iç içe keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Zengin bitki ve vahşi yaşam çeşitliliğinden dolayı doğa koruma alanı olarak da korunan Çamtarla’nın seyir teraslarında harika fotoğraflar çekebilir ve sessiz ortamda kamp alanlarında çadırınızı kurarak birkaç gün dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

42- İzzet Mehmet Paşa Camii

İzzet Mehmet Paşa Camii

Safranbolulu olan Osmanlı sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından 1743 yılında inşa ettirilen İzzet Mehmet Paşa Camii, Safranbolu Eski Çarşı’sını gezerken karşınıza çıkacak tarihi hazinelerimizden bir diğeri. İlginç bir mimari yapısı olan cami, İstanbul’daki Nuruosmaniye Camii’nin küçük bir kopyası olarak tasarlanmış.

6 yılda inşa edilen ve 18. yüzyıl Osmanlı dönemi mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan İzzet Mehmet Paşa Camii; 3. Selim’in tuğrası yer aldığı mihrabı, çarpıcı geometrik ve bitki motifleriyle süslü iç dekorasyonları ile görülmeye değer güzellikte. Kesme taşlarla inşa edilen ve mimarisi günümüze kadar sağlam kalmış caminin hemen yanında kütüphane, külliye, tarihi çeşmeler ve vakıf dükkanları da sıralanıyor.

Konum Linki

43- Karabük Kent Ormanı

Karabük Kent Ormanı

Karabük ve Safranbolu’nun en sevilen rekreasyon alanlarından biri olan Karabük Kent Ormanı’na minibüslerle yaklaşık 15-20 dakikalık bir yolculukla ulaşım sağlayabilirsiniz. El değmemiş bakir doğal güzellikler içinde keyifli zaman geçirebileceğiniz çok özel noktalardan biri olan ve turizm olanaklarının geliştiği kent ormanında yürüyüş, koşu ve bisiklet yollarının yanı sıra donanımlı mesire ve kamp alanları da bulabilirsiniz. Organik ürünlerle kahvaltılar sunan kır bahçeleri ve restoranlarında yorgunluk atarak yöresel lezzetler tadabileceğiniz Karabük Kent Ormanı, yaz aylarında hafta sonları hem Karabük halkı hem de turistlerle oldukça hareketli.

Konum Linki

44- Çamlık Tabiat Parkı

Çamlık Tabiat Parkı

Günümüze kadar bozulmadan kalmış tarihi atmosferi ve etkileyici konaklarıyla ünlü Safranbolu’nun çevresi yemyeşil tabiat cennetleri ile sarılı. Yaz günlerinde ve hafta sonları doğa ile baş başa zaman geçirebileceğiniz Çamlık Tabiat Parkı ise ilçe merkezine 9 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda yer alıyor.

15 hektardan daha büyük bir alanı kapsayan tabiat parkının gürgen, kestane, meşe, kızılçam ve karaçam ağaçları arasında uzanan düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında tertemiz havada spor yapabilir, çam ormanları içinde uzanan mesire alanlarımda ise hafta sonları piknik yaparak yenilenebilirsiniz. Kış aylarında sunduğu büyüleyici kar manzaraları için de çok ziyaret edilen Çamlık Tabiat Parkı’nda ilkbahar ve sonbahar aylarında ise yeşilin her tonunu görebilirsiniz.

Konum Linki

45- Safranbolu Ulu Camii

Safranbolu’nun en ilginç ve günümüze kadar gizemini koruyan tarihi yapılarından biri olan Safranbolu Ulu Camii, Cumhuriyet Caddesi üzerinde hemen dikkatini çekecek bir yapı. Eski bir Rum mahallesinde yer alan 1872 yılı yapımı Aziz Stefan Kilisesi’nin camiye çevrilmesiyle hizmete başlayan Safranbolu Ulu Camii, ilçedeki kiliseden camiye çevrilmiş iki yapıdan biri olmasıyla da dikkat çekiyor. 1956 yılında camiye çevrilen ve hem kilise hem de Osmanlı cami mimari özelliklerini bir arada görebileceğiniz etkileyici yapı, 2014 yılında aslına uygun olarak restore de edildi.

Konum Linki

46- Kazdağlı Camii

Kazdağlı Camisi

Büyüleyici konaklarının yanı sıra tarihi camileriyle de tarih, kültür ve inanç turlarının ana merkezlerinden biri olan Safranbolu’da Eski Çarşı girişinde yer alan Kazdağlı Camii’ne de mutlaka uğramalısınız. 1779 yılında Kazdağlı Mehmet Ağa tarafından inşa ettirilen ve ismini de buraları etkileyici yapı, kare planlı olarak inşa edilmiş. Etkileyici kubbesi, aynalı tonozlarla örtülü mihrap ve minberiyle dikkat çeken tek şerefeli Kazdağlı Camii, asırlardır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Aslına uygun olarak 2004 yılında restore edilen caminin dini motiflerle süslü iç mekanlarını inceleyebilir ve huzurlu bahçesinde güzel bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

47- Evlilik Ormanı

Safranbolu Evlilik Ormanı

Safranbolu’da tarih gezilerinden sonra doğal güzellikler ve tertemiz havada yorgunluk atabileceğiniz başka bir sevilen yer de 20 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Evlilik Ormanı. Çam ve meşe ormanlarıyla süslü büyüleyici güzelliği ile dikkat çeken ve bahar aylarında sunduğu romantik manzaralarıyla ünlü Evlilik Ormanı’nın mesire alanları ve yürüyüş parkurları da çok ilgi görüyor. Kış aylarında bembeyaz manzaralar arasında kar yürüyüşlerine çıkabileceğiniz Evlilik Ormanı, hem Safranbolu hem de Karabük merkezinden kolay ulaşılabilir olduğu için özellikle yaz ayları ve hafta sonları oldukça hareketli.

Konum Linki

48- Yazıköy Su Değirmeni

Yılın her mevsimi düzenlenen doğa yürüyüşleri ile keşfedebileceğiniz Yazıköy Su Değirmeni, 200 yıl önce inşa edilmiş ve günümüze kadar kalan kalmayı başarmış bir Rum mimari eseri. 1820 yılında satın alınan ve 2010 yılında restore edilerek turizme kazandırılan tarihi değirmen, buz gibi suların aktığı ve endemik bitki türleriyle çevrelenmiş derenin yanında kartpostal güzelliğinde bir manzara sunuyor.

Günümüzde taze balıklar ve geleneksel Safranbolu lezzetleri tadabileceğiniz bir restoran olarak hizmet veren Yazıköy Su Değirmeni’nde bölgenin el değmemiş doğal güzelliklerini gezdikten sonra keyifli bir mola verebilir, hem ahşap mimarili değirmenin hem de altında akan derenin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

49- Anadolu Minyatür Saat Kuleleri Müzesi

Hem tarih ve kültür meraklıları hem de çocuklu ailelerin mutlaka uğraması gereken Safranbolu açık hava müzelerinden biri de Anadolu Minyatür Saat Kuleleri Müzesi. Safranbolu, Balıkesir, Erzurum, Saraybosna, Adana, Samsun, Dolmabahçe, Şanlıurfa, Antalya, İzmir, İzmit ve Göynük gibi yerlerin simgesel saat kulelerinin minyatür örneklerini bir arada görebileceğiniz sergi alanıyla dikkat çeken müzede birbirinden güzel saat kuleleri arasında harika fotoğraflar çekebilirsiniz. 1 veya 3 metre arasında yüksekliklerde tasarlanmış saat kulelerinin manzaralarını sunan kır bahçelerinde de çayınızı yudumlayarak keyifli bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

50- Yeniyapı Orman Park

Yenikapı orman park

Safranbolu merkezinden 15-20 dakikalık kısa bir yolculukla kolaylıkla ulaşabileceğiniz başka bir sevilen rekreasyon alanı da Yenikapı Orman Park. Sık çam ormanlar içinde akan dereler üstüne inşa edilmiş ahşap köprüleri, iyi düzenlenmiş trekking parkurları, mesire alanları ve donanımlı kamp alanları ile dikkat çeken orman parkı, özellikle yaz aylarında serin havadan doğal güzelliklerin tadını çıkarmak isteyenler tarafından ziyaret ediliyor. İçerisinde organik kahvaltılar ve yöresel yemekler tadabileceğiniz kır bahçeleri gibi imkanlar da bulabileceğiniz Yenikapı Orman Park, Safranbolu’nun tarihi hazinelerini gezdikten sonra doğada yorgunluk atmak için en yakın yeşil alanlardan biri.
Kaynak: www.enuygun.com

Konum Linki

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Zonguldak’ta elektrik akımına kapılan 2 işçi yaralandı

Gündem Yayın: 13.06.2024 08:52
İhlas Haber Ajansı
Zonguldak’ta elektrik akımına kapılan 2 işçi yaralandı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde elektrik akımına kapılan 2 kişi yaralandı.

Gülüç beldesinde Shell firmasına ait akaryakıt istasyonunun tavan kısmının bakım ve onarımını yapan işçiler Savaş T. ve Müslüm Y. yüksek elektrik akımına kapıldı. Durumun 112 Acil Servis’e ihbar edilmesi üzerine olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Yüksek gerilim hattına değen iki işçi, itfaiye aracının vinciyle istasyonun çatısından indirilerek, bölgede kesilen elektrik hatlarının ardından sağlık ekiplerine teslim edildi. Savaş T.’nin vücudunun belli bölgelerinde yanıklar oluştuğu öğrenildi. İki işçinin hastanedeki tedavisi sürüyor.

Olay nedeniyle bölgede elektrik kesintisi yaşandı.

Paylaş: