Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Rektör randevu aldı, vali fotoğraf çektirdi

Bartın Yayın: 21.09.2023 12:36
İhlas Haber Ajansı

Bartın’da Gaziler Günü kutlamalarına katılan bir gazi kızının fotoğraf çektirme isteğini Vali Nurtaç Arslan kırmadı. Gazi kızının fotoğraf talebini valiye ileten Bartın Üniversitesi Rektörü Orhan Uzun’un, “Bana da dua etmeyi unutmayın, randevuyu alan benim” kelamı Vali Arslan’ı güldürdü.

Bartın’da gerçekleştirilen Gaziler Günü kutlamalarında renkli imgeler yaşandı. Sabah çelenk bırakma, hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda günün kıymetini anlatan konuşmalar yapılarak, şiirler okundu. Merasim alanında bulunan gaziler ile tek tek görüşerek ellerini öpen Dz.Kd.Alb. Erkan Şahin, sohbet ettiği gazilere bir muhtaçlıkları olup olmadığını sordu. Merasim sonunda iştirakçilere lokma ikram edilirken, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz alanda bulunan Kızılay standına geçerek kan verdi.

Program sonrasında ise protokol, merasime katılan gazi ve yakınları ile birlikte merasim alanının yakınındaki park içerisinde bulunan Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği binasına geçti. Yaya olarak dernek binasına geçen protokol, uzun mühlet gazilerle sohbet ederek, problemlerini dinledi.

Programa katılan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Vali Nurtaç Arslan’a bir gazi kızının kendisi ile fotoğraf çektirmek istediğini söyledi. Vali Arslan’ın onay vermesi üzerine ise Rektör Uzun, gazi kızını protokolün bulunduğu kısma çağırdı.

Uzun, Vali Arslan’ın gazi, kızı ve eşi ile birlikte fotoğraf çektirmesinin akabinde ise, “Bana da dua etmeyi unutmayın. Randevuyu alan benim” diye bir espri yaptı. Espriye gülen Vali Arslan da, “Rektör hocam siz de gelin. Yarın bir gün ’Rektör Hocam randevu aldı’ diyerek hatırlar” diyerek Rektör Uzun’u da fotoğraf çekilmeye davet etti. Rektör Uzun’un da yer aldığı karenin de çekilmesinin akabinde Vali Arslan, öteki gazilerle de birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Vali’nin bayrak hassasiyeti

Parkta bulunan ve tarihteki Türk devletlerinin bayrağının yer aldığı kısma giden Nurtaç Arslan, Bartın Belediye Lideri Fahri Fırıncıoğlu’na seslenerek, Türk bayraklardan birinin solduğunu ve değiştirilmesini istedi. Lider Fırıncıoğlu da, ilgili ünite amirlerine talimat vererek bayrağın değiştirilmesi talimatını verdi.

Tören alanında bulunan gaziler ile tek tek görüşerek ellerini öpen Dz.Kd.Alb. Erkan Şahin, sohbet ettiği gazilere bir gereksinimleri olup olmadığını sordu.

Öte yandan merasime Vali Arslan, Milletvekili Aldatmaz, Garnizon Kumandanı Şahin, Lider Fırıncıoğlu, Rektör Uzun’un yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Lideri Ekrem Altunok, askeri ve sivil erken, parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kurum ve daire amirleri de katıldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Zonguldak’ta 90 bin öğrenci karne sevinci yaşadı

Eğitim Yayın: 14.06.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak’ta 90 bin 660 öğrenci karne sevinci yaşandı.

İl genelinde anaokullarda 5 bin 950, ilkokullarda 29 bin 700, ortaokullarda 27 bin 410, liselerde 27 bin 600 olmak üzere toplamda 90 bin 660 öğrenci karne heyecanı yaşadı.

Zonguldak merkezde yer alan Gazi Ortaokulu’nda öğrenciler karnelerini büyük bir heyecanla aldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Ardından Okul Müdürü Tuncay Korku törende öğrencilere seslenerek, “Selçuk Bayraktar’ı, Hazarfen Ahmet Çelebi’yi, Oktay Sinanoğlu’nu, Aziz Sancar’ı, Mimar Sinan’ı örnek alın ve kendimize güvenin” dedi.

Amaçlarının Milli, manevi duyguları yüksek, ruhen ve bedenen sağlam, mutlu, sağlıklı, erdemli bireyler olarak yetiştirmek Olduğunu ifade eden Zonguldak Gazi Ortaokulu Müdürü Tuncay korku şunları söyledi:

“Türkiye yüzyılın maarif modelinde de belirttiği gibi bizim buradaki amacımız sizleri Milli, manevi duyguları yüksek, Ruhen ve bedenen sağlam, mutlu, sağlıklı, erdemli bireyler olarak yetiştirmektir. Alacağınız bilgilerle, eğitimle hayatta başarı olmaktır, başarılı hayat yaşanımı ve hayatın başarısını kazanmaktır.

Biz maneviyata çok önem veriyoruz. Değerlere çok önem veriyoruz. Biz şunu çok iyi biliyoruz. Yıllardır bilimin temelini de akan bunu yönlendiren bizim ecdadımız oldu gurur duyuyoruz.

Binlerce isim sayabilirim. Ali Kuşçu, Mimar Sinan, Harezmi, Hazarfen Ahmet Çelebi, İbn-i Sina, Oktay Sinanoğlu, o kadar sayarız Bunlar şu anda bilim varsa bunların çalışmaları ve uygulamaları sayesindedir. Yine lider olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu milletin bağrından çıkmıştır. Aziz Sancar yine bu milletin bağrından çıkmıştır. Selçuk Bayraktar şu anda destan yazıyor ülkemiz adına. Sizin ağabeyiniz olarak bize çok güzel örnek çalışmalar ve başarılar sunmuştur. Dolayısıyla biz kendimize güveneceğiz. Kendimize inanacağız. Biz bunu önceden yaptık. Bundan sonra da yapacağız.”

Önceki yıllarda bilginin çok önemli olduğunu vurgulayan Korku, şimdi ise bilgiyi taşımanın değer kazandığını söyledi. Korku, “Artık durumlar değişti. Eskiden bilgi çok önemliydi. Bilgiyi kullanan toplumlar götürüyordu. Artık bilgiyi üreten toplumlar bayrağı taşıyor. O yüzden biz bilgiyi üreteceğiz. Üretici olacağız. Neden çok çalışacağız? Çünkü sizler bir umutsunuz. Mazlum coğrafyaların umudusunuz. Herkes bizden yardım bekler. Bakın Gazze’de Filistin’de göz göre göre katliamlar oluyor. Biz şu anda lider olsaydık o katliamlar olmazdı. Oraya adaleti de merhameti de biz götürürüz. Bu sebeple herkes çok iyi çalışmalı.” dedi.

Program çeşitli spor dallarında ödüllerin verilmesinin ardından sona erdi.

Paylaş: