Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Safranbolu Kent Konseyi Dünya Çevre Günü Konferansı

Safranbolu Yayın: 11.06.2014 15:06

Safranbolu Kent Konseyi Çevre ve Sağlık Komisyonu tarafından düzenlenen ” Dünya Çevre Günü” Konferansı Safranbolu Halk Kütüphanesinde yapıldı.

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aslan Derin, Safranbolu Kent Konseyi Başkanı Feride Demiralp, Tarım İlçe Müdürü Çetin Ayvalık ve çok sayıda konuğun katıldığı konferans Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Katılımcıların büyük bir dikkat ve beğeni ile izlediği konferansta slay eşliğinde de çeşitli bilgiler verilirken, programda son olarak Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy söz aldı. Kendisinin her ne kadar siyasetçi olsada çevre konusunda doktora yapmış bir akademisyen olduğunu vurgulayan Başkan Aksoy, “İnsanlarımız çevreye duyarlı ancak başkaları için. Örnek verecek olursak, parkta çekirdeği yer yerlere atar, ertesi gün geldiğinde orayı pis görürse basar yaygarayı. Safranbolu’da doğal gaz var. Doğal gazı her yere götürebilecek konuma geldik çok şükür. Sokağa çıktığında temiz hava teneffüz etmek ister ancak binasına doğal gaz almayı çok fazla istemez. Yani kısaca iş çevre duyarlılığına geldiğinde, kişisel eylem yapmamız gerektiğinde biz orada yokuzdur” dedi.

Konferans Orman İşletme Müdürlüğünün katılımcılara çam fidanı takdimi ile son buldu.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dere kenarında bulundu, içinden bakın ne çıktı

Kültür Sanat Yayın: 01.10.2023 04:36
Kaynak: İHA

1. Dünya Savaşı’nda esir düştüğü kampta İngiliz subaydan fotoğrafçılığı öğrenerek dönemin fotoğraflarını çeken Ahmet İzzet Bengiboz’un atıl haldeki bin 4 adet cam negatif filmleri fotoğrafa dönüştürülerek Bolu’nun Mudurnu ilçesinde gün yüzüne çıktı.

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılında İstiklal Savaşı’nın kahramanlarından asker ve belge fotoğrafçısı Ahmet İzzet Bengiboz’un atıl haldeki bin 4 adet döneme ait cam negatif filmler fotoğrafa dönüştürülerek sergilendi.

Esir kampında fotoğrafçılığı öğrendi

1896 yılında Bolu’nun Mudurnu ilçesinde doğan Ahmet İzzet Bengiboz’un 1.Dünya Savaşı hayatının dönüm noktası oldu. 1917 yılında Filistin savunmasında, 3. Gazze muharebesinde İngilizlere esir düşen Bengiboz, Esir Kampı’nda İngiliz subaydan fotoğrafçılığı öğrendi. Kurtuluş Savaşı’nın bitmesiyle birlikte memleketi Mudurnu’ya dönen Bengiboz, fotoğrafçılığı devam ettirerek 1930’lu yıllarda Mudurnu’yu fotoğrafladı.

Dere kenarında atıl halde bulundu

Kurtuluş Savaşı’nda ve savaş sonrasında Ahmet İzzet Bengiboz’un objektifine yansıyan fotoğraflar, yıllar sonra Mudurnu’da derede bulundu. Bengiboz’un ailesi tarafından dere kenarında bulunan cam negatif filmler, Mudurnu Kaymakamlığı’na teslim edildi. Bin 4 adet cam film, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünde dijital fotoğraflara dönüştürüldü. Mudurnu ilçesinde sergiye açılan dönemin fotoğrafları yoğun ilgi gördü. 30 gün boyunca tarihi fotoğraflar, tarihi Fuat Beyler Konağı’nda sergilenecek.

Resim sergisi töreninde Ahmet İzzet Bengiboz’un torunu Mehmet Kadri Bengiboz, dedesinin esir kampı günlerini anlattı. Duygusal anlar yaşayan Kadri Bengiboz, konuşmasının sonunda gözyaşlarına hakim olamadı.

Sergiye katılan ünlü Fotoğraf Sanatçısı Coşkun Aral, bu değerli hazinelerin gün yüzüne çıkarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.