Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Rize’nin yeni valisi İhsan Selim Baydaş ayağının tozu ile yatırımları yerinde inceledi

Ekonomi Yayın: 19.08.2023 20:12
Kaynak: İHA
Rize’nin yeni valisi İhsan Selim Baydaş ayağının tozu ile yatırımları yerinde inceledi

rizenin yeni valisi ihsan selim baydas ayaginin tozu ile yatirimlari yerinde inceledi 0 rhMa8DVS
Valiler Kararnamesi ile Rize Valisi olarak atanan ve 2 gün evvel misyonu devralan İhsan Selim Baydaş, ayağının tozu ile Rize’de üretimi devam eden projeleri yerinde inceleyerek bilgi aldı.

Rize’nin yeni valisi İhsan Selim Baydaş, yanında Rize Milletvekili Harun Mertoğlu, Rize Belediye Bakanı Rahmi Metin, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Ali Serkan Savaş, Vilayet Sıhhat Müdürü Mustafa Zirve ve beraberindeki grupla birlikte Rize’de üretimi devam eden projeleri yerinde inceledi.

RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeni hizmete giren acil servisi ziyaret eden Baydaş sonrasında üretimi devam eden Rize Kent Hastanesi inşaatını inceledi. Buradaki inceleme ve brifingin akabinde Rize merkezde inşaatı devam eden millet bahçesi projesi ile kentsel dönüşüm alanını da inceleyen Vali Baydaş, RTEÜ rekreasyon alanını ve akabinde, merkeze bağlı Fener Mahallesi’nde bulunan Rize Belediyesi Toplumsal Tesisleri’ni inceledi. Vali İhsan Selim Baydaş akabinde İyidere Lojistik Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Burada açıklama yapan Baydaş, projelerin sürat kesmeden devam edeceğini söyledi.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen zelzelenin akabinde herkesin gündeminin felaketten etkilenen 11 vilayet olduğunu fakat yatırımların ufak tefek aksamalarla da olsa devam ettiğinin kaydeden Rize Valisi İhsan Selim Baydaş “Ülkede bir zelzele yaşadık, sarsıntı yaşadıktan sonra da hepimiz gündemimizi o tarafa hakikat döndürdük. Görüyoruz ki işlerde devam etmeye başladı. Ufak tefek aksamalar yaşansa da ana yatırımlar hem kent merkezindeki kentsel dönüşüm hem burada gördüğümüz lojistik merkez, kent hastanesi, millet bahçesi üzere yatırımlar ülke ismine da ekonomik paha tabir eden yatırımlar. Lojistik merkez de tamamlanıp hizmete açıldıktan sonra ülke iktisadına önemli manada tesir edeceği için inşallah devam edecek, devam edeceğini de daima birlikte göreceğiz” dedi.

Güneysu Kaymakamlığı vazifesi sona erdikten sonra 2017 yılında Rize’den ayrıldıktan 6 yıl sonra Rize’ye vali olarak geldiğinde birçok şeyin değiştiğinin ve yatırımların arttığının altını çizen Baydaş “Dostların hepsi duruyor burada ancak çokça iş yapılmış. Onu çok memnuniyetle gördüm. Kent merkezini, o kentsel dönüşümü görünce çok memnun oldum. Yapılan işler, üzerine konulan işler beni çok mutlu etti. Çokta işimiz olduğunu görüyorum. Yapılan birçok iş var, takip edeceğimiz bir çok iş var” formunda konuştu.

Daha evvel Güneysu Kaymakamlığı yaptığı periyottan kente hakim olduğunu, bu nedenle de keyifli olduğunu kaydeden Vali Baydaş “Şuna seviniyorum; ‘Burası neresidir sanki? Bu iş kimindir? Bu yol nereye çıkıyor? Bu işin sorumlusu kimdir?’ diye bir niyetim yok. Az çok her yeri biliyoruz, bildiğimiz, tanıdığımız yerde çalışıyoruz. Bugün 2. Günümüz, gezmeye de o denli başladık. İnşaatları, şantiyeleri geziyoruz. Tahminen gelmek gitmek isteyecekler olacak ancak yolda karşılaşacağız” sözlerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”