Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

ÖNCE SÜTTEN KESİLDİK, ŞİMDİ DE ETTEN! 1 KG KIYMA 195 TL

Köşe Yazıları Yayın: 18.01.2023 10:36
ÖNCE SÜTTEN KESİLDİK, ŞİMDİ DE ETTEN! 1 KG KIYMA 195 TL

Doymak mı, beslenmek mi?

İnsan beslenmesi, tüm ülkelerin üzerinde önemle durdukları bir konu. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, insanlarına öncelikle nicelik bakımından yeterli besin maddeleri sağlama çabasındadır.

İnsanımız doysun da nasıl doyarsa doysun yaklaşımı hakimdir. 3 öğün sadece ekmek yense onlar için sorun halledilmiştir.

Gelişmiş ülkelerde ise nicelik sorunu bulunmadığından daha çok nitelik konusu ön plana çıkmaktadır. Yani sağlıklı, dengeli ve zengin beslenme…

İnsan beslenmesi için iki temel gıda, et ve süt. İkisine de elveda!

Yazık bu ülkenin çocuklarına.Yetersiz beslenmenin acı sonuçları ile karşı karşıya  kalacaklar.

Yeteri kadar gelişemeyen beyin ve vücut yapıları, zekâ geriliği gibi…

Süt ve türevleri insan beslenmesinden çıkarıldığında sistemimiz çöker. Beslenmemizde kalsiyumu başka hiçbir besinden ihtiyacımız oranında karşılayamayız.

Süt ve türevleri beslenmede yoksa dişlerimiz ve iskelet sistemimiz gelişemez. Ayrıca, sütün içinde beyin için gerekli olan lesitin sifingosin, sifingomiyelin fosfolipitleri de vardır. Bunlar ise, bebeklerin beyin gelişimi için çok önemli !(*)

Et ise; yüksek biyolojik değeri, doyuruculuğu ve içerdiği proteinler açısından insan beslenmesinde ön sırada yer alan bir besin maddesidir.

Et kan yapar ve kansızlığı önler. Bedeni canlı ve güçlü kılar. Zihinsel gelişmeyi sağlar. Şişmanlığı önler.

Kırmızı etin büyümede önemli etkisi vardır

Kırmızı et, önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır.(*)

Vatandaş bir yılda fiyatları üçe katlanan süt ve süt ürünlerine ayıracak bütçe bulamaz hale gelirken, artık eti de rüyasında görecek! 1 kg kıyma 195 TL  oldu. Peynir fiyatları da bundan farklı değil. Ayrıca peynir, peynir değil! İçinde sütten başka her şey var!

ARTAN ET VE SÜT FİYATLARINDAN ÜRETİCİLERİMİZ DEĞİL ,YANLIŞ TARIM POLİTİKALARI UYGULAYAN HÜKÜMETLER SORUMLUDUR.

Hayvan nüfusunu artırmak çok mu zordu? Bu günler neden öngörülemedi?

Anlı şanlı onca tarım bakanımız geldi geçti.

Evet sadece geldi geçti!

Bu ülkede cerrahı bile tarım bakanı yapmadık mı?. Liyakati; “İşi ehline verin” diyen dinimizin buyruğuna rağmen göz ardı etmedik mi?!

Hoş!, gerçi işi ehline versen ne fark edecek. Neticede hükümetin politikasını uygulayacak.

1980`de 44 milyon nüfus varken 86 milyon baş hayvan vardı. Yani kişi başına iki hayvan düşüyordu. Şimdi 84 milyonuz. Son açıklanan rakamlara göre 18 milyon büyükbaş, 53 milyon da küçük baş olmak üzere 71 milyon hayvanımız var. Artık kişi başına 1 hayvan bile düşmüyor!

Geçtiğimiz yıl 1 milyon 5 yüz bin ineği kesime gönderdik. Yem fiyatlarının yüksekliği nedeniyle zarar eden çiftçi çareyi hayvanını satmakta buldu.  Et fiyatları bir süre aynı seviyede kaldı. Fakat sonrasında süt fiyatlarına paralel şekilde o da yükseldi.

Damızlık hayvanların kesime gönderilerek yok edilmesi inanılır gibi değil.

Doymakla beslenmenin farkını dahi bilmeyen o kadar çok insanımız var ki… Atalarımız “Tok açın halinden anlamaz demişler!” Kime ne anlatacaksın. Ne desek boş!

(*)Yazımı hazırlarken, bilgisine başvurduğum eşim Diyetisyen Güner Erbay’a teşekkürler.

Paylaş:

Yorumlar

  1. Şaban Tatar

    Artık iyi beslenmek bir tarafa aç kalmamak için karınlarını boş bırakmamak için bile insanlar zorlanıyor.Et ve süt artık fakir sofralarında yok satıyor.
    Çorba ve makarna bir çok evin üç öğün kaşık salladığı daimi gıdaları oldu.Artık dar gelirli aç Orta gelirli de fakir oldu.Toplumun yüzde 10 luk bir kesimi ise parasının hesabını bile tutamayacak kadar zenginleşti.Gelecek iktidarın nerden buldun yadası çıkararak gelirinin hesabını tutamayanların hesabını kitabını k8ntrol edip gelir dağılımındaki uçurumu ortadan kaldırması gerekir.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

SAFRANBOLU BELEDİYESİ RAMAZAN PANAYIRI 8 MART’TA BAŞLIYOR

Gündem Yayın: 05.03.2024 15:03
SAFRANBOLU BELEDİYESİ RAMAZAN PANAYIRI 8 MART’TA BAŞLIYOR

Safranbolu Belediyesi Tarihi Çarşı han arkasında düzenlediği yılbaşı panayırının ardından şimdi de Ramazan Panayırı ile şehrin kültürel dokusunu ve turizm potansiyelini artıracak projelere imza atmaya devam ediyor. Yaklaşık 2 aylık hazırlık aşamasının ardından düzenlenecek olan Ramazan Panayırı Tarihi Çarşı han arkası ve Misak-ı Milli Demokrasi Meydanında 8 Mart itibari ile başlayacak.

Safranbolu Belediyesi, tarihi çarşı ve Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda bu Ramazan döneminde büyük bir panayır düzenlemeye hazırlanıyor. Bu panayır, yerel halkın bir araya gelerek Ramazan ayını kutlamasına ve birlikte vakit geçirmesine olanak tanıyacak. Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı ve Tarihi Çarşı’da Safranbolu Belediyesi tarafından kurulan stantlarda esnaflar yerlerini alarak yiyecek, içecek, hediyelik eşya gibi ürünlerle satış yapacak.

Öte yandan Ramazan Ayı boyunca Safranbolu Belediyesi tarafından hafta içi ve hafta sonu genç yaşlı tüm yaş grubunda vatandaşlar için etkinlikler düşünüldü. Ramazan Panayırı, 8 Mart Cuma günü saat 15:00’da Tarihi Çarşı han arkası sokakta Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenecek ritim show gösterisi ile kapılarını açacak. Kuran-ı Kerim tilaveti, sema gösterisi, dini sohbet programları, ney dinletisi, ilahi ve Türk halk müziği, Türk Sanat Müziği, Türk tasavvuf müziği konserleri, Ankara mehteran takımı gösterisi, halk oyunları, sağlık üzerine eğitim programları, executive şeflerden ramazan lezzetleri önerileri ve konserlerin yer alacağı Ramazan panayırında çocuklar da unutulmadı. Program dahilinde Ramazan Ayı boyunca Cuma, Cumartesi ve Pazar akşamları iftar sonrası çocuklar için, palyaço ve maskot eşliğinde interaktif çocuk etkinlikleri, yüz boyama, kukla tiyatrosu, bubble show, balon dağıtımı, jonkler biraderler show, patlamış mısır ve pamuk şeker dağıtımı, sihirman magic show, İki Türlü Safranbolu’da eski ramazanlar masal dinletisi, Hacivat & Karagöz gölge oyunu, çizgi film gösterimleri yer alacak.  Ramazan Ayı süresince düzenlenecek etkinlikler Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda yapılırken, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri ise Tarihi Çarşı han arkasında yer alacak. Ayrıca Ramazan Panayırı için kurulan stantlar ay boyunca iftar sonrası açık kalacak.

 

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, etkinliğin şehrin kültürel dokusunu ve turizm potansiyelini artıracağına inanarak, bu tür etkinliklerin şehrin ekonomisine ve turizmine de olumlu katkı sağlayacağını belirtti.