Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Toplantısı Yapıldı

Gündem Yayın: 21.09.2022 13:56
Yazar:
Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Toplantısı Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonu Toplantısı İl Millî Eğitim Müdürü  Nevzat Akbaş başkanlığında Müdürlüğün Toplantı Salonunda  gerçekleştirildi. Toplantıya Şube Müdürü İsmail Özden ve komisyon üyeleri katıldı.

Şube Müdürü İsmail Özden açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda; 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerinde yapılabilecek çalışmalar, Psikososyal Müdahale Hizmetleri, Mesleki Rehberlik Faaliyetleri, Rehberlik alanında uygulanacak ve uygulanan çalışmalar, Madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıkların önlenmesine yönelik yapılacak çalışmalar, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetlerinin yürütülmesinde dikkat edilecek hususlar, Yerel hedef olarak belirlenen “Zaman Yönetimi” konusunun eğitim kurumlarında planlı, standart ve sürdürülebilir olarak yürütülmesi, Eğitim kurumlarının rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerine ilişkin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda aile, öğrenci, öğretmen, yönetici ve diğer kamu personeline yönelik yürütülecek etkinliklerin planlanması, Rehber öğretmen/psikolojik danışmanı olmayan eğitim kurumlarında rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin yürütülmesi için alınacak tedbirler, İlin ihtiyacına yönelik düzenlenecek rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerine ilişkin mahalli hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını belirlenmesi konuları ele alındı.

Gündem maddelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, yapılan bu toplantının çok önemli ve değerli olduğunu belirterek, komisyon üyelerine Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri alanında yapılan bütün çalışmaları sonuç haline getirerek rapor hazırlamaları noktasında talimat verdi.

“OKUL YÖNETİMİNE EN BÜYÜK DESTEK VERECEK OLAN REHBERLİK ÖĞRETMENLERDİR.”

Eğitim öğretim faaliyetlerinde Rehberlik Öğretmenlerinin çok büyük öneme sahip olduklarını kaydeden Akbaş, ” İlimiz genelinde toplamda 99 Rehberlik Öğretmenimiz bulunmaktadır.  Bu sayı her bir çocuğumuza dokunmak, sosyal, duygusal, akademik ve kariyer gelişimlerini desteklemek, onları takip etmek için yeterlidir. Bu bağlamda okullarımızda rehberlik öğretmenlerimiz sürekli sahada olmalı. Olası olayları önceden müdahale etme imkânı bulmalıdır. Olayı kriz dönüştürmeden önlemeli ve  risk yönetmeliyiz. Çünkü risk yönetmek çok daha kolaydır.

Biz sizlere güveniyoruz. Sizlerin düşüncelerini önemsiyoruz. Bu toplantıda alınacak kararlar eğitim kalitemizi daha da artıracaktır. Yapılan toplantıların ve alınan kararlar ile ürettiğimiz stratejilerle geçtiğimiz dönemde biliyorsunuz ki LGS ve YKS’de önemli başarılara imza attık. İnşallah bu yıl da aynı azim ve kararlılıkla başarılarımızı daha da artıracağız.

Bu düşünceler ile, özverili ve fedakarca çalışmalarınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum” dedi.  (Halil Kızılyer)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Düğünde maganda kurşunuyla hayatını kaybetmişti, o anların görüntüleri ortaya çıktı

Gündem Yayın: 28.02.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı

Amasya’da emekli uzman çavuşun bir düğünde maganda kurşunuyla hayatını kaybettiği olayın görüntüleri ortaya çıktı. Düğünde gelin ve damadın da aralarında olduğu şahısların silahlarla havaya ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı.
Kuzgeçe köyünde 3 Haziran 2023 tarihinde bir düğünde magandanın silahından çıkan kurşunun isabet ettiği emekli uzman çavuş Mehmet Çelik (53) ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Olay anına ilişkin kamera görüntüleri ortaya çıktı. Düğün sırasında gelin ve damadın da aralarında olduğu şahısların silahlarla havaya ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı. Çelik’in maganda kurşunuyla vurulmasının ardından çevredekilerin panikle koştuğu görüldü.
Mehmet Çelik’in eşi Melahat Çelik, olayla ilgili gözaltına alınan Sıdkı Ç.’nin 2 ay cezaevinde kalmasının ardından bir sonraki duruşmaya kadar ev hapsiyle cezalandırıldığını söyledi. 8 Mart’taki duruşma öncesi açıklamalarda bulunan acılı eş Melahat Çelik, “Bu görüntüler cinayete davetiye çıkardı. Ama kimse dur, sus demedi. Sanki çatışma varmış gibi silahlar atıldı. Gelin, damat, herkes silah attı. Muhtar ‘siz ne yapıyorsunuz?’ demedi. Eşimin ölümüne sebep olan herkesten şikayetçiyim. En kısa zamanda adaletin yerini bulmasını istiyorum” diye konuştu.