Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Toplantısı Yapıldı

Gündem Yayın: 21.09.2022 13:56
Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Toplantısı Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonu Toplantısı İl Millî Eğitim Müdürü  Nevzat Akbaş başkanlığında Müdürlüğün Toplantı Salonunda  gerçekleştirildi. Toplantıya Şube Müdürü İsmail Özden ve komisyon üyeleri katıldı.

Şube Müdürü İsmail Özden açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda; 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerinde yapılabilecek çalışmalar, Psikososyal Müdahale Hizmetleri, Mesleki Rehberlik Faaliyetleri, Rehberlik alanında uygulanacak ve uygulanan çalışmalar, Madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıkların önlenmesine yönelik yapılacak çalışmalar, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetlerinin yürütülmesinde dikkat edilecek hususlar, Yerel hedef olarak belirlenen “Zaman Yönetimi” konusunun eğitim kurumlarında planlı, standart ve sürdürülebilir olarak yürütülmesi, Eğitim kurumlarının rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerine ilişkin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda aile, öğrenci, öğretmen, yönetici ve diğer kamu personeline yönelik yürütülecek etkinliklerin planlanması, Rehber öğretmen/psikolojik danışmanı olmayan eğitim kurumlarında rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin yürütülmesi için alınacak tedbirler, İlin ihtiyacına yönelik düzenlenecek rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerine ilişkin mahalli hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını belirlenmesi konuları ele alındı.

Gündem maddelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, yapılan bu toplantının çok önemli ve değerli olduğunu belirterek, komisyon üyelerine Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri alanında yapılan bütün çalışmaları sonuç haline getirerek rapor hazırlamaları noktasında talimat verdi.

“OKUL YÖNETİMİNE EN BÜYÜK DESTEK VERECEK OLAN REHBERLİK ÖĞRETMENLERDİR.”

Eğitim öğretim faaliyetlerinde Rehberlik Öğretmenlerinin çok büyük öneme sahip olduklarını kaydeden Akbaş, ” İlimiz genelinde toplamda 99 Rehberlik Öğretmenimiz bulunmaktadır.  Bu sayı her bir çocuğumuza dokunmak, sosyal, duygusal, akademik ve kariyer gelişimlerini desteklemek, onları takip etmek için yeterlidir. Bu bağlamda okullarımızda rehberlik öğretmenlerimiz sürekli sahada olmalı. Olası olayları önceden müdahale etme imkânı bulmalıdır. Olayı kriz dönüştürmeden önlemeli ve  risk yönetmeliyiz. Çünkü risk yönetmek çok daha kolaydır.

Biz sizlere güveniyoruz. Sizlerin düşüncelerini önemsiyoruz. Bu toplantıda alınacak kararlar eğitim kalitemizi daha da artıracaktır. Yapılan toplantıların ve alınan kararlar ile ürettiğimiz stratejilerle geçtiğimiz dönemde biliyorsunuz ki LGS ve YKS’de önemli başarılara imza attık. İnşallah bu yıl da aynı azim ve kararlılıkla başarılarımızı daha da artıracağız.

Bu düşünceler ile, özverili ve fedakarca çalışmalarınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum” dedi.  (Halil Kızılyer)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Dünya Yayın: 03.12.2023 08:36
Kaynak: İHA
Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda bulunan derelerde nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi.

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda, Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli yok olma tehdidine yakın kategorisinde değerlendirilen su samuru görüntülendi. Dere kenarında yiyecek arayan 4 su samurunu vatandaş cep telefonlarıyla görüntüledi. Nesli tükenmekte olan su samurları geçtiğimiz günlerde Gölcük’te de görüntülenmişti. Çekilen yeni görüntülerde ise su samurlarının Abant Deresinde yiyecek aradıkları anlar yer aldı.

Paylaş: