Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Safranbolu Çavuş Üzümü Tanıtıldı

Gündem Yayın: 21.09.2022 13:52
Safranbolu Çavuş Üzümü  Tanıtıldı

“Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” alan Safranbolu Çavuş Üzümü ile ilgili Safranbolu Yazı Köyünde tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Etkinlikte bir konuşma yapan Vali Fuat Gürel çok güzel ve anlamlı bir etkinlik için bir araya gelindiğini ifade ederek, “Bölgemizin en önemli değerlerinden biri olan çavuş üzümünün coğrafi işaret tescil belgesinin alınması ile ilgili sevincimizi paylaşmak, sizlerle bu sevincimizi duyurmak adına buradayız. Ormanların yoğun olduğu bir bölgedeyiz bunun dışında kalan arazilerin tarım arazisi olarak verimli bir şekilde kullanılması lazım, yani %71 ormanlarla kaplı bir bölgede tarım arazilerinin çok fazla olmadığını tabii söyleyebiliriz.

Geçmişte atalarımız dedelerimiz çokta güzel tarım arazilerini verimli bir şekilde kullanarak çok önemli ürünler yetiştirmişler, Çavuş Üzümü bunlardan bir tanesi, maniye domatesi diğeri, Safranbolu’muzun ismini aldığı Safran ürünü bir diğeri, burada sayamadığım birçok ürün var. Tarım Müdürlüğümüz tarafından çok önemli bir proje hayata geçirildi “Ata Tohumu Ata Toprağında” ismi ile çok önemli bir proje, bu proje kapsamında yöremizde büyük öneme haiz ürünlerin geleceğe taşınması gereken, yöremizin özelliklerini taşıyan bu ürünlerin tespiti, tescili ve geleceğe taşınması sağlanıyor. Bütün dünyada yöresel ürünler, yerel kaynaklar çok önemlidir, bunun için tohum bankaları kuruluyor, ülkemizde de bu yönde çalışmalar var. Karabük’ümüzde de bunun alt yapısı oluşturuluyor, inşallah bu ürünleri bozulmadan geleceğe taşıyacağız.

Elbette bir ürünün ön plana çıkarılması, coğrafi işaret tescili alması yetmiyor, ürünün yapısını bozan, geleceğe taşınmasında sıkıntılara yol açan bir kısım gelişmeler var, bununla ilgili tedbirlerin alınması lazım. Bir ürün coğrafi işaret tescili aldıktan sonra artık onun kontrolü, üretimi, denetimi ve geleceğe taşınması ile ilgili bir kontrol mekanizmasının da kurulması gerekir. Onun için arkadaşlarımızdan ricamız bu ürünlerimizin belli bir belge karşılığında pazarlara sunulması ve onun tescilli olduğunu bir şekilde alıcıya da göstermemiz lazım, bu lokumda da böyle, safranda da böyle, maniya domatesinde ve üzümde de bunu böyle yapmamız lazım, aksi takdirde bizim ürünümüz bozularak geleceğe taşınır ki hiç bir önemi kalmaz.

Yöremiz esasen turizmle geçiniyor, kültür varlıklarının ön planda olduğu bir şehirde turizm değerli, artık dünyada ön plana çıkan tarım ürünlerinin turizm maksatlı kullanılması gerekiyor. Bunu safran ekiminde, safran hasadında yaşıyoruz, artık bunu maniya domatesinde, çavuş üzümünde de göstermemiz gerekiyor. İnşallah bundan sonraki süreçlerde hasat dönemlerinde özellikle yöremize gelen misafirlerimizle bu hasatları yapabilirsek oradan da bir ekonomik gelir elde ederiz, bir taraftan turizmi çeşitlendirmiş oluruz diğer taraftan ürünlerimizin korunması sağlanarak yöremize gelen misafir sayısını artırmış olur aynı zamanda diğer yerlere örnek oluruz.

Tarım Müdürlüğümüzün Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte Cam Teras bölgesinde düzenlediği bir bahçe bulunuyor “Lavanta Kokulu Safran Bahçesi” önemli bir proje, inşallah önümüzdeki senelerde ön plana çıkacak ve o bölgeyi ziyaret eden insanların beğenisine sunulmuş olacak. Orman İşletme Müdürlüğümüzün Bartın yolu üzerinde Aromatik Bitkiler Bahçesi var, oda önemli başka bir değerimiz, yani tarımın turizmde kullanılması ile ilgili güzel örnekler inşallah yöremiz bir taraftan turizmle gelişirken diğer taraftan tarımını geliştirecek.

Bin dönüm üzerinde bağımız var, aslında bölgemizde bağcılığın da geliştirilmesi gerekir, geçmişte bu bölge bağcılığı ile ön plana çıkan bir bölge ama zamanla özellikle köylerden kentlere göçle birlikte bir azalma söz konusu fakat pandemi dönemi ile şunu gördük insanlar büyük şehirlerde mutlu değiller, köylerine yörelerine dönmek istiyorlar. İl Genel Meclis Başkanımızla görüştük bağ yapmak isteyenlere İl Özel İdaresi kaynaklarından da destek verebiliriz, inşallah yöremizde atıl kalan arazilerimizi tarıma kazandırmak için her türlü desteği vermeye hazırız.

Çavuş Üzümünün tescil almasından dolayı hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum, yöremize bereket getirmesini diliyorum. Bu etkinliği düzenleyen başta Safranbolu Kaymakamlığımız olmak üzere İl Tarım Müdürlüğümüze, İlçe Tarım Müdürlüğümüz ve ekibine ve ev sahibimiz Yazı Köy Muhtarımıza ve ekibini de ayrıca teşekkür ediyorum. Sabah bizleri misafir eden Emine Teyzemize ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinliğe Vali Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel’in yanı sıra Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Garip Gümüş, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, Safranbolu Belediye Başkan Vekili Halil Bakkal, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. (Nurettin Acar)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Avcı, “Kamuda istihdam edilen şehit madenci sayısı 496’ya ulaştı”

Zonguldak Yayın: 01.10.2023 04:48
Kaynak: İHA
Avcı, “Kamuda istihdam edilen şehit madenci sayısı 496’ya ulaştı”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı kamuda, şehit madenci yakınlarının istihdam edilmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Vekil Avcı yaptığı açıklamada kamuda istihdam edilen şehit madenci yakınını sayısının 496’ya ulaştığını ifade ederken, işlemleri devam eden 255 kişinin ise kısa sürede iş başı yapacağını ifade etti. Avcı açıklamasında şöyle dedi:

“Bilindiği üzere; hükümetimiz tarafından getirilen yasal düzenleme ile birlikte; yer altı kömür madenlerinde bugüne kadar yaşanan kazalarda yaşamlarını yitiren madenci kardeşlerimizin yakınlarına bir kişilik istihdam hakkı tanınmıştı. Hayatını kaybeden kişinin yakınlarından biri kamuda sürekli işçi olarak iş başı yapmasına ilişkin süreç hızla devam ediyoruz Düzenlemeye göre; istihdam hakkından sırasıyla ölen madencinin eş ve çocuklarından birisi, eşi ve çocuğu yoksa kardeşlerinden biri yararlanıyor. Düzenlemenin Resmi Gazete ’de yayınlanması ile birlikte; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları, Bakanlığımız yakın takipleri ile alımlar devam ediyor. Zonguldak, Bartın ve Karabük’te yapılan başvurular neticesinde; 21 Eylül 2023 tarihi itibari ile 496 şehit madenci yakını kamuda iş başı yaptı. Başvuru süreci devam eden 255 kardeşimizde kısa sürede inşallah iş başı yapacaklar. Önemle belirtmek istiyorum ki; her daim minnet duyacağımız şehit madencilerimizi hiçbir zaman unutmayacağız. Bu vesileyle, tüm şehit madencilerimizi tekraren minnetle yâd ediyorum, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Aziz hatıraları daima yaşayacak. Mekânları cennet olsun. Cumamız mübarek, Allah’ın rahmet, bereketi üzerimize olsun.”