Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Özel İdari’nin asfaltlama çalışmaları devam ediyor

Kastamonu Yayın: 27.07.2016 07:22
Yazar:
Özel İdari’nin asfaltlama çalışmaları devam ediyor

KASTAMONU İl Özel İdaresinin Daday ilçesinde yapmış olduğu asfaltlama çalışmaları tamamlandı. Daday’daki asfalt ekibinin çalışmalarını Vali Mesut Yıldırım inceledi. Vali Yıldırım’a, Daday İlçe Kaymakamı Süleyman Polat, Kastamonu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkçı ile İl Özel İdaresi Yol Ulaşım Müdürü İbrahim Sağlık ile diğer yetkililer eşlik etti. Vali Yıldırım, yetkililerden yürütülen asfaltlama çalışmaları hakkında bilgi aldı. Vali Yıldırım, Daday ilçesinde Uzbanlar yolu ile ilçede ve il genelinde yürütülen asfaltlama çalışmalarıyla ilgili memnuniyetini dile getirerek, Uzbanlar Yolunun 4. kilometrelik yol kısmını yerinde inceledi. Vali Yıldırım, Kastamonu’da İl Özel İdaresi bünyesinde yürütülen asfaltlama çalışmalarında yer alan ekiplere teşekkür etti. Kastamonu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan da, “2016 yılı yatırım programında Özel İdaresi, kendi öz yatırım programı ile KÖYDES yatırım programında yer alan yaklaşık bin 200 kilometrelik 2. kat asfalt programını öngörülemeyen bir problem çıkmadığı taktirde tamamlanacak” dedi. Karahasan, bu çok büyük ve önemli hedefe ulaşabilmek için gereken tüm tedbirlerin alındığını ve üçüncü asfaltlama ekibinin de kurulduğunu ve en kısa sürede sahada çalışmalara başlayacağın açıkladı.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tarak yerine elbise fırçası kullanıyor

Kültür Sanat Yayın: 21.04.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Bartın’da 14 metrekare alana sahip dükkanına kurduğu torna tezgahlarında ağacı oyarak şekil veren Devlet Sanatçısı Ali Rıza Vatandaşlar, iş yerinde ise tarak yerine elbise fırçası kullanıyor. Ali Rıza Vatandaşlar saç, bıyık ve kaşlarına ise elbise fırçası ile şekil veriyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan 14 metrekare alana sahip dükkanında ağacı oyarak, bardak, tabak, kül tablası, havan ve hediyelik hayvan figürleri gibi çeşitli sanat eserlerine dönüştüren 65 Ali Rıza Vatandaşlar, yaptığı ürünleri ise aynı dükkanda sergileyerek satışa çıkarıyor. Kültür Bakanlı Devlet Sanatçısı unvanı da bulunan Ali Rıza Vatandaşlar, tarak yerine ise elbise fırçası kullanıyor. Ağacı sanat eserlerine dönüştürürken toz ve talaş içerisinde kalan ağaç ustası Vatandaşlar, saç, bıyık ve kaşlarına elbise fırçası ile şekil veriyor. Vatandaşlar, iş yerine her müşteri geldiğinde ise kesme, oyma gibi işlemini yarıda bırakarak hemen fırça ile yüzünü, saç, bıyık ve kaşlarına yapışan talaş ile tozdan temizliyor. Ardından müşterisi ile ilgilenen Vatandaşlar, müşterisini uğurladıktan sonra sanatına devam ediyor.

Eserlerinde insan hayatını tehlikeye sokacak vernik gibi kimyasal maddeler kullanmadığı belirten Vatandaşlar, mesleğin en kötü yanının ise sürekli toz ve talaşa maruz kalmak olduğunu kaydetti. Sürekli öksürük ve hapşırma ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Vatandaşlar, ’’Bir kaç kez doktora gidip, ciğerlerimin durumuna baktırdım. Çok şükür şimdilik sağlam gözüyor’’ diye konuştu.

Tarak yerine elbise fırçası kullanmak zorunda olduğunu anlatan Vatandaşlar, mecbur fırçayı yüzüme süreceğim. Benim gözümde şuan toz var. Gözlük taksan da olmuyor, toz giriyor. Fırçayla temizler, birazdan da yıkarız. Toz gider. Ben fırçayı kolay buldum. Hemen onla tarıyorum. Zaten saç da kalmadı. İllaki gözlerimin altı, kaşlarda, kirpikler toz oluyor. Fırça çıkarır bu tozu ve talaşı. Daha sonra da yıkarsın, geçer gider’’ diye konuştu.

Mesleği babasından öğrendiğini belirten Vatandaşlar, babasının 4.5 yılda 3 ayrı mesleği öğrendiğini, kendisinin ise anahtar çekimi, çilingirlik, ağaç oyma, gözlük, çakmak tamiri, gibi 5-6 meslek ve zanaat sahibi olduğunu da kaydetti.

Önceden sokakların meslek ve zanaat sahipleri ile dolu olduğunu ama artık insanların kolay para peşinde koştuğunu belirten Devlet Sanatçısı Vatandaşlar, artık çalıştıracak çırak bulamadıklarını kaydederek, mesleklerin önümüzdeki yıllarda unutulabileceğini ifade etti.

Kendisinin yaklaşık 8-10 yaşlarında öğrendiği meslek ile yarım asırdan fazla zamandır kendisinin ve ailesinin geçimini sağladığını, çocuklarını okuttuğunu, araba ve evler alabildiğini sözlerine ekledi.