Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Öğrenciler binlerce fidanı toprakla buluşturuyor

Gündem Yayın: 11.11.2021 12:12
Öğrenciler binlerce fidanı toprakla buluşturuyor

Yangında yitirilen ağaçların yerine binlerce fidan dikimi yapılıyor

Karabük’te ‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ nedeniyle 125 bin 210 adet fidanın toprakla buluşturulması için dikim etkinliği yapıldı.
Ödemiş Köyünde gerçekleştirilen etkinliğe Karabük Valisi Fuat Gürel ile eşi Özlem Aras Gürel, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Garip Gümüş, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, kurum müdürleri, vatandaşlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Etkinliğin açılışında konuşan Karabük Valisi Fuat Gürel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 2019 yılından itibaren Türkiye’de 11 Kasım’ın Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edildiğini ve her sene milyonlarca fidan dikmeye başladıklarını ifade etti.
Bu yıl kişi başı 3’er fidan dikim kararı alındığını ve 252 milyonluk fidanı toprakla buluşturarak geleceğe nefes olunacağını belirten Gürel, “Gerçekten önemli bir rakam. Bunun teker teker yerinin hazırlanması, fidanlığın hazırlanması, bakımının yapılması ve geleceğe taşınması çok kolay değil. Karşımızda hem yangınlarla mücadelede hem de ormanlarımızı koruyan, geliştiren çok büyük bir kahramanlar ordusu var” dedi.
Fidan dikimi yapılacak bölgenin geçtiğimiz Ağustos ayında yandığını hatırlatan Gürel, “Şükürler olsun devletimizin gücü bakanlığımızın imkanları ölçüsünde kısa sürede hazırlıklar yapıldı. Bugün itibariyle İnşallah buranın fidanla buluşmasını sağlayacağız ve kısa sürede eski haline gelmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Tabi fidanı dikmek yetmiyor, korumakta gerekiyor” diye konuştu.
Vali Gürel, Karabük merkez ve ilçelerinde 125 bin 210 adet fidanın toprakla buluşturulacağını söyledi.
Konuşmanın ardından Vali Gürel beraberindeki protokol üyeleri ve öğrencilerle birlikte binlerce fidanı toprağa dikip suladı.
6. sınıf öğrencisi Caner Demirtaş, ormana giden vatandaşların duyarlı olmasını istediklerini aktardı.
Vatandaşların mangal için yaktıkları ateşi söndürmeden ayrıldıklarını dile getiren Demirtaş, “Söndürsünler, dikkat etsinler. Ağaçlar boşuna gidiyor. Bizim ağaç dikmemiz güzel bir şey ama onların böyle kötü bir şey yapması iyi değil” ifadelerini kullandı.

 

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardiyolojik görüntüleme: Kalp sağlığında yeni dönem

Sağlık Yayın: 24.07.2024 16:07
İhlas Haber Ajansı
Kardiyolojik görüntüleme: Kalp sağlığında yeni dönem

Kalp hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisinde büyük bir adım olan kardiyolojik görüntüleme yöntemleri, kalp sağlığını korumada kritik bir rol oynuyor. Kardiyolojik görüntüleme, kalbin yapısal ve fonksiyonel durumunu değerlendirmeye yardımcı olan çeşitli teknolojileri içeriyor.

Kardiyolojik görüntülemenin, kalp ve damar sisteminin yapısını ve işlevini incelemek için kullanılan tıbbi görüntüleme tekniklerini kapsadığını ifade eden Medicana International Samsun Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Ekinözü, “Bu yöntemler, doktorların kalp hastalıklarını erken teşhis etmelerine ve uygun tedavi planlarını belirlemelerine yardımcı olur. Ekokardiyografi (EKO) kalbin ultrason kullanılarak incelenmesini sağlar. Kalp kapakları ve kalp odacıklarının detaylı görüntülerini sunar. Elektrokardiyografi (EKG) kalbin elektriksel aktivitesini ölçer ve kalp ritmindeki anormallikleri tespit eder. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ise yüksek çözünürlüklü kalp görüntüleri sağlayarak kalp kası ve çevresindeki dokuların detaylı incelenmesini sağlar. Bilgisayarlı Tomografi (BT) Anjiyografi damarların detaylı görüntülerini elde ederek tıkanıklık ve daralmaları tespit ederken Nükleer Kardiyoloji radyoaktif maddeler kullanarak kalp kan akışı ve fonksiyonlarını değerlendirir. Radyoaktif madde kullanarak hastanın kalp krizi geçirmeden kalp krizi teşhisi erken tespit edilebilmektedir” dedi.

Kardiyolojik görüntülemenin önemini ifade eden Dr. İsmail Ekinözü, “Kalp krizi riskini belirlemek, kalp hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi için hayati önem taşır. Bu yöntemler sayesinde, doktorlar kalp hastalıklarını daha iyi anlayabilir ve hastaların yaşam kalitesini artırabilirler. Kardiyolojik görüntüleme, kalp hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisinde devrim niteliğinde bir rol oynar. Gelişen teknoloji ile birlikte, bu görüntüleme yöntemleri daha erişilebilir ve etkili hale gelmektedir. Kalp sağlığınızı korumak ve olası riskleri önceden belirlemek için düzenli kardiyolojik kontrollerinizi ihmal etmeyin” diye konuştu.