Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Öğretmenlik Vizyon Programı Sunal Tülbentçi Öğretmen Evinde Yapıldı

Gündem Yayın: 18.04.2015 13:37
Öğretmenlik Vizyon Programı Sunal Tülbentçi Öğretmen Evinde Yapıldı

İlim Yayma Cemiyeti tarafından Safranbolu Öğretmen Evinde Öğretmenlik Vizyon Programı düzenlendi. Programa Öğretmen, Öğretmen Adayları ve Öğrenciler tarafından yoğun ilgi gösterildi. İlim Yayma Cemiyetinin çalışmaları ve tarihini anlatan slayt gösteriminin ardından açılış konuşmasını yapan Cemiyet Karabük Şube Başkanı İlyas Yıldız, İlim Yayma Cemiyetinin, 1951 yılında İstanbul’da prof. Dr. Sadettin Ökten’in babası Celalettin Ökten önderliğinde, milli ve manevi değerleri önceleyen, mukaddesatı yücelten nesiller yetiştirmeyi hedefleyen, bunu yaparken de hizip veya bir gurupla bağlantı kurmayan, tamamen bağımsız bir hareket olarak ortaya çıktığını ifade ederek, “Cemiyetimiz Karabük’te 1977 yılında bir şube açmış ve faaliyetlerine Karabük’te de başlamıştır. Kurulduğu günden bu güne kadar, maddi durumu iyi olmayan orta öğretim ve üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarının karşılanması ve insanımızın milli ve manevi değerlere bağlı nesiller olarak yetişmesi noktasında çaba göstermiştir. İnşallah bu gün gerçekleştirdiğimiz Öğretmenlik Vizyon Programımız ile öğrencilerimizin kalbine ve beynine ulaşabilecek öğretmenlerimize faydalı olabileceğiz. Yeniden hepinize hoş geldiniz diyor, programın hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum” dedi.
Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ise; Milli ve manevi değerler ile bizi biz yapan değerlerin nesilden nesile iktidatı için uğraşan hayır müesseseleri olduğunu, bu hayır müesseselerinden bir tanesi de İlim Yayma Cemiyeti olduğunu söyledi.
Bir toplumun inşasının kolay olmadığını ifade eden Başkan Aksoy şunları söyledi:
“Ne yöne gideceğini kendisi değil bir başkalarının biçtiği elbise ile giden, bir ülkenin evlatları olarak, milli ve manevi değerlerimizi yeniden canlandırmak, insanlarımıza benimsetmek ve geleceği bu ışıklarla inşa etmenin gayretinde olan büyük bir ülkenin vatandaşı olarak, yaşadığımız bu travmadan çıkmak için, çok çok gayret gösteren hayır müesseselerimiz var. İnşallah bu müesseselerin gayretleri ile biz geleceği hep beraber inşa edeceğiz. Bakın çok uzak değil; 80’li yıllarda İslami camianın ortada bile gösterilmediği, 1940- 1950’li yıllarda atmış oldukları o tohumların zuhur ettiği bir ülkeyi yaşamakta idik. Ne idi bu yasaklar; Kuran’ın okunmasının bile yasak olduğu, Ezan’ın Türkçe okunduğu, milli ve manevi değerlerinden tamamen kopmuş, köylerdeki kahvehanelerde Anadolu türkülerinin bile yasaklandığı bir dönemdi. İşte o dönemden şimdiki döneme geldik. Aslına bakarsanız geri gelmedik ve ileri gittik”
O zor şartlarda İlim Yayma Cemiyetini kurarak geleceği inşa etmeye yönelik programları hazırlayan, bugün o yetişen insanlarla Türkiye’de Bakan, Başbakan, Belediye Başkanları ve Türkiye’nin geleceğini inşa eden devlet adamlarını yetiştiren bu tür hayır derneklerine her zaman saygı duyduğunu ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy; “ önlerini açmak için Safranbolu Belediye Başkanı olarak üzerime düşen görevi ifa etmeye gayret gösteriyorum” dedi.
Kendisinin de öğrencilik yıllarında İlim Yayma Cemiyetinden çok önemli destekler aldığını kaydeden Başkan Aksoy; Bizler bugün varız yarın yoğuz. Ancak arkamızda güzel bir şeyler bırakacak isek, insani değerler bırakacak isek bu tür ilmi faaliyetlere, milli ve manevi değerlere sahip çıkan izler, eserler, işlevler gerçekleştirmeliyiz. Ben bu vesile ile başta Karabük Şube Başkanımız olmak üzere gayretlerinden ötürü tüm ekibe başarılar diliyor, programın hayırlara vesile olmasını Cenabı Hak’tan niyaz ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Eğitimci Yazar Muhammet Yılmaz, Etkili Öğretmenlik Tecrübeleri isimli sunumuna geçerken, programsın ikinci bölümünde ise Eğitimci Yazar Sait Çamlıca Eğitimde Etkili İletişim konulu konferansını sundu. Programda son olarak, Eğitimci Yazar Vehbi Vakkasoğlu Öğretmenin İnsan ve Eğitim Felsefesi isimli konferansını sundu. Program katılım belgelerinin takdimi ile son buldu.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil: “KAAN’ın üzerinde 2028 yılında Türk motoru olacak”

Teknoloji Yayın: 25.05.2024 04:07
İhlas Haber Ajansı

Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, 2028 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Hava Kuvvetlerine 20 tane KAAN teslim edileceğini belirterek, “Ondan sonra 8 tane daha yapıyoruz. Sonra 1 tane daha yapıyoruz. O 1 tanenin üzerinde 2028 yılında Türk motoru olacak” dedi.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) Bilim Kültür Sanat Haftası kapsamında 2’nci kez düzenlenen “Türkiye’nin Havacılık Vizyonu” programına katıldı. Etkinlikte öğrencilere Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile ilgili bilgiler veren Temel Kotil, milli muharip uçağı KAAN’ın son durumunu anlattı. Kotil, “Cumhurbaşkanımızın talimatı 2028 yılında 20 tane Hava Kuvvetlerine teslim ediyoruz. Ondan sonra 8 tane daha yapıyoruz. Sonra 1 tane daha yapıyoruz. O 1 tanenin üzerinde 2028 yılında Türk motoru olacak. Onun için yapıyoruz. Türk motoru da yapılıyor. Bizim gencimiz 10 numara. İsterseniz başarırsınız” şeklinde konuştu.

“Hiçbir şey kolay değil”

8 yıldır TUSAŞ’da olduğunu kaydeden Kotil, “Hiçbir şey kolay değil. Türkiye’nin en büyük problemi alt sistemlerin yokluğu. Motor, iniş takımları, yakıt pompaları bunları hep dışarıdan almanız gerekiyor. Gökbey’in transmisyonu ilk başında bir Alman şirkete yaptırıyorduk. Bir türlü yapmıyor. Parası verdik. 2 defa oraya gittim. Çelik malzeme kullanılıyor. Amerikan geliyor ve Alman gümrüğüne geldi. Amerikan’dan yola çıkarabildik Almanya gümrüğünden çıkmıyor. Darlandım. Şirketin genel müdürüne dedim ki sen bana alüminyumdan yap, bu hesabı kapatalım. Allah nasip etti kendimiz bitirdik. Gökbey 2018’de kendi uçuşunu yapınca şirket gönderdi. Böyle oluyor. Bunu gördük. Bütün alt sistemleri biz yapmak zorundayız” diye konuştu.

“Yolcu uçağı projesi yok”

Boeing ve Airbus’a parça yaptıklarını dile getiren Kotil, “Ama bu yolcu uçağı 5 milyar dolarlık bir yatırım gerektirir. Projelerimizin bitmesine engel olur. En büyük hayalimiz 2028 yılında 20 tane Hava Kuvvetlerine KAAN vermek. Bu uçağın F16’ın üzerinde en azından rafale karşılayacak kadar iyi olmasını sağlamak. Böyle bir şirketin bir tane daha proje başlatmaması lazım. Bizim TUSAŞ’ın Kaan, Hürjet, Hürkuş, Anka3, dördü de gelecek şimdi Kaan’ın ona ihtiyacı var. Anka2, Anka1 ondan sonra Atak, Atak2, Gökbey ve Gökbey’in ağabeyi ve 2 tane uydu yeter. Bütün enerjileri biz oraya yoğunlaştırıyoruz. Dolayısıyla şuanda yolcu uçağı yok. Ama devlet büyüklerimiz karar verirler bizde imkan buluruz” ifadelerini kullandı.