Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Öğrencilere Tercihleri İçin Danışmanlık Hizmeti Verilecek

Safranbolu Yayın: 24.07.2023 15:22
Öğrencilere Tercihleri İçin Danışmanlık Hizmeti Verilecek

2023 Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından 27 Temmuz tarihinde başlayacak olan tercihler için öğrencilere danışmanlık hizmeti verilecek.

Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, Safranbolu’nun 2023 YKS’de de akademik alandaki başarısını artırarak devam ettirdiğini belirterek, 27 Temmuz’dan itibaren tercih dönemi süresince ortaöğretim okullarında öğrencilere tercihleri için danışmanlık hizmeti verileceğini söyledi.

Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gümüş yaptığı açıklamada, “YKS sonuçları açıklandı. Öncelikle sonuçların başta gençlerimiz ve aileleri olmak üzere eğitim ailemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Allah tüm gençlerimizin bahtını, yolunu açık etsin. “Türkiye Yüzyılı”nın mimarlarından olacaklarına inandığımız gençlerimize güveniyoruz. Şimdi gençlerimizin önünde 27 Temmuzda başlayacak olan tercih süreci bulunmakta. Başta rehber öğretmenlerimiz olmak üzere Safranbolu eğitim ailesi olarak LGS’de olduğu gibi YKS tercih sürecinde de üniversite sınavına girmiş olan gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu maçla 27 Temmuz’dan itibaren tercih dönemi süresince ortaöğretim okullarımızda öğrencilerimize tercihleri için danışmanlık hizmeti verilecektir. Öğrencilerimize tercihleri sonucunda yerleşecekleri bölümlerde başarılı bir üniversite hayatı diliyorum. Öğrencilerimizin gelişiminde ve başarılarında önemli destek ve katkıları olan öğretmenlerimize, yöneticilerimize ve ailelerine şükranlarımı sunuyor her zaman desteklerini hissettiğimiz Safranbolu Kaymakamımız Sayın Şaban Arda Yazıcı’ya teşekkür ediyorum.” dedi.(Haber Merkezi)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”