Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Safranbolu Turuncu Dergisinde

Safranbolu Yayın: 15.04.2015 11:37
Safranbolu Turuncu Dergisinde

Turuncu Dergisi 12 yıllık yayım serüveninde edindiği tecrübe ile “Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım” diyerek, Kadın ve Yaşam Dergisi içeriğiyle, tasarımıyla ama en çok da yaklaşımıyla farkını ortaya koymaya devam ediyor. Her ay farklı bir konuyu derinlemesine ele alan Turuncu Dergisi Nisan sayısında Safranbolu’ya geniş yer verdi.
Nisan sayısında Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ile yapılan röportaja da yer verilen dergide Başkan Aksoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Safranbolu ziyaretlerinin yanı sıra Safranbolu’nun mimari özelliklerini, tarihini, konferansları, festivali ve korumacılığı anlattı.
Safranbolu’nun son dönemlerde Festival, Fuar, Kongre ve Konferanslar ile adından sıkça söz ettiği dile getirilen dergide yayımlanan röportajda Başkan Aksoy, “Safranbolu’nun Anadolu’nun bir özeti olduğundan söz eden Başkan Aksoy, Tek farkı Anadolu bu değerleri kapsamlı şekilde koruyamadı. Ancak Safranbolu, değerlerini hala yaşatıyor. Bunu birazda formülleştirerek anlatmak gerekirse “ Gezdim Gördüm Deme Anadolu’yu Görmeden Safranbolu’yu “ Safranbolu’yu ayrıca şöyle özetleyebilirim. Hem insan onuruna yakışan bir hayat süren aile hayatın mahremiyetine uygun bir yaşamı mimariye aksettiren, yakın toplumla ilişkili mahalle anlayışı, ortasında camii, hanı, hamamı, ticarethaneleri ve etrafına yapılaşmış kenti ile tam bir Osmanlı şehridir. İslami yaşantıyı sadece kitapla da okumuyorsunuz. Safranbolu’da bu Osmanlı ruhunu duyuyor, görüyor ve yaşıyorsunuz” dedi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zorla alıkoyup darp etmeye tutuklama

Gündem Yayın: 13.07.2024 04:52
İhlas Haber Ajansı
Zorla alıkoyup darp etmeye tutuklama

Samsun’da bir kişiyi boş arazide zorla alıkoyup darp ve tehdit ettiği iddia edilen şahıs, polisin takibi sonucu yakalandı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Olay, Samsun’un İlkadım ilçesi Cedit Mahallesi Kadife Sokak’ta bulunan boş arazide meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, M.Ö.’yü götürdüğü boş arazide darp edip zorla alıkoyup tehdit ettiği iddia edilen M.A. (24), şikayet üzerine İlkadım İlçe Emniyet Müdürlüğü Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekiplerinin takibi sonucu yakalandı. Bugün Samsun Adliyesine sevk edilen M.A., “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaz kasten yaralama ve tehdit” suçlarından çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak Samsun T Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi.

Paylaş: