Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Rektör Polat “ Üniversitemiz sürekli gelişme içerisinde”

Gündem Yayın: 02.08.2017 14:16
Rektör Polat “ Üniversitemiz sürekli gelişme içerisinde”

Karabük Gazeteciler Cemiyeti  Başkanı Metin Kaya ve bazı yönetim kurulu üyeleri ile Bölgenin Sesi Gazetesi Sahibi Ahmet Gölbek  Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Refik Polat ile bir araya geldi.Basın mensupları ile bir süre sohbet eden Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Refik Polat,bu yıl ki öğrenci sayısı hedefinin 56 bin civarında olacağının belirtti

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat,  Karabük Üniversitesinin sürekli gelişme içerisinde olduğunu söyledi Karabük Gazeteciler Cemiyeti  Başkanı Metin Kaya ve bazı yönetim kurulu üyeleri ile Bölgenin Sesi Gazetesi Sahibi Ahmet Gölbek  Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Refik Polat ile bir araya geldi.Basın mensupları ile bir süre sohbet eden Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Refik Polat,Karabük Üniversitesinin sürekli olarak gelişme içinde olduğunu belirterek,bu yıl ki öğrenci sayısı hedefinin 56 bin civarında olacağının belirtti.

Kampus alanında ki öğrenci sayısını 25 bin civarında tutmak olduğunu ve geriye kalan öğrencileri İlçelere dağıtmak istediklerinin altını çizen Rektör Polat,”2015 yılında 40 binlere yakın olan öğrenci sayımız bu yıl itibarı ile 56 bin civarına yükseliyor.Tabi ki öğrenci sayımızın artmasıyla birlikte bizim de yoğun tempoda ki çalışmalarımız devam ediyor. Zaman içinde Karabük Üniversitesi Kampus alanında ki öğrenci sayımızı 25 binlerde tutup geri kalan öğrencilerimizi İlçelerimizde değerlendirmek istiyoruz. Şu anda Safranbolu İlçemizde 15 bin öğrencimiz var.Diğer İlçelerimizde ki öğrenci sayılarımızı artırmak için bazı yeni bölümler açmayı hedefliyoruz.Bu kapsamda da önümüzde ki dönemlerde 20’e yakın yeni bölüm açma çabamız olacak. Diğer yandan Üniversitemiz kampus alanı çok yakında hafriyat alanına dönecek. Bir dizi yeni yapılarla birlikte Stadyumu yeniden elden geçireceğiz.Bu çalışmalar için de önemli ölçüde bütçelere ihtiyacımız var.Bununla ilgili de Ankara’da ki ilgili bakanlıklarımızla temaslarımız sürüyor.Amacımız Karabük Üniversitesini en tepelere yükseltmek. Diş hekimliği Fakültemizi Bayır mahallede inşaatı devam eden diş hastanesi yanında ki binada faaliyete sokacağız. Benim isteğim Üniversitemizi biraz daha şehirle kucaklaştırmak.Bu bölümümüzle ilgili hocalarımızla görüşmelerimiz sürüyor.Umarım en kısa zamanda Diş hekimliği fakültemizi de hizmete almış oluruz”dedi.

 

SAFRANBOLU KAYMAKAMLIK BİNASINI İSTEDİK

Son olarak Safranbolu Kaymakamlık binası için Karabük Valisi Kemal Çeber ve Safranbolu Kaymakamı Fatih Ürkmezer ile bir dizi görüşmeleri olduğunu belirten Rektör Polat,”Safranbolu Kaymakamlık binasına çok ihtiyacımız var.Bununla ilgili sayın Valimiz ve Safranbolu kaymakamımızdan isteğimiz oldu.Umarım yeni bir Kaymakamlık binasının bulunması sonrası bize yardımcı olurlar”

 

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Yeni Samsun Müzesi açılış için gün sayıyor: En değerli 2’nci hazine, 5 bin yıllık ameliyat

Kültür Sanat Yayın: 04.12.2023 16:48
Kaynak: İHA

Türkiye’de Karun Hazinesi’nden sonra en değerli hazine olarak gösterilen Amisos Hazinesi ile 5 bin yıllık beyin ameliyatı izleri bulunan kafataslarının da sergilendiği yeni Samsun Müzesi, açılış için gün sayıyor.
Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Müzesi’nin çok önemli ve nadide tarih, kültür ve sanatsal eserlere ev sahipliği yaptığını ifade ederek, müzenin Samsun’un ve Karadeniz’in tarihi ve arkeolojik potansiyelinin yeniden keşfedilmesine de hizmet edeceğini vurguladı. Açılış için gün sayan müzenin içerisindeki eserlerin yerli ve yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekeceğini belirten Vali Tavlı, müzenin Samsun’a gelenlerin uğrak noktası olacağını vurguladı.
“Samsun Müzesi’nde son hazırlıklar tamamlanıyor, yakında ziyarete açılacak”
Müzenin yakın zamanda ziyarete açılacağını dile getiren Samsun Valisi Orhan Tavlı, “Samsun, tarihimize imza atan bir şehirdir. Aynı zamanda şehrimizdeki müzeler bu tarihimizi de hem halkımıza sunmakta, yerli ve yabancı turistlerimize anlatmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığının Samsun’a kazandırdığı Samsun Müzesi’nin inşaatı bitti. Tefrişatları yapılıyor. Son hazırlıklar tamamlanıyor. Yakın zamanda da misafirlerimizle buluşturulacak. Samsun Müzesini gezdiğimde ilimizin kadim bir şehir olarak çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını müşahede ettim. Orada sergilenen eserlerin gerçekten muhteşem olduğunu yakinen gördüm. Samsun Müzesi yerli ve yabancı turistlerle buluşmak için gün sayıyor. Açıldıktan sonra bu güzellikleri herkes görme fırsatı bulacak” dedi.
“Amisos Hazinesi” yeniden görücüye çıkıyor
Müzede yerini alan Amisos Hazinesi, Samsun’da 28 Kasım 1995 tarihinde bir inşaat kazısı sırasında bulundu. Amisos Tepesi adını alan yerde bulunan, Pontus Krallığı hanedan üyelerine ait olduğu belirlenen ve 64 parçadan oluşan hazine, Samsun Müzesi’nde yerini aldı. ‘Karun Hazinesi’nden sonra Türkiye’de bulunan en değerli hazine’ olarak nitelendirilen Amisos Hazinesi cam, madeni, pişmiş toprak, mermer ve altın olmak üzere beş kategoriye ayrılıyor. Altın eserlerin geçmişi MÖ 1. yüzyıla, diğer eserlerin geçmişi ise MÖ 4. yüzyıla dek uzandığı ifade ediliyor.
Amisos Mozaiği
Amisos Mozaiği, 1958’de Antik Amisos Kenti’nde (bugünkü işitme engelliler okulu) hafriyat çalışmaları sırasında bulundu. Müze teşhirinin orta alanında özel hazırlanmış mekana yerleştirilerek sergilenen Amisos Mozaiği, 56 m2’lik taban ölçüsüne sahip.
Anadolu’da en büyük boyutlu kafatası ameliyatı
Karadeniz Bölgesi’nin en eski ve en uzun süreli sistemli kazısı olan İkiztepe Höyüğü’nde Erken Tunç Çağı mezarlarındaki kazılarda ele geçen, hatta Anadolu’da saptanan en büyük boyutlu iyileşmiş kafatası deliği dikkat çekiyor. Yetişkin bir erkek bireyi temsil eden kafataslarındaki ameliyat deliğinde zamanla daralma olduğu ve bireyin operasyon sonrası bir süre daha yaşamına devam ettiği tespit edildi.
Müzede ayrıca 1. Abdulhamit, Kanuni Sultan Süleyman ve 1. Mahmut dönemlerine ait Osmanlı altın sikkeleri yer alıyor.
Birbirinden önemli birçok eserin yer aldığı Samsun Müzesi, resmi açılış için gün sayıyor.